Bioprodejny nabízí sortiment i dobré ceny

Ačkoliv většina maloobchodních řetězců na našem trhu nabízí biopotraviny, běžný rodinný nákup zcela v biokvalitě koupíte zatím pouze ve specializovaných prodejnách.  

Při testu dostupnosti biopotravin v jednotlivých nákupních místech byl sledován vzorek čtyřiceti běžných potravin. Z řetězců nabízel nejširší sortiment biopotravin Interspar (oficiálně uváděný počet je zhruba 230 položek v biokvalitě, ze sledovaných 40 položek bylo možno nakoupit 28) dále Hypernova (deklarovaný 161, v nákupu 21 položek ze 40) a Billa (deklarovaný počet 110, v nákupu 17 položek ze 40), Albert (celkově 105,v nákupu 16 položek), Kaufland (celkově 100, v nákupu 13 položek), Tesco (celkový oficiální počet biopotravin neuvedli, v nákupu 14 položek), Delvita (celkově více než 100, v nákupu 17 položek) a Plus Discount (celkově nabízí 44 biopotravin, v nákupu 16 položek). Celý nákup v biokvalitě bylo možno obstarat pouze ve specializovaných prodejnách biopotravin (počet položek deklarovaný prodejci dotazovaných prodejen se pohyboval od 1 500 až 3 000 biopotravin).

Za nákup složený ze čtyřiceti běžně kupovaných potravin utratíte v biokvalitě zhruba o 80 % více než za stejný nákup běžných (konvenčních) potravin. Nejmenší rozdíl mezi konvenčními a bioprodukty nabízel diskontní PLUS, kde za biovýrobky utratíte zhruba o polovinu více než za ve stejném místě zakoupené konvenční potraviny (57 %). Největší rozdíly cen vykazoval Kaufland, kde rozdíl mezi konvenčními potravinami a biopotravinami činil 104 %. Při porovnávání konečné ceny nákupu v řetězci s největším počtem sledovaných položek (Interspar) s cenou nákupu ve specializované prodejně biopotravin se rozdíl v celkové ceně lišil o 17 % ve prospěch bioprodejny.

Ti, kteří preferují české výrobky, najdou nejširší nabídku ve specializovaných prodejnách biopotravin. České výrobky zde tvoříly od 30 do 50 % veškerého biosortimentu. Z 40 sledovaných položek tam bylo možno nakoupit 25 biopotravin českého původu. Z řetězců se v poměru českých výrobků umístil nejlépe řetězec Hypernova (12 položek z testovacího nákupu bylo českých) a Tesco a Billa (9 položek). Nejmenší podíl českých výrobků nabízel Plus Discount (pouze 3 položky z nákupu byly českého původu).

Výzkum probíhal ve dnech od 19.-25. 4. 2007. Pro nákup bylo zvoleno 40 položek se zastoupením cereálií, pečiva, mléčných výrobků, zeleniny, ovoce, nápojů, masa a pochutin. Srovnávací nákup probíhal v super/ hypermarketech, které v době provádění testu deklarovaly nabídku biopotravin Jednotlivé obchody byly zvoleny náhodným výběrem. Při výběru specializovaných prodejen biopotravin byla kritériem výběru jejich velikost - monitorovány byly prodejny Biotop, Country life a Vitek Trade. Sledované prodejny vybraných maloobchodních řetězců a specializovaných prodejen se nacházely na území Prahy.

Závěry

BIO x NEBIO (specializované prodejny)
Náročný zákazník nakoupí všech 40 položek nákupu v kvalitě bio pouze ve specializované prodejně. Tento nákup ho však bude stát o 73 % více než kdyby nakupoval konvenční potraviny v běžné samoobsluze, řeznictví a prodejně s ovocem a zeleninou. Za celý 40ti položkový nákup v biokvalitě zaplatí 3 018,8 Kč oproti celkové ceně konvenčních potravin, která činí 1 746,3 Kč. Rozdíl mezi bio a konvenčním nákupem je 1 272,5 Kč.

BIO - specializovaná prodejna x BIO - hypermarket Interspar
Test ukázal, že zákazníkovi, který bude chtít nakoupit co nejvíce biopotravin na jednom místě, se cenově nevyplatí nakupovat v obchodním řetězci. Při srovnání cen specializované bioprodejny s cenami biopotravin v Intersparu, který nabízel nejvíce položek nákupu v kvalitě BIO (28 potravin), se ukázalo, že v tomto hypermarketu zákazník zaplatí za nákup biopotravin o 16,5 %, tedy o 306 Kč, více.

BIO x NEBIO řetězce
Zákazník cíleně kupující biopotraviny nalezne méně než polovinu (tj.20) položek z nákupu v 6 z 8 testovaných řetězců. Pouze 2 řetězce Interspar (28 položek) a Hypernova (21 položek) nabízelo více než polovinu požadovaných biopotravin. Tento závěr nelze považovat za obecně platný, neboť nabídka biopotravin v obchodních řetězcích se liší dle lokalit, regionů a sezóny.

Zdroj: PRO-BIO LIGA

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,