Biomléko z Rodinné farmy Zedníček na farmářském tržišti Kubáň

Farm____sk___trh_Kuban_maly.jpg Po osmi letech se na farmářské tržiště Kubáň vrátil na konci března tohoto roku původní provozovatel – zapsaný spolek Archetyp. Na trh, kterému ještě před půl rokem hrozil zánik a jehož provoz minulá radnice dotovala, se vracejí zákazníci.  

Farmářské trhy se na Kubánském náměstí v Praze 10 konají od roku 2010. Jejich prvním provozovatelem byl zapsaný spolek Archetyp, který zde ale působil jen dvě sezony, poté si organizaci trhů vzala na starosti akciová společnost radnice Prahy 10. Po dlouhodobé nespokojenosti s vedením tržiště jí dala městská část výpověď a na začátku letošního roku vypsala výběrové řízení na nového provozovatele. Tím se stal spolek Archetyp a po osmi letech se tak koncem března znovu vrátil do Vršovic.

Prvním úkolem bylo navýšit počet stánků a oživit trh. „To se nám daří, obecně je ve všední dny na trhu mezi 10 a 15 a v sobotu kolem 25 farmářů,” řekl Jiří Sedláček, předseda spolku Archetyp, který organizuje farmářské trhy Náplavka v Praze 2 a Heřmaňák v Praze 7.

Během půl roku se na farmářském trhu Kubáň podařilo počet farmářů ztrojnásobit. Vrátili se původní farmáři, ale i řada nových farem. „Povedlo se o trh znovu vzbudit zájem lidí a zpestřit sortiment. Také se nám podařilo přivést na trh nové tváře, nové farmy. Snažíme se, aby byly po všechny tři tržní dny v týdnu zastoupeny základní komodity na trhu a vždy něco originálního navrch,“ popsal Jiří Sedláček. 

Mezi nové farmáře, kteří jsou pravidelně součástí trhu na Kubánském náměstí, je i Miroslav Zedníček, který tu o sobotách nabízí mléčné výrobky ze své biofarmy na Vysočině.  „I když je na farmě hodně práce, těší mě být součástí trhu a setkávat se se svými zákazníky osobně. Považuji za velkou výhodu, že slyším přímo od lidí kladné ohlasy a zároveň to pro mě je inspirace pro výrobu. Díky tomu jsme začali dělat například nové druhy bio jogurtů a nové tvarohové pomazánky. Zákazníci u nás najdou i takovou zajímavost - vozíme s sebou pojízdný nerezový mlékomat. Lidé si nosí svoje vlastní lahve a z tanku si do nich natáčejí čerstvé plnotučné chlazené biomléko. Navíc je cenově výhodné, litr stojí zhruba 25 korun, což je o 10 korun méně než v obchodě,“ řekl majitel Rodinné farmy Zedníček. 

Kladně hodnotí nového provozovatele vedení radnice Prahy 10. „Těší mě, že nový provozovatel farmářských trhů na Kubáni během prvního půl roku svého fungování dokázal oživit tento jinak nevyužitý prostor a proměnit skomírající tržiště v místo pravidelného setkávání sousedů. V minulosti často kritizovaná skladba nabízených produktů dnes splňuje to, co lidé od farmářských trhů očekávají, a proto je tržiště opět plné spokojených zákazníků,“ řekla první místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková. „Farmářské trhy v Praze 10 jsou příjemné, lokální a sousedské. Jsme rádi, že se zde nabízejí kvalitní potraviny, že jsou nejen prostorem pro prodej, ale i místem pro setkávání či kulturní zážitek,“ doplnil místostarosta David Kašpar, který má v gesci školství, kulturu a sousedské vztahy.

Farmářský trh Kubáň patří k  trhům, kde se daří eliminovat plasty. Najdete tu papírové sáčky a u zelinářů je možnost koupit i lehké pratelné sáčky na trvalé používání. „Současná legislativa bohužel neumožňuje prodej některých potravin, jako je například maso, bezobalově. Než budou moci být farmářské trhy zcela bezobalové, je před námi ještě dlouhá cesta. Už nyní se tu prodává zboží do papírových sáčků, občerstvení je servírováno na nádobí z přírodních materiálů, do porcelánu nebo do vlastních přinesených krabiček zákazníků,“ řekl Jiří Sedláček.

V září se stane součástí farmářských trhů ve Vršovicích nový farmář. „Během září bude v nabídce báječná podzimní zelenina a ovoce od českých pěstitelů. Novinkou od konce září bude farma z Vysočiny, která chová husy, kachny, kuřata a slepice. Na objednávku pak budou kohouti nebo perličky. Nebude problém udělat si například silnou slepičí tradiční polévku nebo si objednat svatomartinskou husu,“ uvedl Jiří Sedláček.

V září navíc čeká návštěvníky sladká sobota – 21. září proběhne na Kubánském náměstí Medový den. „Kromě medu od českých včelařů je pro návštěvníky připraven i doprovodný program – například od 11 hodin je pro nejmenší i dospělé zákazníky na programu divadýlko, chybět nebude ani muzika nebo malování na medové perníčky. Navíc se návštěvníci trhu budou moci dozvědět spoustu zajímavostí o medu a včelách,“ pozval na akci Jiří Sedláček.

Před Vánoci se farmářský trh Kubáň promění na vánoční tržiště a koncem roku ho čeká pauza. „Farmářské tržiště Kubáň by mělo fungovat během adventu až do Vánoc. Vedle vánočního sortimentu zůstanou samozřejmě potraviny, na které jsou zákazníci zvyklí. Chybět nebude ani ovoce a zelenina, v nabídce budou ale jen ty druhy, kterým teplotní podmínky dovolí prodej a které souvisí s českou sezónností anebo se dají uskladnit,“ doplnil Jiří Sedláček.  

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,