Biopotraviny se těší z koronavirového stimulu

Whole_Foods1_1.jpg Podle britské agentury Ecovia Intelligence zažívají malo a velkoobchodníci s biopotravinami po celém světě výrazné nárůsty prodejů biopotravin díky změnám v nákupním chování zákazníků, způsobených korona krizí.  

Online prodejci hlásí nejvyšší růst tržeb. Whole Foods Market, největší maloobchodník s přírodními a biopotravinami na světě, začal omezovat počet svých zákazníků online z důvodu nebývalé poptávky. Ve Velké Británii vykázal specialista na bio bedýnky Abel & Cole 25% nárůst prodejních objednávek, zatímco jejich konkurent Riverford vykazuje obdobný nárůst poptávky. Nourish Organic, indický internetový maloobchodník, zaznamenal minulý měsíc nárůst prodeje o 30 procent.

Tradiční maloobchodníci však také profitují z nouzových opatření zavedených vládami. Prodejny s biopotravinami a zdravými potravinami zůstaly v mnoha zemích otevřené - přitahují nové zákazníky, zatímco stávající zákazníci utrácí více. Ve Francii vykazují některé obchody s biopotravinami nárůst prodeje o více než 40 procent.

Také v Německu jsou podnikatelé v oboru biopotravin vítězi koronavirové krize. Specializovaným bioprodejnám vzrostl v prvním kvartálu 2020 meziročně obrat o 17,9 procenta, jen v měsíci březnu dokonce o 32,1 procenta. Velkoobchody s biopotravinami zvýšili letos meziročně obraty o 21 procent. Nejvíce ale rostly bioprodejny na farmách – farmářské prodejny. Jejich obrat meziročně vzrostl v prvním kvartálu o 36,1 procenta. Pozadu nezůstaly ani maloobchodní řetězce, jejich obrat s biopotravinami v prvním čtvrtletí vzrostl o 28,1 procenta.

V České republice vypadá situace obdobně. Dle vyjádřenjí dvou největších velkoobchodníků s biopotravinami se objemy obchodů v jarních měsící násobně zvýšily. „V době koronakrize stoupl obrat našeho e-shopu 3-4x oproti běžnému stavu. Největší zájem byl o trvanlivé výrobky typu luštěniny, rýže, vločky, kuskus -  konkrétně o naše velká gastrobalení, pětikilové pytle“, říká Lubomíra Chlumská ze společnosti Country Life. Doplňuje ji Barbora Hernychová ze společnosti PROBIO: „V březnu jsme měli 100% nárůst objednávek na e-shopu. Nyní se poptávka ustálila. Mnoho lidí mělo více času na sebe, více řešili zdraví a výživu. A to je velmi příznivý celospolečenský jev. Překvapilo nás, že se významně zvedá prodej celozrnných výrobků, což nás těší a věřím, že lidé důležitost kvalitního jídla začínají více chápat. Těší nás, že lidé chtějí jíst zdravěji. Tím se mírně navýšil obrat. Největší zájem je o základní suroviny jako mouky, krupice,  vločky, těstoviny, luštěniny, rýže.“

Ukazuje se, že COVID-19 zvyšuje povědomí spotřebitelů o vztahu mezi výživou a zdravím. Spotřebitelé kupují více bio a zdravých potravin, protože se snaží posílit svoji osobní imunitu.

Nárůst poptávky však přináší problémy v dodavatelském řetězci. Obchod s biopotravinami je globální a mezinárodní dodavatelské jsou pod obrovským tlakem. Mnoho surovin používaných evropskými a severoamerickými společnostmi v oblasti biopotravin se vyrábí v Asii, Latinské Americe a Africe. Omezení volného pohybu pracovníků narušuje dodavatelské řetězce. Například Indie je hlavním zdrojem bio čaje, bylin, koření a dalších přísad. Nouzová opatření zavedená v březnu více méně zastavila zpracování a vývoz biopotravin.

Společnost Ecovia Intelligence očekává, že poptávka po ekologických a udržitelných potravinách zůstane silná i poté, co obavy spotřebitelů zmizí. Konstatuje, že předchozí obavy z potravin a zdraví způsobily počáteční nárůst prodeje, po kterém následovala trvalá poptávka po bioproduktech. Uvádí krizi BSE v roce 2000, která eskalovala poptávku po ekologických masných výrobcích v Evropě, ale také vedla k trvalému růstu tržeb. Podobně SARS vedla v roce 2004 ke zvýšení poptávky po ekologických potravinách v Číně (a Asii). Skandál melaminu v roce 2008 posílil poptávku po ekologické dětské výživě v Číně. Během několika let se čínský trh s bio kojeneckou výživou stal největším na světě.

 Zdroj: Ecovia Intelligence

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,