Výzkum: biorajčata jsou menší, ale chutnější a zdravější

rajcata110.jpg Vědci zjistili, že zatímco ekologicky pěstovaná rajčata vážila asi o 40 procent méně než konvenčně pěstovaná, měla biorajčata dramaticky vyšší obsah několika silných antioxidantů. Měla také vyšší  množství přírodních sacharidů, jež zlepšují jejich chuť.   

Přesněji, biorajčata měla o 57 procent vyšší obsah vitaminu C a přibližně o 100 procent vyšší množství antioxidačních sloučenin známých jako fenoly. 

Ačkoli většina spotřebitelů předpokládá, že biopotraviny obsahují menší množství chemikálií, nová studie zjistila, že ve skutečnosti mají také vyšší obsah zdraví prospěšných nutričních látek. Hlavní důvod podle vědců spočívá v tom, že rostliny pěstované ekologicky zažijí během života přirozený „stres“ ve formě škůdců a nemocí (jelikož nejsou chráněné syntetickými pesticidy a povzbuzované k rychlému růstu umělými hnojivy), a tak si na svou obranu vytvoří více antioxidantů.

Výzkumníci srovnávali váhu a biochemické složení rajčat sklizených ze 30 rostlin na dvou farmách v Brazílii, jež byly od sebe vzdálené asi 1,5 kilometru. Jediný rozdíl byl v tom, že jedna farma užívala postupy ekologického zemědělství, zatímco druhá používala více „konvenční“ postupy. Na biofarmě nebyly používány syntetické pesticidy a jediným hnojivem byl kompost. Na druhé farmě byla rajčata přihnojována syntetickými hnojivy a ošetřována hubícím prostředkem FASTAC 100.

Vědci zjistili, že zatímco biorajčata vážila asi o 40 procent méně než konvenční, měla dramaticky vyšší množství několika silných antioxidantů. Měla také větší množství přírodních sacharidů, které způsobují plnější chuť.

Konkrétně měla biorajčata o 57 procent vyšší obsah vitaminu C a přibližně o 100 procent vyšší množství antioxidačních sloučenin známých jako fenoly. Tyto fenoly zahrnovaly lykopen, u kterého byla prokázána schopnost zpomalit růst nádorů a redukovat riziko rakoviny prostaty. Výzkumníci také zjistili, že enzym „fenylalaninammonia laysa” (PAL) byl o 100 procent aktivnější v biorajčatech než v konvenčně pěstovaných.

Všechny tyto sloučeniny pomáhají bojovat proti oxidačnímu stresu v těle, a proto mohou pomáhat redukovat riziko chronických onemocnění jako je rakovina, srdeční nemoci a demenci. Antioxidanty také zpomalují efekt stárnutí.

Autor: David Gutierrez

Zdroj: NaturalNews, převzato z Jajsem.cz 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,