Biozelenina Velehrad přichází s BioBoxy

box_fall_small_1.jpg Ekologická farma Biozelenina Velehrad známého zelináře Petra Weidenthaler přichází na trh s inovativním způsobem distribuce své produkce: tak zvanými BioBoxy. Weidenthaler tak reaguje na nedostatečně rozvinutý dodavatelský řetězec bioproduktů v České republice.  

Petr_Weidenthaler.jpgEkologicky pěstovaná zelenina z farmy Biozelenina Velehrad se již léta prodává přímo zákazníkům také prostřednictvím internetového obchodu. „To ale může někomu připadat komplikované: registrace, objednávka v termínu, příliš široký sortiment, možnost objednávat jen po kilogramech nebo kusech. Zákazníci žádají jednoduchou službu bez nutnosti pravidelné objednávky", říká k tomu majitel farmy a ekologický zelinář Petr Weidenthaler (na snímku). Proto právě nyní přichází s novinkou, kterou nazývá BioBox.

Biobox - snadno a bez starostí

Dostávat pravidelně čerstvou biozeleninu a nemít s tím téměř žádné starosti - to byla snaha Petra Weidenthalera, když nový systém objednávání pro své zákazníky vymýšlel. Svoji bedýnku biozeleniny nyní mohou zákazníci snadno objednat pouhým zaplacením částky, podle požadované velikosti BioBoxu. Ceny jsou 200 Kč - množství biozeleniny pro jednotlivce nebo dvojici, 400 Kč - to už je zásoba zeleniny pro menší rodinu s jedním malým dítětem, a  600 Kč - tento Biobox si vybere větší rodina, která pravidelně jí a vaří ze zeleniny.

Návod na zapojení se do systému BioBoxu z Biozeleniny Velehrad.

„Právě nyní nabízíme mrkev, okurky, tuřínek, různé listové saláty, zelí a cukety", doplňuje Petr Weidenthaler.

Pokud by zákazníkům došla zásoba receptů nebo nevěděli, jak některé druh zeleniny připravit, má Petr Weidenthaler řešení i na tento problém - pro přípravu biozeleniny je na webu Biozelenina Velehrad stránka receptů. A ve spolupráci se svoji ženou připravuje pravidelný týdenní „videorecept".

Kde BioBox zatím funguje

Biozelenina Velehrad, jak již název napovídá, sídlí v moravském Velehradě. Biozeleninu dodává do Brna, BioBox tedy momentálně mohou využívat obyvatelé Brna nebo lidé z blízkého okolí, kteří například v Brně pracují. Odběrným místem je bioprodejna Tři sudičky na ulici Pellicova 5. Každé pondělí ráno natrhaná biozelenina do bioprodejny dorazí v 16:30 hodin. Možnost vyzvednutí je do 18:00 hodin, odložení odběru je možné po dohodě v bioprodejně. Každá zásilka je označena variabilním symbolem každého zákazníka a je k ní přiložen účet.

Jak rozjet bedýnky i u vás?

V Česku zatím existuje jen několik podobných systémů, zájem ale vzrůstá a rozjíždějí se další. Detailní návod pro spotřebitele i zelináře jak vytvořit systém bedýnek v regionu najdete v čtivě napsané brožuře „Jak úspěšně vytvořit a provozovat systém biobedýnek". Pokud byste měli zájem odebírat BioBoxy i v jiným městech, kontaktujte přímo pěstitele, Petra Weidenthalera na atep3@mac_com.

V průběhu června by měl začít fungovat portál www.bedynky.cz, který bude spojovat zemědělce a zájemce o vytvoření spolků odběratelů zeleniny. Pro zemědělce systém zajišťuje stálý příjem, předem jistý odběr a umožňuje mu plánovat úrodu dopředu. Výhodou je přímý odběr čerstvé a sezónní zeleniny za nejlepší cenu a možnost znovu poznat české ovoce a zeleninu v té nejlepší formě. Odběratelé také často přijdou do styku s méně známými druhy zeleniny, které v běžné obchodní síti nejsou.

Nevýhodou je nutnost zpracovat vše v týdenních intervalech a také určitá nutnost podřídit se výběru zeleniny od farmáře. Každá bedýnka je trochu překvapením a nikdy se nedá přesně určit její složení - záleží to na přírodě a sezoně. To je argument, který může znervóznit člověka zvyklého mít ze supermarketu veškeré ovoce a zeleninu stabilně po celý rok. Systém ale naopak nadchne lidi, kteří respektují přirozený cyklus tak, jak v přírodě fungoval od nepaměti, a toužit v lednu po jahodách jim přijde nenormální

tv

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Biozelenina Velehrad přichází s BioBoxy Odpovědět   Beáta Holá 18. 06. 2009, 14:48:24
Bioboxy z Velehradu můžu jen doporučit.
Odebrala jsem svoji první bedýnku a budu v tom určitě pokračovat. Křehčí kedlubny a ledové saláty jsem ještě nejedla. Navíc mi vyhovuje, že je složení boxu náhodné, a tak jsem byla nucena rozšířit svoje kulinářské obzory např. o recepty s fenyklem. Někteří mí přátelé tyto bioboxy kritizují, protože jim přijdou drahé. S tím nemůžu diskutovat, protože akční ředkvičky v supermarketech jsou rozhodně levnější a chápu, že rodina s těsným rozpočtem nemůže vybírat. Proto představují bioboxy asi trochu vyšší potravinový standard. Mně ale trhá srdce představa kupovat polský pórek a holandské okurky, když za humny bojují moravští pěstitelé o živobytí. Považuji bioboxy za fantastický způsob jak říct NE! jednak uměle hnojené zelenině kdoví odkud, a jednak bio zelenině z ciziny převážené kamiony dva tisíce kilometrů. Zelenina, u které vím, komu a za co platím, mi chutná dvojnásob.
Re:Biozelenina Velehrad přichází s BioBoxy Odpovědět   Petra Jedličková 19. 06. 2009, 14:27:03
Článek mě hodně inspiroval. Po jeho přečtění si opravdu člověk musí říci, proč to děláme tak složitě, když stačí zavolat přímo pěstiteli a další den najít bedýnku s tím nejlepším přede dveřmi.
Mám dvě malé děti a slabost pro makrobiotiku, proto je pro mě kvalita zeleniny velice důležitá.
Jen škoda, že pěstitelé se zatím neumějí lépe prodat. O biosortiment se zajímám dlouho a o bedýnkách, které prý v ČR fungují již několik let, jsem slyšela v tomto článku poprvé.
Cena bio kontra nebio Odpovědět   Petr Weidenthaler 30. 08. 2009, 10:53:54
Rád bych přispěl se svojí troškou do "cenového mlýna". Proč jsou vlastně biopotraviny (a hlavně zelenina a ovoce) dražší, než konvenční?
Je zde mnohem větší riziko chorob a škůdců, které snižuje výnos. Např. letos po červencových deštích přišla plíseň cibulová a dvě tuny cibule jsme museli vyhodit, vloni se v červnových vedrech a vlhku zapařil salát, nesklidili jsme ani čtvrtinu.
Postříkat zleninu proti plevelu je drahé, ale okopávat a plečkovat je 10 x dražší!
Chemická hnojiva každý konvenční zemědělec omezuje - také něco stojí, ale rozvozit hnůj příjde na pětinásobek!
Zkrátka náklady jsou vyšší, riziko ztráty větší.
Na druhé straně srovnávání biocen se supermarkety je omyl! Ceny v SM neodpovídají nákladům na pěstování: myslíte, že je možno vypěstovat cibuli, aby byla v obchodě levnější, než např. minuta telefonování nebo použití veřejné toalety? To někdo musí zaplatit. Ten někdo je pěstitel (můžete si říci, dobře mu tak, má se stát biozemědělcem!), dostane zaplaceno jen za část dodávek a to ještě za čtvrt roku, kdy s penězi za zeleninu hospodaří (vydělává) supermarket. To je samozřejmě nemorální. Takže srovnávat cenu biocibule v BioBoxu a SM je také nemorální. Srovnáváte "opravdovou" cenu se "zlodějskou" cenou.
Když se před časem objevil trend "fair trade", myslel jsem, že je to dobrá zpráva i pro české biopěstitele, protože si více lidí takto uvědomí, že je třeba fér obchodní chování i k místním producentům - snad to tak časem bude! :-) Zatím zejména ze strany obchodníků je tlak na nejnižší cenu, kvalita a původ nezajímá až tolik. Proto jsme přišli se službami BioBox a Bioklub, které poskytují zákazníkům možnost nákupu čerstvé regionální a sezónní produkce i bez zprostředkování. Využijte toho!
Re:Biozelenina Velehrad přichází s BioBoxy Odpovědět   Tom Václavík 23. 09. 2009, 09:43:51
Další článek na téma bedýnky, tentokrát v Lidových novinách:
http://www.lidovky.cz/nejlepsi-zelenina-z-pole-rovnou-na-stul-f00-/dobra-chut.asp?c=A090922_101806_dobra-chut_glu
Biobedýnky Odpovědět   Zdenka Čičmanová 1. 11. 2009, 18:50:48
Ahoj, už asi pred rokom som začala svoj životný štýl orientovať na "bio". S nadšením objavujem že existuje biochlebík, biosviečky aj biozelenina. Projekt biobedýnek ma veľmi oslovil, ale keďže bývam v Kolíne, zatiaľ sa mi nepodarilo zohnať nikoho kto by bol ochotný mi biobedýnky posielať resp. nejaké blízke odberné miesto (do cca 20km) kde by som si pre ne chodila. Poradí mi niekto ako sa dostať k biobedýnkam?
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,