Biopotraviny jsou v kurzu – překážkou je roztříštěnost trhu

Biopotraviny jsou trendem posledních let. V roce 2007 došlo k výraznému nárůstu počtu českých výrobců a zpracovatelů biopotravin.  

Meziročně se jejich počet zvýšil o 100 %. Produkce je roztříštěná a chybí suroviny. Složitá orientace mezi dodavateli žádá inovativní přístup.

Změna stravovacích návyků a zdravější životní styl české populace vede k poptávce po kvalitních potravinách. Čeští spotřebitelé sledují nutriční hodnoty i ekologický aspekt a stále častěji preferují české biopotraviny. Uspokojit rapidně rostoucí poptávku je náročné.

Značnou nevýhodnou českého trhu je roztříštěná nabídka biopotravin. Malé výrobní šarže nevyhovují podmínkám maloobchodu. Orientace na trhu je proto pro nákupčí velice obtížná. Není jednoduché najít dostatek českých dodavatelů biopotravin a zajistit stabilitu dodávek. I přes enormní nárůst obratu mají biopotraviny v maloobchodní síti poměrně malé zastoupení. Při sestavování produktového portfolia se prodejny raději spokojí pouze se základním sortimentem. Drobní individuální zemědělci mají problém umístit výrobky do maloobchodu. Důsledkem chaotické situace na trhu je nevyvážená nabídka, ze které si čeští spotřebitelé na regálech prodejen vybírají.

Předem sjednaný odbyt umožní rozvoj ekofarem

Výkupní ceny českých bioproduktů se i díky intenzivnější poptávce ze zahraničí v posledních dvou letech prakticky vyrovnaly s evropskými. Vývoj cen podléhá výkyvům způsobeným výkyvy poptávky po biovýrobcích. Pro ekofarmáře, zpracovatele i prodejce je proto téměř nemožné dopředu finančně plánovat. Česká produkce nyní vysoce zaostává za poptávkou, na trhu chybí například biopohanka, biopšenice či biošpalda. Tyto suroviny je nutné zajistit na zahraničních trzích spolu s rýží a sojou, které se na území České republiky tradičně nepěstují.

Východiskem ze složité situace jsou dlouhodobé smlouvy s garancí odbytu, včasné platby a produkce předem sjednaných chybějících surovin. „Jsme připraveni nabídnout českým a moravským zemědělcům výkup nebo smluvní pěstování biosurovin, financování osiva i zálohové platby," říká Radim Štěpánek ze společnosti TopBio. Mnoho ekologických producentů biopotraviny vyrábí a pěstuje z přesvědčení a následný prodej a marketing je často nad jejich možnosti. „Naší snahou je podpořit trvalý a stabilní růst ekofarem a umístit jejich produkci na český maloobchodní trh co nejefektivněji, v co nejvyšší kvalitě a za co možná nejnižšího negativního vlivu na životní prostředí," doplňuje.

Koncentrace nabídky řešením pro prodejce

Za rekordním množstvím nově certifikovaných podniků lze pozorovat rostoucí zájem o nabídku biopotravin ze strany konvenčních zpracovatelů. Na základě poptávky českých spotřebitelů i  neutuchajícího zájmu zahraničních odběratelů realizují část výroby v biokvalitě. „Díky tomu se otevřely nové možnosti odbytu českým zemědělcům, podmínkou je dostatečný objem pravidelně dodávané suroviny," zdůrazňuje Radim Štěpánek z TopBio.

Obchodníci potřebují stabilitu dodávek, bezchybnou logistiku a možnost pružně reagovat na dynamický vývoj trhu. „Díky podrobné znalosti  trhu, finančnímu zázemí a vybudovaným vztahům s českými ekozemědělci jsme schopni nabídku široké škály bioproduktů koncentrovat a dodávat ji dokonale připravenou k prodeji," uvedl Štěpánek. Ekofarmářům a zpracovatelům poradí, jak reagovat na poptávku složením produktového portfolia, zajistí odbyt a umístění jejich produkce na trhu. Maloobchodníkům poskytuje služby řízení celé bio kategorie, servis na prodejně, přehledný produktový regál a poradenství v oblasti řízení značky. TopBio je první specializovanou společností, která poskytuje služby tohoto rozsahu.

Komplexní služby externího dodavatele novinkou

Horkou novinkou je bio v družstevních prodejnách COOP. Biopotraviny jsou v prodejnách COOP umístěny na samostatném přehledném regále. Složení produktového portfolia řídí společnost TopBio, která je zároveň dodavatelem a kromě category managementu poskytuje i regálový servis. Zvolením netradiční metody řešení služeb spojených s dodavatelem se COOP úspěšně vypořádal s problémem roztříštěnosti nabídky biopotravin. Komplexní řešení v oblasti biopotravin z hlediska koncentrace surovin, zajištění logistiky a řízení produktového portfolia poskytované externím partnerem je na českém biotrhu jedinečné.

Category management biopotravin

Společnost TopBio a.s. je první firmou, která  pro maloobchod zajišťuje nejen samotné dodávky biopotravin, ale nabízí i komplexní přístup a služby formou regálového servisu na prodejně a řízení kategorie produktů v oblasti biopotravin (category management). Díky znalosti trhu a zkušenostmi v obchodu s biopotravinami navrhuje svým zákazníkům optimální produktové portfolio, vystavení zboží, doporučí cenovou a značkovou politiku. Tím  pomáhá maloobchodníkům uspokojovat poptávku svých zákazníků po vysoce kvalitních, zdravých a českých biopotravinách.

Zdroj: Tisková zpráva TopBio

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40 1 2 3 4 5 6 7
41 8 9 10 11 12 13 14
42 15 16 17 18 19 20 21
43 22 23 24 25 26 27 28
44 29 30 31        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,