Biopotraviny mají stabilní místo v nákupním košíku

szocialis_bolthalozat_1.jpg Průzkum firmy KPMG z 26. 3. 2013 potvrzuje, že biopotraviny mají stabilní pozici v nákupních košících českých spotřebitelů.   

Skupina, která nakupuje biopotraviny se nemění i navzdory zdražování potravin. Dokonce vzrostla skupina, která si biopotraviny občas koupí jako doplněk do svého jídelníčku.

Výsledky průzkumu ukazují, že v posledních 5 letech, kdy probíhá měření četnosti nákupu biopotravin, se skupina nakupující biopotraviny pravidelně nemění a zůstává stabilně na čísle 4 %. Oproti minulým letům se zvýšil počet obyvatel, kteří nakupují biopotraviny občas a to na 37 %.

jak___asto_nakupujete_bio_2013_kpmg445.jpg

Zdroj dat: KPMG Česká republika, TZ: Jsou biopotraviny stále in?

Průzkum agentury STEM/MARK, Ekologické zemědělství a biopotraviny z roku 2010 a jeho srovnání s rokem 2008 je postaven na negativní otázce: „Proč nekupujete biopotraviny?“, na kterou se také ptá průzkum KPMG Česká republika. Oproti roku 2010 se zvýšil  podíl respondentů (o 22 %) , kteří nekupují biopotraviny z důvodu vyšší ceny a také se výrazně zvýšil počet těch, kteří biopotravinám nevěří (o 35 %). Příčinu je možné hledat v negativním přístupu některých médií k biopotravinám nebo v absenci mediální osvěty o podstatě ekologického zemědělství a významu biopotravin. Přitom pouze 1,9 % dotazovaných mělo špatnou zkušenost s biopotravinami a jen 4,3 % si myslí, že cena biopotravin neodpovídá kvalitě.

Alarmující je velmi nízký počet dotazovaných, pro které je důležitá šetrnost pěstování k přírodě (3,16 %) a také původ biopotravin z ČR (na 11,41 %), přičemž bývá často kritizován dovoz některých biopotravin.  Poměrně stabilní zůstává skupina, která kupuje biopotraviny proto, že jsou kvalitnější, čerstvější a neobsahují chemii.

Z celkového průzkumu vyplývá, že se procento lidí, kteří kupují  biopotraviny se nezměnilo a zvýšila se skupina lidí, kteří si koupí biopotraviny občas. Ale také se zvýšil počet lidí, kteří odpoví na negativní otázku: „Proč nekupujete biopotraviny?“ tak, že kvalitě biopotravin nevěří nebo jsou pro ně finančně nedostupné. Naopak je velmi potěšující, že pouze malé procento dotazovaných mělo špatnou zkušenost s biopotravinami a jen necelých 5% dotazovaných si myslí, že cena biopotravin neodpovídá kvalitě.

Klíčovým nedostatkem těchto průzkumů je, že se nezabývají srovnáním chovu zvířat v ekologickém a konvenčním zemědělství. Odpovídá tomu i malé procento dotázaných, kteří odpověděli, že je pro ně důležitá výroba biopotravin (pěstování) šetrnější k přírodě.

Zdroj: ČTPEZ

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,