Biozelenina obsahuje výrazně více zdraví prospěšných látek než konvenční zelenina

Zelenina_s_Biozebrou_1.jpg Zelenina pěstovaná ekologicky obsahuje výrazně více živin než produkty konvenčního zemědělství. Výsledky právě zveřejněné studie QLIF tak přímo popírají nedávnou britskou studii.  

Jak uvádí dnešní vydání rakouského deníku Die Presse, jsou biopotraviny zdravější než konvenční potraviny. Vyplývá to z výsledku pětiletého výzkumu s názvem QualityLowInputFood (QLIF), které byly zveřejněny v úterý na tiskové konferenci v Berlíně. Výsledky výzkumu představili vědci ze švýcarského výzkumného ústavu Forschungsinstitut für biologischen Landbau (FiBL) a Deutsche Naturschutzring (DNR).

Studie QLIF například zjistila, že hlávkový salát, rajčata, brambory nebo zelí z ekologického zemědělství obsahuje výrazně více vitamínů, bioaktivních látek a antioxidantů než konvenčně pěstovaná zelenina.

Hlavním důvodem pro vyšší obsah živin v bioproduktech je dle vědců organické hnojení používané v ekologickém zemědělství. Na rozdíl od minerálních hnojiv, používaných v konvenčním zemědělství, zvyšuje organické hnojení nejen obsah bioaktivních látek, ale má také vliv na složení bílkovin a koncentraci látek, jež zvyšují obranyschopnost rostlin.

Krmení dojnic trávou a bylinami na ekologických hospodářstvích zase u biomléka způsobuje odlišné složení od běžného mléka, což je důležité pro osoby, trpící problémy s cholesterolem. Biomléko obsahuje, zejména v letních měsících, o 40 až 60 procent více Omega-3-mastných kyselin a kyselin CLA a o 30 až 70 procent více vitamínů, karotenoidů a dalších antioxidantů.

Jiný studie, jiný výsledek

Před několika týdny byla zveřejněna studie britského úřadu pro kontrolu potravin (FSA), která říká, že biopotraviny nejsou pro zdraví lepší než konvenční potraviny. FiBL a DNR výsledky této studie podrobili zásadní kritice. Z výsledků studie FSA přesto vyplynulo, že biopotraviny mají vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Navíc se studie FSA vůbec nezabývala takovými pro zdraví důležitými aspekty potravin, jako je obsah reziduí pesticidů, regulátorů růstu, těžkých kovů a dusičnanů, přesto, že je známo, že tyto látky již v malé koncentraci mohou způsobovat zdravotní potíže, zejména u dětí.  

Zdroj: QLIF, Die Presse:

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Biozelenina obsahuje výrazně více zdraví prospěšných látek než konvenční zelenina Odpovědět   Petr Weidenthaler 30. 08. 2009, 11:07:02
Myslím, že celá ta diskuse okolo zradvosti či nezdravosti biopotravin je tak trochu "mimo mísu".
I kdyby bio obsahovaly stejně nebo méně vitamínů, antioxidantů, omega-3-mastných i namastných a neslaných kyselin... tak jsou pochopitelně zdravější, protože neobsahují rezidua pesticidů a zvýšené procento dusičnanů. Dále jsou zdravější pro přírodu, ve které se produkují i pro obyvatele okolí chemických továren, které nemusí pro EZ vypouštět do vzduchu a vod meziprodukty výroby. Nehledě na spotřebu energie při výrobě např. dusíkatých hnojiv: na 1kg dusíku v nich obsažených je třeba energie ze 3 litrů nafty! Na 1 hektar konvenčních ploch padne ročně 200 kg dusíku = 600 l nafty ušetřené na každý hektar ekologického zemědělství. A to včetně emisí CO2. Tak o čem je řeč? O vitamínech nebo o ekologii a zdraví komplexně?
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,