Biovíno v Evropě - největší plochy v Itálii, Francii a Španělsku

vineyard_grape_vines_rows_green_grapes_stone_building_farm_1.jpg Itálie, Španělsko a Francie jsou největšími producenty biovín na světě.  

Itálie, Španělsko a Francie mají největší plochy ekologických vinic na světě, za nimi následuje USA, Turecko, Německo a Rakousko. Ve Francii vzrostla plocha biovinic z 39 000 hektarů v roce 2009 na 50 000 hektarů v roce 2010. Znamená to, že 6 procent všech vinic ve Francii je obhospodařováno dle standardů ekologického zemědělství.

Italské biovíno zejména na export

V Itálii bylo v roce 2010 ekologicky obhospodařováno více než 52 000 hektarů vinic, mezi regiony s největším zastoupením biovinic jsou Sicílie (17 000 hektarů), Puglie (8 000 hektarů) a Toskánsko (6 000 hektarů). V České republice bylo na konci roku 2010 ekologicky obhospodařovaných 800 hektarů vinic.

Italská biovína jsou velmi populární zejména v zahraničí, jejich export neustále roste. Největší zájem o ně je ve střední a severní Evropě, zejména v Německu, Nizozemí, Belgii a Skandinávských zemích. V posledních letech se Italská biovína také úspěšně etablovala na trzích v USA, Asii a Rusku. Díky úspěchu exportu přechází na ekologické vinohradnictví dokonce i velcí Italští producenti vína.

Jak vnímají biovína zákazníci ve Francii a Německu?

Tuto otázku si nedávno položila výzkumná agentura Ipsos a ve své zprávě přináší zajímavé výsledky.  

Stupeň znalosti biovín je vyšší ve Francii než v Německu. Pět ze šesti Francouzů již o biovíně slyšelo a polovina dotázaných ví přesně, co biovíno je. V Německu je znalost nižší, jen 39 procent o biovíně slyšelo a 24 procent ví, co termín biovíno znamená. Na druhou stranu výzkumníky zarazilo, že v obou zemích více než 60 procent dotázaných dosud biovíno neochutnalo. Z výzkumu také vyplynulo, že 22 procent dotázaných Němců nakupují biovíno občas nebo pravidelně, ve Francii je to 17 procent dotázaných. Výzkum potvrdil to, co platí i u ostatních kategorií biopotravin: biovína pravidelně nakupuje úzké, ale pevné jádro intenzivních spotřebitelů.

Němci i Francouzi biovína nejčastěji nakupují v běžných supermarketech, ve Francii 48 procent dotázaných, v Německu 41 procent. Druhým nejdůležitějším místem nákupu biovín jsou v Německu bioprodejny, ve Francii je to přímý nákup od vinařů.

Zajímavé jsou důvody, které dotazovaní uváděli pro rozhodnutí koupit biovíno: 48 procent Němců uvádí na prvním místě „ochranu životního prostředí“ a pouze 33 procent uvedlo „dobrou chuť“. Ekologický důvod dominuje mezi Francouzi ještě silněji. Znamená to, že ekologické hledisko hraje mezi spotřebiteli biovín zásadní roli. Důležitou roli v budoucnosti ekologického vinohradnictví bude jistě hrát to, zda se podaří jako novou skupinu zákazníků získat ty spotřebitele, kteří kupují víno kvůli chuti a radosti.

Zdroj: AIAB, Il Vino Biologico, Ipsos

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,