Biovíno z Pálavy oslovilo francouzské odborníky

Josef_Abrle_sl__mov___v__no1.jpg V Českém centru v Paříži proběhl 23. 3. 2011 již 8. ročník vinařské soutěže Svátky jara, pořádané Asociací sommeliérů České republiky a Projektem Austerlitz s finanční podporou Vinařského fondu České republiky, za spolupráce francouzské Academie du vin, Asociace sommelierů Francie a Moravské banky vín.  

Nad akcí převzal záštitu velvyslanec Stálého zastoupení České republiky při OECD, pan Karel Dyba. Následující den, proběhla prezentace moravských vín v centrále OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), v Paříži, kde naše vína ochutnali představitelé diplomatického sboru z více než dvaceti zemí.

Jako člen poroty se letos již podruhé zúčastnil m.j. i generální sekretář O.I.V. (Mezinárodní organizace pro víno a vinnou révu) Yann Juban, který se v minulých letech účastnil jako pozorovatel. Předsedou poroty byl již tradičně sommelier Jean Michel Deluc, ředitel Academie du vin a zasedli v ní také zástupci spolupořádající organizace Martin Pastyřík, prezident Asociace sommeliérů ČR a viceprezidenti asociace Ivo Dvořák a Libor Nazarčuk, spolu s dalšími sommeliery z Francie.

Do soutěže bylo předvybráno rekordních 67 vzorků z 15 vinařství. Zúčastněná vína jsou automaticky nominována na mezinárodní výstavu Grand Prix Austerlitz, která proběhne v srpnu ve Slavkově u Brna v rámci Napoleonských dní. Výsledky soutěže jsou zajímavým vodítkem a zdrojem informací pro zúčastněné vinaře, kteří se mohou dozvědět o pohledu špičkových odborníků na jejich produkci. Mohou je také využít při marketingu a prezentacích svých vín u nás i v zahraničí.

Předseda poroty Jean Michel Deluc zhodnotil naše vína takto „Moravská vína potvrzují růst kvality, což je již tradice, osobitý charakter a rozhodně se řadí k evropské špičce. U červených vín je vidět pozitivní vývoj, ale preferuji Vaše vína bílá. Letos se vidíme po osmé a mohu říct, že Vaše vína řadím ke špičce. Těším se na další rok, co nám přivezete. Musím ještě zmínit slámová vína, u nich jsem velmi dlouho váhal, kterému dám nejvíc bodů, jsou úžasná.

Yann Juban z O.I.V. jednoznačně fandí slámovým vínům, která jsou podle něj po všech stránkách fantastická. Letos mu zachutnala i Pálava. Martin Pastyřík říká: „Musím říct, že mne příjemně překvapil zájem vinařů. 67 vzorků, museli jsme i odmítat zájemce. Jsem velmi hrdý, když mohu poslouchat od svých zahraničních kolegů tak lichotivá hodnocení. Naši vinaři jsou jistě na správné cestě“. Libor Nazarčuk dodal: „Jsem rád, že tato již tradiční akce má i konkrétní obchodní výsledek. V nabídce dvou vyhlášených pařížských restaurací již mají v nabídce celkem 3 druhy našich moravských slámových vín, která uspěla na této přehlídce v minulých ročnících. Každoročně mě překvapuje, jak hluboké znalosti mají moji francouzští kolegové o moravských vínech. S několika z nich jsme se předběžně dohodli, že k nám přijedou, protože projevili velký zájem navštívit některá jihomoravská vinařství.“

Paní Sargis, byla víny nadšena a hned druhý den zveřejnila na svém blogu poměrně rozsáhlou reportáž s hodnocením:  kde m.j. uvádí:“ Jako porotkyně jsem byla touto soutěží českých vín nadšena, dala mi možnost poznat, co se v této zemi pije nejlepšího, a to ve dvou a půl hodinách! Bílá suchá a likérová vína/likérovými víny jsou myšlena slámová, či ledová vína/ hodnotím jako nejúspěšnější, s krásnou svěžestí a výrazem vybraných hroznů. Likérová - slámová jsou úžasná. Zuby trochu trnou při ochutnání červených, jsou často poněkud syrová s trpkými tříslovinami, připomínají horská vína z hroznů vystavených stínu. Slunce sotva nechává tyto hrozny dozrát. Růžová vína jsou dobře udělaná, ani hůře ani lépe než jinde.

Absolutním vítězem se stalo slámové víno Pálava bio, vinařství Josef Aberle Pollau, z jihomoravského Pavlova. 

Josef_Abrle.jpg

Výsledky:

Vítězná vína podle kategorií

kategorie

odrůda/značka

přívlastek

ročník

vinařství

podoblast

bílá vína

Ryzlink rýnský

pozdní sběr

2007

Kolby Pouzdřany

Mikulovská/

Pouzdřany/Kolby

Červená vína

Rulandské modré

výběr z hroznů

 2006

Vinné sklepy Valtice

Mikulovská/

Novosedly

růžová vína

André Rosé

pozdní sběr

2010

Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice

Velkopavlovická/

Velké Pavlovice

sladká vína

Pálava bio

slámové

2009

Josef Aberle Pollau, Pavlov

Mikulovská/

Pavlov

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,