Biostyl poprvé na Slovensku

Ctirad_Hemelik.jpg Mezinárodní veletrh zdravé výživy, ekologie a zdravého životního stylu Biostyl už není událostí pouze pro české příznivce. I slovenští vyznavači zdravého způsobu života si přišli na své: 25. - 27. září 2008 totiž veletrh Biostyl poprvé zavítal na slovenské výstaviště.    

Manažeři veletrhu - pan Ctirad Hemelík a Vít Vrbický poskytli pro čtenáře Bio Obchodu rozhovor:

Jaký byl hlavní důvod pro uspořádání Biostylu na Slovensku?

CH: Můj záměr je stále stejný jako na začátku roku 2003, kdy veletrh vznikl. Mám vnitřní touhu zprostředkovávat lidem nové možnosti žití života a dávat dohromady zajímavé osobnosti a jejich zkušenosti a práci. A ten druhý důvod byla nabídka na rozšíření spolupráce se společností Incheba. Po dobrých výsledcích a ohlasu veletrhu v Praze jsme se rozhodli nabídku přijmout a zúročit naše zkušenosti v Bratislavě. A při pohledu zpět si myslím, že se nám to povedlo.

VV: Hlavně ten, že můj kolega, kamarád a vizionář :o) Ctirad je plný bezbřehého entuziasmu a nadšení, kterým mě „nakazil"....myšlenka biopotravin, zdravého způsobu života a ekologie je mou srdeční záležitostí, kterou považuji za smysluplnou rozvíjet a podporovat. Za tři ročníky veletrhu Biostyl jsme poznali, že mnoho českých firem spolupracuje se slovenskými a obráceně. A když přišla nabídka uspořádat veletrh na Slovensku, bylo potřeba si jen reálně zhodnotit, jaké jsou naše kapacity pro uspořádání tohoto veletrhu. Skutečnost, že mohu „biomyšlenky" podporovat i v jiné zemi a propojit to užitečným způsobem s Českem, je pro mne velmi uspokojující.

Příprava veletrhu jistě nebyla stejná jako na pražském Výstavišti. V čem se organizace lišila?

CH: Příprava  byla odlišná už jen proto, že bydlíte více jak 300 km od místa konání veletrhu. Také systémy přípravy veletrhu byly jiné než v Praze, což je dáno rozdílným vývojem těchto dvou výstavišť v uplynulém období. Noví kolegové a zcela nový areál, to byl také docela velký oříšek J. K tomu všemu jsme se učili zcela novým způsobům komunikace, která probíhala převážně přes telefony, emaily - osobních kontaktů bylo méně. Toto všechno pro mě bylo trošku složitější, ale samozřejmě jsme se také obohatili o nové zkušenosti, ze kterých můžeme do budoucna čerpat.

VV: Protože v našem dvoučlenném týmu funguji jako obchodník, který jedná s vystavovateli, moc velký rozdíl v přípravách jsem nezaznamenal. Obchodní jednání mají stále stejný charakter ať jednáte s domácím vystavovatelem nebo zahraničním. Jen té slovenštiny bylo více než obvykle....

Jak hodnotíte návštěvnost veletrhu?

Veletrh_Biostyl_2007.jpgVV: Postavit v současné době Biostyl „na zelené louce", bez spojení se zavedeným veletrhem na Slovensku, by byl čirý nesmysl s velkým rizikem neúspěchu a ztrátou šancí na jeho uskutečnění v dalších letech. I na Slovensku se sice biotrh rozvíjí, ale i tak je přibližně 5 až 8 let za současným stavem v Čechách. Spojení s Interbeauty byl pro mne jeden z důležitých bodů, proč jsem na uspořádání veletrhu na Slovensku kývnul. S výsledkem jsem spokojený a jsem rád, že se potvrdil můj předpoklad. Návštěvnost obou veletrhů dohromady byla přibližně 19 800 návštěvníků, což je pro mne uspokojivé číslo. Tímto bych také rád poděkoval všem návštěvníkům, kteří na veletrh zavítali.

CH: Jsme velmi spokojeni, že návštěvníci přišli. Myslím si, že se nám povedla reklamní kampaň. Kromě klasických letáků, plakátů a billboardů jsme byli pozvání a dělali jsme rozhovory do všech slovenských televizích, do mnoha radií a také vyšla řada rozhovorů v časopisech a denících. Toto pro mě bylo příjemné slovenské překvapení. V ČR je o mnoho těžší se s tímto tématem prosadit do „velkých" medií.

Pražský Biostyl byl sice přesunut z březnového termínu na květen, ale přesto se nabízí otázka, zda shoření levého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti, kde se veletrh konal, neohrozí jeho konání?

CH:  Přesunutí veletrhu na květěn roku 2009 bylo způsobeno nedostatkem termínů. Nemělo by tomu tak být i v dalších letech. Pro nás je to na jednu stranu výzva, budeme mít možnost obývat venkovní prostory. Mělo by být hezké počasí, takže se dá plánovat doprovodný program venku a mnoho dalších překvapení. Samozřejmě je to změna, uvidíme, jak zafunguje. Vynasnažíme se s mými kolegy, abychom opět připravili lidem funkční a zajímavý veletrh. Co se týká toho neštěstí, je mi to moc líto, protože jsem přesvědčen, že je to nádherný prostor. Měl jsem k němu vždycky citový vztah a jsem rád, že můžeme náš veletrh tvořit právě tady. Velkým štěstím je, že se podařilo zachránit dvě třetiny této historické památky a také vím, že to nebude dlouho trvat a na místě levého křídla bude stát přesná replika. Do té doby bude připravena varianta, o které už jsem mluvil, a která bude plně dostačující k pořádání uspěšných veletrhů.

VV: S největší pravděpodobností jeho konání nebude ohroženo. Společnost Incheba Praha se k řešení nastalé situace staví aktivně. Podle oficiálního prohlášení pana ředitele Rozina se v příštím roce nebude rušit veletržní plán. Je přislíbena stavba provizorní budovy a využití i jiných prostor, které jsou na Výstavišti k dispozici - Křižíkovy pavilóny. 

Jak probíhají přípravy dalšího ročníku a na co se mohou návštěvníci Biostylu 2009 těšit? Jistě chystáte nějaké novinky.

CH: Přípravy jsou v plném proudu. Samozřejmě posledních 14 dní řešíme další postup příprav a znovu probíramé možnosti, kde a co jsme schopni vytvořit. Z toho důvodu máme malé zpoždění s rozesíláním prezentačních materiálů. Ale běhěm měsíce všichni naši klienti dostanou materiály s novým designem. Doprovodný program už připravujeme v rámci naší společnosti FELICIUS o.p.s. Snažíme se opět o nové a podnětné přednášky a semináře zajímavých osobností. Podrobnosti nechci ještě zveřejňovat. Jen můžu říct, že se více zaměříme na ekologii.

Připravila: Petra Macháčková

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,