BioFach 2012: Zelená móda nadále na vzestupu

grassroot_1.jpg Sekce Textil-Area veletrhu BioFach vzbudila v únoru 2011 nadšení 44 zelenými značkami z devíti zemí a slibuje stát se opravdovým  magnetem publika i v době od 15. do 18. února 2012.  

To se v Norimberku opět sejde mezinárodní ekobranže na svém vůdčím světovém veletrhu. Očekává se, že se této akce na norimberském výstavišti zúčastní znovu kolem 2 500 vystavovatelů a 44 000 odborných návštěvníků.  

Zelená je v módě. Když ne jako barva, tak přinejmenším jako pojem kvality textilií vyráběných ekologicky šetrně a eticky nezávadně. VNěmecku již existuje přes 100 oděvních značek, které se zcela upsaly zelené filosofii. Průkopníci z branže k tomu připravili cestu. Zásluha nově nastupujících značek spočívá v tom, že zbavily zelenou módu image pojídačů muesli a zatraktivnily ji pro široké a mladé publikum. Tento segment módy se prodává v téměř 40 specializovaných obchodech typu Concept Stores – vroce 2010 jich byla sotva polovina. Lze pozorovat, že nejvíce nových obchodů se otvírá v centrech měst a jejich prodejní plochy rostou. Prodejci věří svému vzornému zboží a jsou přesvědčeni, že se prosadí i v hlavních nákupních zónách. Odborníci v současné době diskutují o tom, nakolik by měl být zvýšen stupeň módnosti u ekologicky vyráběných textilií a do jaké míry by se mělo najíždět na trendy. „Na jedné straně si kritiční zákazníci přejí moderní design, na druhé straně však nechtějí běžet za každým krátkodobým trendem, který vede k příliš „ujetému“ oblečení a módním výstřelkům, které se už v příští sezoně nenosí“, vysvětluje expertka na ekomódu Dr. Kirsten Broddeová tento nesnadno řešitelný úkol.

Modenschau_2.jpgAby mladí designéři pro toto téma získali cit, zařazuje stále více oděvních škol do svého rozvrhu hodin ekologii a etiku nebo věnuje zelené módě dokonce vlastní studijní programy. Co však odlišuje ekologicky a eticky správnou módu od té, která se jen „zeleně“ tváří? Postačí, že je surovina z ekologické produkce? Nebo by mělo být nezávadné i barvení a potiskování? A co spravedlivé odměňování švadlen, které zastávají namáhavou práce na samém konci výrobního řetězce? Prodejci a především spotřebitelé musí disponovat množstvím odborných znalostí, aby mohli všechny tyto aspekty při nákupu rozlišit. Kolik nebezpečných látek se stále ještě používá v textilní výrobě producentských zemí Asie, to nedávno ukázala také zpráva organizace Greenpeace s názvem Špinavé prádlo. Kritika se týkala i některých textilních společností, které podle vlastního přesvědčení již pracují ekologicky.

modni_prehlidka_Biofach_445.jpgPlus 29 procent u textilií ze spravedlivě obchodované bavlny

Studie o trendech roku 2011 říká: Spotřebitelům dnes jde o víc než jen bio. Oblečení by mělo být nejlépe vyrobeno nejen šetrně k životnímu prostředí, ale také se sociální odpovědností. Bio ve spojení s férovostí však v současné době ještě není samozřejmostí. Tak například odbyt textilií vyrobených ze spravedlivě obchodované bavlny v roce 2010 zaznamenal potěšující nárůst o 29 %. Celkem bylo v tomto období prodáno 2,6 mil. takových kusů oblečení – z tohoto množství je dosud 15 % také z biobavlny. Znalci oboru se shodují v jednom: Budoucnost patří oblečení, které je ohleduplné jak k životnímu prostředí, tak lidem, a také známkám, které mají vysoké požadavky v dvojím ohledu. Jako například Global Organic Textile Standard (GOTS). Touto známkou je již certifikováno téměř 3000 společností. Mnohé společnosti usilují také o certifikaci IVN Best, která představuje nejvyšší standard Mezinárodního svazu výrobců přírodních textilií e. V. (IVN). Tento svaz mimo jiné vyvinul velmi přísný standard pro zpracování kůže, který budou v roce 2012 splňovat první podniky. Kůže je ekologicky problematická z různých důvodů. Hlavně však kvůli vydělávánípomocí těžkého kovu chromu.

Nejdůležitější zemí původu celosvětově vyrobené biobavlny je Indie

bio_bavlna_na_poli_2.jpegJiž začátkem roku 2011 se na veletrhu BioFach ve fóru Textil Forum diskutovalo o tom, která vlákna v budoucnu udělají kariéru na trhu ekotextilií. Biobavlna sice zaznamenává velké úspěchy, nicméně explozivní přírůstky počáteční doby patří minulosti. V letech 2010/2011 bylo sklizeno 210.000 tun této netoxické plodiny, což odpovídá jednomu procentu celkového trhu s bavlnou. Z Indie, země roku veletrhu BioFach 2012, přitom pochází velká většina celosvětově sklizené biobavlny. Ale i jiná přírodní vlákna se mohou pochlubit dobrou ekologickou bilancí. Návrháři a výrobci látek soustavně hledají inovativní alternativy. Mezi ně patří přírodní vlákna jako konopí, len a ramie, ale i živočišná vlákna jako střižní vlna, hedvábí a ušlechtilé srsti, které jsou rovněž dostupné v ekologické kvalitě. Podle názoru odborníků však zčásti upadly v zapomnění tradované znalosti jak tato vlákna zpracovávat, a navíc jsou problémy s certifikací malých zemědělských podniků a certifikací vláken divokých zvířat. Mnoho výrobců přírodních textilií přesto dává těmto vláknům přednost před viskózou (polosyntetický materiál) jako například tencelem nebo recyklovanými polyesterovými vlákny, k nimž zase tíhnou především velcí značkoví výrobci produkující sportovní nebo outdoorové oblečení. „V zásadě platí: Do šatníku zítřka jistě bude patřit celá škála různých vláken. Kromě toho se intenzivně pracuje také na ekologičtějším předpírání džín nebo ekologicky šetrnějším barvení a potiskování.“ Tolik Dr. Kirsten Broddeová. Bude to tedy stále napínavé.

Za zmínku jistě stojí ještě jedna věc, svědčící o rostoucím trhu: Organizace na ochranu životního prostředí, spotřebitelské poradny a organizace testující výrobky stále častěji prověřují, zda ekomóda skutečně splňuje to, co slibuje. Broddeová poznamenává: „Transparentnost je nade vše, s mlčením ve vzorkovnách je konec. V tomto směru je ale branže ekomódy dobře připravena: Pro ni bylo vždy samozřejmostí informovat o tom, jak a kde se co vyrábí.“

Zdroj: tisková zpráva BioFach

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,