Biologická hnojiva na brambory

Přátelské bakterie zlepšují uvolňování živin z hnojiv, stimulují vývoj kořenového systému a poskytují rostlinám ochranu proti infekci.  

Injekční aplikace prospěšných bakterií do řádku při sázení brambor může podle provedených experimentů kladně ovlivnit výnos a omezit strupovitost hlíz. Podle Neila Fullera ze Soil Solutions, který tento koncept vyvíjel řadu let, mikroorganismy v přípravku Biomex Starter firmy Omex (kapalná formulace přirozeně se vyskytující přátelské bakterie Bacillus amyloliquefaciens) zlepšují uvolňování živin z hnojiv a současně pomáhají vývoji kořenového systému a poskytují rostlinám ochranu proti infekci. Biomex lze aplikovat buď ve dvou řádcích podél vysazovaných hlíz brambor nebo postřikem přímo do brázdy.

Představa je, že živé bakterie přidané ke startovacímu hnojivu kolonizují kořeny rostliny, které zásobují tyto bakterie kořenovými exudáty bohatými na uhlík. Mikroorganismy zlepšují příjem živin, zvyšují účinnost hnojiv a jako vedlejší efekt produkují metabolity, které stimulují zdravý růst a potlačují choroby. Jak rostlina roste, mikroorganismy se stávají silnějšími a aktivnějšími. To je přesný opak většiny chemikálií a biostimulátorů, které s růstem rostliny ztrácejí účinnost. Výsledkem je rostlina, která lépe přijímá vodu a živiny. Potenciálně by tyto mikroorganismy mohly získat z aplikovaného hnojiva o 30 % více fosforu a nahradit tak až 80 kg fosforu na hektar.

Výsledky pokusů naznačují, že jednotlivé odrůdy reagují na příjem přípravku Biomex různě. Např. odrůda 'Maris Piper' určená na výrobu chipsů produkovala méně hlíz, ale vykazovala o 18 % lepší výnosy. Také odrůda 'Fianna' určená na balení měla o 16 % vyšší tržní výnos. V tomto případě bylo produkováno více hlíz o velikosti 100 mm a velmi málo hlíz větších nebo menších. I zde byl zjištěn významný pokles strupovitosti a vločkovitosti hlíz bramboru, zvláště potom, co byly použity vyšší dávky mikrobiálního ošetření. Při nejvyšší dávce 2 l . ha-1 vykazovaly brambory na parcele s odrůdou 'Maris Piper' ošetřené bakteriemi pouze 6% infekci aktinomycetou Streptomyces scabies (původce strupovitosti bramboru) v porovnání s 36 % na neošetřené kontrolní parcele a 3% infekci kořenomorkou bramborovou proti 15 %.

Efekt ošetření bakteriemi lze zvýšit ještě aplikací fosforitanů. Aplikace na list nejenže pomáhá vývoji kořenového systému, ale současně přispívá k potlačení chorob. V pokusech byl tento synergický účinek potvrzen. Nejlepších výsledků bylo dosaženo při aplikaci přípravku Biomex v kombinaci s konvenčními hnojivy a kvalitním zpracováním půdy.

Farmers Weekly, 150, 2009, č. 17, s. 52-53

Zdroj: Agronavigátor

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,