Český výzkum potvrdil, že biomléko je zdravější

Již léta mezi odborníky i laickou veřejností probíhají diskuze o tom, zda jsou biopotraviny oprávněny nést přívlastek zdravější. Jednou z komodit, které se tato polemika dotýká, je biomléko.  

Obecnému tvrzení, že jsou biopotraviny zdravější, se někteří odborníci stále brání. Přestože mají v rukách studie hovořící v jejich prospěch, pronést přímo slovo „zdravější“ si zatím netroufají. Už teď je ale možné s jistotou prohlásit, že biomléko oproti konvečnímu obsahuje vyšší podíl zdraví prospěšných látek. Výsledky řady zahraničních studií nyní potvrdil i český výzkum, který realizoval Výzkumný ústav mlékárenský. Výsledky šetření potvrzují jednoznačně zvýšený výskyt bioaktivních látek v mléku pocházejícím z ekologického zemědělství v porovnání s mlékem z konvenčních chovů.

Pokud pijete mléko, dejte přednost biomléku

Existuje řada přirozených způsobů, jak do těla dopravit denní dávku nezbytných vitamínů a esenciálních mastných kyselin, do jejichž skupiny počítáme také zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Zdrojem těchto životně důležitých látek jsou především mořské ryby (např. makrela, tuňák, sleď), ořechy, semínka (např. slunečnicová, lněná), fazole, avokádo a některé oleje (např. řepkový), dále mléko.

„Dáváte-li však v péči o své zdraví přednost konzumaci mléčných výrobků, pak je vhodnější volbou výrobek v biokvalitě,“ říká Dr. Ing. Josef Dlouhý, Prof.h.c. který se kvalitou a produkcí biosurovin zabýval dlouhodobě na Švédské univerzitě zemědělských věd v Uppsale. Srovnávací studie například prokázaly, že oproti „běžnému“ obsahuje biomléko až o 50 procent více vitaminu E, až o 75 procent více vitaminu A, dále až o 68 procent vyšší podíl omega-3 polynenasycených mastných kyselin. „Právě díky těmto vlastnostem představuje biomléko přirozený způsob, jak zvýšit příjem těchto nutričně žádoucích látek,“dodává profesor Dlouhý.

Jak už bylo řečeno, jsou pro nás omega-3 mastné kyseliny-nezbytně důležité. Protože si je ale naše tělo nedokáže vyrobit samo, musíme je přijímat právě ve formě potravy. V našem organismu tyto mastné kyseliny ovlivňují velké množství orgánů a životně důležitých procesů. Nezbytné jsou pro správnou funkci nervového a kardiovaskulárního systému, pozitivně působí na imunitní systém. Vitaminy E a A jsou známy též jako tzv. antioxidanty, které v našem těle pomáhají bojovat proti zdraví škodlivým volným radikálům. Vitamin A je kromě toho důležitý pro správnou funkci našich očí. Vitamin E mimo jiné pomáhá regulovat hladinu krevního cukru v těle a ovlivňuje kvalitu pokožky.

V konvečních chovech bývá hlavním cílem vysoká produkce, proto jsou krávy krmeny převážně krmivy z obilovin a sóji (ta je velmi často geneticky modifikovaná). Tato jadrná krmiva sice zvyšují produkci mléka, na jeho kvalitu však příznivý dopad nemají. Výrazně pozitivní vliv na kvalitu mléka však má, jak dokazují aktuální výzkumy, krmení zelené – právě při jeho zkrmování má mléko vyšší podíl zdraví podporujících látek.

cows21.jpg

Zjednodušeně řečeno, mléko od krav, které se pasou, nebo jsou čerstvou trávou krmeny, je zdravější. Pasení dojnic však v konvenčním zemědělství není, stejně jako například krmení telat mateřským mlékem, zdaleka samozřejmostí. Na rozdíl od ekologického zemědělství, kde je přístup na pastvu
a možnost výběhu, stejně jako povinnost krmit dojnice převážně objemnými krmivy (zelená tráva, seno či siláž) stanoveno evropskými předpisy a přísně kontrolováno. Právě i zajištění těchto podmínek v rámci chovu je tím, co konečným živočišným produktům s označení bio dává jejich kvalitu.

Související články:

Analýza zpracovatelského sektoru biomléka

Biomléko obsahuje prokazatelně více bioaktivních látek

Čeští biofarmáři vloni vyprodukovali 24 milionů litrů biomléka

Biomléko a mléčné biovýrobky na evropských trzích

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,