BioFach a Vivaness 2010: Obor se raduje z nepolevující obliby bioproduktů

BF2010_Logo_RGB_1.jpg 43 669 * odborných návštěvníků (2009: 46 771*) proudilo v době od 17. do 20. února na norimberské výstaviště, na veletrhy BioFach a Vivaness - každoroční oborové setkání globálního biotrhu .  

Internacionalita návštěvníků opět dosáhla 38 % a odborní návštěvníci přicestovali ze 121 zemí: Vedle Německa to bylo hlavně Rakousko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Polsko a Švýcarsko. 2 557* vystavovatelů (2009: 2 733*), jejichž zahraniční podíl tvořil dvě třetiny, přijelo z celkem 84 zemí. Vedle Německa s 823 výrobci měly jako obvykle silné zastoupení tyto země: Itálie (385), Francie (175), Španělsko (173), Rakousko (103) a Nizozemsko (82). 86 % vystavovatelů veletrhu BioFach a dokonce 94 % veletrhu Vivaness očekává čilé obchody v návaznosti na veletrh, jak vyplývá z výsledku dotazování nezávislého institutu. To u obou veletrhů představuje o 13 procent víc než v předchozím roce, což jasně dokládá optimistický pohled do budoucnosti.

2010_BF_T2057_1.JPG„Biotrh čelil krizi. Uplynulé čtyři dny veletrhu dokázaly, že tato branže si zachovala elán. Trend bioproduktů a ekologicky udržitelné spotřeby nepolevuje. Doby pomalejšího růstu skýtají příležitost k ujasnění pozic a vypracování společných koncepcí pro budoucnost, které jsou nejlepším předpokladem pro udržitelný vývoj trhu, ale také jeho každoroční oborové setkání. Zvlášť nás potěšila velká politická a mediální pozornost, kterou vzbudil projekt Organic + Fair – téma roku 2010“, říká Claus Rättich, člen obchodního vedení společnosti NürnbergMesse.

Úžasný pár veletrhu BioFach 2010: Organic + Fair

Stále více zákazníků se ve svém spotřebitelském chování řídí kvalitou a hodnotami. Biokvalita tvoří základ, spravedlivé podmínky výroby a obchodování jsou dalšími důležitými hledisky. Veletržní duo BioFach a Vivaness bylo zcela ve znamení zásady Organic + Fair. 51 vystavovatelů ze 14 zemí a kolem 100 prezentací výrobků odráželo téma roku v celé jeho rozmanitosti.

biofach_10.unknownDieter Overath, výkonný ředitel, Fairtrade (D): „Vnímavost pro spravedlivý obchod a jeho reputace se významně zvýšily díky přehlídce Organic + Fair a velkému zájmu ze strany médií. Veletrh BioFach k tomu poskytuje perfektní platformu. Tato akce pro nás byla velmi úspěšná, na našem stánku bylo pořád rušno!“ Jörg Werler, člen představenstva, Forum Fairer Handel (D): „Speciální přehlídka měla u návštěvníků velmi dobrý ohlas, což potvrzuje zvýšenou společenskou relevanci hnutí spravedlivého obchodu.“

V rámci 180 akcí využilo opět více než 8 000 účastníků kongresu BioFach a šesti zvláštních fór k výměně informací o trhu, zejména se zřetelem na férovost a udržitelnost. Samotné fórum Fair & Ethical Trade přilákalo 750 posluchačů.

Vivaness 2010: lídři světového trhu a nové objevy

Vivaness_1.unknownFérovost a udržitelnost byly důležitým tématem také na veletrhu Vivaness: „Návštěvníci se letos zcela cíleně dotazovali na přidanou hodnotu našich výrobků. Spravedlivý obchod a udržitelnost u surovin, ale také v oblasti obalů dnes představují zcela zásadní hodnoty“, říká Dr. Alexandra Vogel, vedoucí sekce Public Relations, i+m Naturkosmetik Manufaktur, Berlin (D). Veletrh Vivaness v roce 2010 znovu ukázal, že je důležitým oborovým fórem. Gudrun Leibbrand, vedoucí marketingu, Speick Naturkosmetik, Leinfelden Echterdingen (D): „Nás kvalita veletrhu přesvědčila! A specializovaný obchod byl jako vždy dobře zastoupen.“ Francouzská firma Melvita byla na veletrhu poprvé. Mareike von Postel, Marketing Manager, Melvita (F), německé zastoupení, Düsseldorf: „Jsme absolutně spokojení s kontakty, které jsme navázali. Jednali jsme jak s distributory pro zahraniční trh, tak s německými odbornými nákupčími.“

Na Vivaness, vůdčím veletrhu přírodní kosmetiky a wellness, se letos prezentovalo 183 výrobců z 21 zemí. Vedle Německa s jeho 87 vystavovateli ovládala statistiku Francie (29), následovala Itálie (16), Velká Británie (12) a Rakousko (8).

Spokojenost a optimismus na straně vystavovatelů i návštěvníků

Letošní ročník dvojice veletrhů pozitivně hodnotili jak výrobci, tak odborní nákupčí. Gerd Wotke, vedoucí marketingu, Life Food Taifun-Tofuprodukte, Freiburg (D): „BioFach byl pro nás naprostý úspěch. Toto mezinárodní setkání nemá obdoby!“ Ewald Redl, obchodní ředitel, Sonnentor, Zwettl (A): „Bez veletrhu BioFach bychom dnes nebyli tak úspěšní. Jezdíme sem od začátku!“ Antonio Soster, jednatel, Soster, Monteviale (I): „Kdo chce prodávat bioprodukty, neměl by tady chybět!“ Tento názor potvrzuje většina vystavovatelů veletrhů BioFach a Vivaness. 85 % vystavovatelů BioFach hodnotí veletrh jako úspěch, u veletrhu Vivaness tak soudí dokonce 88 %. Na obou akcích oslovilo 90 % dotázaných svoje nejdůležitější cílové skupiny. Téměř všichni vystavovatelé veletrhu BioFach (90 %) a Vivaness (95 %) navázali nové obchodní vztahy a chválili kompetentnost odborných nákupčích (90 %). To potvrzuje Markus Arbenz, jednatel, IFOAM, Bonn (D), asociace, která měla záštitu nad veletrhem BioFach: „Na tomto světovém veletrhu se intenzivně pracovalo. Byli jsme nadšení dobrou atmosférou a kvalitou kontaktů. Přes nesnadnou hospodářskou situaci na trhu jsme cítili spoustu inspirace, energie a optimismu!“ Nadšení vyjádřili na závěr čtyřdenního veletrhu také odborní návštěvníci: 97 % jich bylo spokojeno s nabídkou, informačními a kontaktními možnostmi a službami, 84 % chce tento světový veletrh navštívit i v roce 2011.

Biovíno: Mezinárodní oborové setkání ekologických vinařů se etablovalo

V roce 2010 opět prezentovali vinaři z celého světa své výrobky z ekologické produkce na tomto oborovém setkání znalců vína. Zúčastnilo se jej 269 vystavovatelů z 24 zemí, z toho 61 z Německa. V mezinárodním srovnání vedla Itálie (78), následovaly Španělsko (49), Francie (37) a Rakousko (14). Leé Griffin, Brand&Marketing Director, Stellar Winery, Klawer (ZA), se radoval z úspěšné účasti na veletrhu: „Setkáváme se zde přesně s naší cílovou skupinou, s novými zákazníky a dokonce i se zástupci gastronomie, kteří si uvědomují význam a výhody spojení bio a fair!“ Dirk Brüninghaus, vedoucí odbytu, Riegel Weinimport, Orsingen (D): „Vedli jsme dobré rozhovory se specializovanými obchodníky i nákupčími větších firem a naše bilance je pozitivní!“

MuViBio09_AL11089_1.jpgV roce 2010 se poprvé udělovala mezinárodní cena biobína MUNDUSvini BioFach. Přísnému hodnocení mezinárodně obsazené odborné poroty se podrobilo celkem 622 biovín z 19 zemí a bylo uděleno celkem 220 medailí. Z ekologických vín dodaných do soutěže získalo pět kandidátů Velkou zlatou, 70 Zlatou a 145 Stříbrnou medaili.

Dalším zlatým hřebem vinařské haly 4A byl bar olivového oleje. Ty nejlepší ze 75 dodaných olejů získaly Cenu olivového oleje a odborní návštěvníci měli opět možnost je ochutnat v rámci degustace. Tuto zelenou kulinářskou klasiku na veletrhu nabízelo celkem 226 vystavovatelů z 24 zemí. Evangelos Dimarakis, Managing Director, Hermes Olive Oil Enterprises, Ermioni Argolidos (GR): „BioFach je pro nás opravdovou nutností. Zvlášť téma roku bylo fantastické!“

Textil: zelený, ekologický, férový a eticky nezávadný

2010_BF_F3100_1.JPGVedle množství inovačních kreací, které v letošním druhém kole Textil Area 2010 prezentovalo 47 vystavovatelů ve stylovém a puristickém prostředí, zaujala mezinárodní návštěvníky další atrakce: Na molu sekce Textil Area v hale 8 se několikrát za den konaly módní přehlídky. Milovníkům ekologické módy a přírodních textilií předvedli svoje kolekce vystavovatelé z celkem 13 zemí. Poprvé se zúčastnily: Dánsko, Velká Británie, Hongkong, Indie, Japonsko a Pákistán. Mezinárodní trh s ekologickým textilem prožívá konjunkturu a tento segment nabídky na veletrhu BioFach opět zabodoval.

Heike Scheuer, sekretariát, Internationaler Verband der Naturtextilwirtschaft, IVN, Selzen (D): „Textil Area skvěle realizuje téma, design i prezentace hrají. Značkoví výrobci hodnotí nové umístění v hale 8 kladně. Návštěvy probíhaly velmi cíleně, opravdovým přínosem byly také módní přehlídky a ruch kolem novinářů.“

Branže přijala nový časový rozvrh pozitivně

Příště se mezinárodní biobranže sejde v norimberském veletržním centru v době od středy 16. února do soboty 19. února 2011. V roce 2010 dvojice veletrhů BioFach a Vivaness poprvé proběhla v nové době konání. Přes 80 % návštěvníků je s novým termínem spokojeno nebo velmi spokojeno. Peter Hahn, majitel, Naturkostladen Simterwies, Idar-Oberstein (D): „Zpočátku nás nový termín moc nepotěšil, jsme ale velmi pozitivně překvapeni. Jezdíme sem od začátku a pokaždé se na BioFach moc těšíme. Letos jsme tu strávili dva dny, středu a čtvrtek. Vyčlenili jsme si na veletrh víc času a klidu a díky tomu jsme měli větší prostor k vychutnání skvělé nabídky a navázání mnoha kontaktů. Veletrh předčil naše očekávání!“

Na straně vystavovatelů jsou dvě třetiny přesvědčeny o vhodnosti termínu. Veletrhy BioFach a Vivaness 2010 zaznamenaly v sobotu – poslední den letošního veletrhu - o 16 % víc návštěvníků než v poslední den ročníku 2009, jímž byla neděle. Všeobecná chvála platila jaky vždy dobré pracovní atmosféře panující po všechny dny veletrhu a vysoké odbornosti návštěvníků.

Zdroj: Tisková zpráva BioFach

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft duben rgt
Po Út St Čt So Ne
14     1 2 3 4 5
15 6 7 8 9 10 11 12
16 13 14 15 16 17 18 19
17 20 21 22 23 24 25 26
18 27 28 29 30      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,