BIOFACH 2014: Jak se budeme stravovat v budoucnosti?

BF_2014_150.jpg Rozhovor s průzkumnicí trendů Dr. Mirjam Hauser, Senior Researcher ve švýcarském Gottlieb Duttweiler Institut.   

Kde nejraději nakupujeme svoje potraviny? Jak se rozhodujeme u regálu či u pultu a jakými hodnotami se při tom řídíme dnes – a budeme řídit v budoucnu? O tom nám dávají představu výzkumníci, kteří se již dnes zabývají potravinovými trendy zítřka. BIOFACH, vůdčí světový veletrh biopotravin, oslaví v době od 12. do 15. února 2014 své 25. výročí. To je vhodná příležitost k rozhovoru s autorkou publikace Consumer Value Monitor Food, Dr. Mirjam Hauser z institutu Gottlieb Duttweiler Institut, Rüschlikon/Curych (CH), v němž se podíváme na budoucnost nakupování potravin a hodnoty spotřebitelů. 

Paní Dr. Hauser, v publikaci Consumer Value Monitor Food se zaměřujete na hodnoty, které ovlivňují naše rozhodování při nákupu potravin. Jaké stěžejní hodnoty to dnes jsou?

Dr. Hauser: Zajímavé je, že se nejedná o jednu nebo dvě stěžejní hodnoty, ale celou přehršel. K těm nejzákladnějším patří výběr a kvalita produktů. A konvenience – všechno má být snadno a prakticky dostupné. Důležitou roli hraje také zdraví. A téma trvalá udržitelnost se už dávno ujalo a bude dál nabývat na významu. K tomu přistupují tři velká hodnotová pole: zaprvé „pohodovost a známost“, zadruhé „blízkost původu“ a zatřetí „časová náročnost“. Dilema je v tom, že spotřebitelé nevědí, jak by si mohli splnit všechna tato přání současně. V každodenním životě je to dnes téměř nemožné. Všichni jsme pořád na nohou, hodně pracujeme. Proto nám nezbývá čas na přípravu jídla. Člověk se snaží optimalizovat sled jednotlivých úkonů, v rychlosti si něco sní cestou. O víkendu a ve volném čase se to pokoušíme vykompenzovat a jíst společně. Sociální složka je velmi důležitá. 

mirjam_hauser445.jpgA jaké hodnotové prostory, tužby a reality budou ovlivňovat naše nakupování v budoucnosti? Změní se něco výrazně?

Dr. Hauser: Je tu jedno nové, napínavé téma, kterého jsme si povšimli, a to snaha jíst „osvědčeně“ a „bezstarostně“. To má těsnou vazbu s hodnotou „původnosti“. Lidé by chtěli jíst především bezstarostně. Chtějí si zajít do obchodu a jednoduše si nakoupit potraviny, aniž by se museli zamýšlet nad tím, jestli to nakonec bude „dobrá“ výživa. Jde tu tedy o snížení komplexnosti.

Jakou roli hrají aspekty regionality, bio a spravedlivého obchodu?

Dr. Hauser: Ty tvoří velmi důležité hodnotové pole a trvalá udržitelnost je téma, které je vzájemně spojuje. Všechny tři oblasti mají potenciál profitovat z tohoto pozitivního hodnotového postoje. Kritické to začne být ve chvíli, kdy je zklamána důvěra. Například případy greenwashingu mají negativní dopady, nebo když regionalita kanibalizuje bio. 

Znamená to, že v hodnotovém poli tvořeném aspekty „blízkost původu“, „pohodovost“ a „známost“ je regionalita důležitější než bio?

Dr. Hauser: Kupodivu ne. Bio, regionalita, fair trade a slow food se ve vnímání našich respondentů téměř kryjí. Pokrývají všechna pozitivní hodnotová pole. Spotřebitel konec konců ale nemůže posoudit, jestli je „lepší“ regionální konvenčně vypěstované rajče nebo biorajče ze Španělska. I tady zase jde o omezení komplexnosti. 

Které z nákupních kanálů a skupin výrobků patří spíše k vítězům a které k poraženým?

Dr. Hauser: Z hlediska spotřebitelů již diskontní řetězce a supermarkety dosáhly svého vrcholu. Farmářské trhy, bioprodejny a obchody s potravinami mohou mít ze současných hodnotových postojů větší prospěch. Přitom je důležitá myšlenka retro. Lidé si cení důvěrně známého pocitu z dřivějších dob, když například řezník mohl člověku vysvětlit, odkud maso pochází a jak ho lze připravit. Člověk by se zase rád přiblížil ke zdroji.

To ale také znamená: Traditiční odbytové kanály se musí zainterpretovat do těch moderních. To všechno platí jak pro obchod, tak i pro produkty. Už dnes je vidět, že se supermarkety snaží najet na tento trend. Například Spar v Rakousku se svou atmosférou tržnic nebo koncepce Eataly v Itálii. 

Které nabídky budou v budoucnu profitovat z tužeb spotřebitelů?

Dr. Hauser: Bude vznikat velký počet nových koncepcí. Jako například specializované rozvážkové služby. Obchodníci by se neměli upínat jenom na prodejnu. Žádané jsou mobilní formy přímé distribuce. Malé prodejny – někdejší malé krámky se smíšeným zbožím, ale v moderním pojetí – se zase vrací. Ty by dnes měly nabízet i konvenientní potraviny. Dobré je  využít stávající strukturu dané čtvrti, když se rozjíždí inovativní prodejny. Bude také přibývat koncepcí s nabídkou jídla, které si člověk může buď hotové odnést, nebo doma doupravit či dovařit.

Kde budou zákazníci v budoucnu nakupovat biopotraviny?

Dr. Hauser: Tam, kde kupují i jiné potraviny. Myslím, že myšlenkové  bariéry obchodních koncepcí, které dělají rozdíly mezi bio a konvenčními potravinami, ty jsou překonané. V budoucnu budeme využívat nejrůznějších kanálů. Konec konců máme přece všichni prospěch z toho, když bio dostane větší plochu a díky tomu také lepší odbytové šance.

Co se mohou výrobci a obchodníci v biobranži z Vašich poznatků naučit?

Dr. Hauser: V hodnotovém poli bio, regionalita a fair trade bych ráda zdůraznila dva faktory: Zaprvé se může a musí navázat kontakt přímo se zákazníkem a upozornit jej na krátké hodnototvorné řetězce. Obchodník musí být schopen vysvětlit, jak produkty vznikly, za jakých ekologických a sociálních podmínek. To je jedna z výhod bioproduktů a té se může v budoucnu ještě víc využít.   

A ještě něco: Důvěra spotřebitelů v biopotraviny, regionální a fair trade potraviny je dnes ještě velká. Ale (nákupní) rozhodování by se každopádně mělo zjednodušit. Spotřebitelé si chtějí vybírat nekomplikovaně. Snížení komplexnosti je velmi důležité. Zákazník chce mít pocit: „Tady nám můžeš důvěřovat. Za potraviny v tomto regále ručíme!“

Říkáte: „Dělat věci správně, i jako spotřebitel, se stále více stává osobním a společenským imperativem.“ Co to znamená v oblasti potravin? 

Dr. Hauser: Jídlo je už dnes symbolem společenského postavení. Tento tlak bude trvat. V budoucnu bude důležité nejen, co jíme, ale i jak a kde jíme. Tento faktor se bude spíše ještě zesilovat. Ale i když je jídlo symbolem postavení, neznamená to ještě, že například bio je něco pro elitu. To by se mělo v odvětví ještě více komunikovat. Ano, bio je drahé, ale bioprodukty mají také přidanou hodnotu. Proto také mohou být o něco dražší. Je však nutné to vysvětlit a jasně říct, proč za tu cenu stojí. 

Zdroj: BioFach

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,