BioFach 2012: Zelená móda nadále na vzestupu

grassroot_1.jpg Sekce Textil-Area veletrhu BioFach vzbudila v únoru 2011 nadšení 44 zelenými značkami z devíti zemí a slibuje stát se opravdovým  magnetem publika i v době od 15. do 18. února 2012.  

To se v Norimberku opět sejde mezinárodní ekobranže na svém vůdčím světovém veletrhu. Očekává se, že se této akce na norimberském výstavišti zúčastní znovu kolem 2 500 vystavovatelů a 44 000 odborných návštěvníků.  

Zelená je v módě. Když ne jako barva, tak přinejmenším jako pojem kvality textilií vyráběných ekologicky šetrně a eticky nezávadně. VNěmecku již existuje přes 100 oděvních značek, které se zcela upsaly zelené filosofii. Průkopníci z branže k tomu připravili cestu. Zásluha nově nastupujících značek spočívá v tom, že zbavily zelenou módu image pojídačů muesli a zatraktivnily ji pro široké a mladé publikum. Tento segment módy se prodává v téměř 40 specializovaných obchodech typu Concept Stores – vroce 2010 jich byla sotva polovina. Lze pozorovat, že nejvíce nových obchodů se otvírá v centrech měst a jejich prodejní plochy rostou. Prodejci věří svému vzornému zboží a jsou přesvědčeni, že se prosadí i v hlavních nákupních zónách. Odborníci v současné době diskutují o tom, nakolik by měl být zvýšen stupeň módnosti u ekologicky vyráběných textilií a do jaké míry by se mělo najíždět na trendy. „Na jedné straně si kritiční zákazníci přejí moderní design, na druhé straně však nechtějí běžet za každým krátkodobým trendem, který vede k příliš „ujetému“ oblečení a módním výstřelkům, které se už v příští sezoně nenosí“, vysvětluje expertka na ekomódu Dr. Kirsten Broddeová tento nesnadno řešitelný úkol.

Modenschau_2.jpgAby mladí designéři pro toto téma získali cit, zařazuje stále více oděvních škol do svého rozvrhu hodin ekologii a etiku nebo věnuje zelené módě dokonce vlastní studijní programy. Co však odlišuje ekologicky a eticky správnou módu od té, která se jen „zeleně“ tváří? Postačí, že je surovina z ekologické produkce? Nebo by mělo být nezávadné i barvení a potiskování? A co spravedlivé odměňování švadlen, které zastávají namáhavou práce na samém konci výrobního řetězce? Prodejci a především spotřebitelé musí disponovat množstvím odborných znalostí, aby mohli všechny tyto aspekty při nákupu rozlišit. Kolik nebezpečných látek se stále ještě používá v textilní výrobě producentských zemí Asie, to nedávno ukázala také zpráva organizace Greenpeace s názvem Špinavé prádlo. Kritika se týkala i některých textilních společností, které podle vlastního přesvědčení již pracují ekologicky.

modni_prehlidka_Biofach_445.jpgPlus 29 procent u textilií ze spravedlivě obchodované bavlny

Studie o trendech roku 2011 říká: Spotřebitelům dnes jde o víc než jen bio. Oblečení by mělo být nejlépe vyrobeno nejen šetrně k životnímu prostředí, ale také se sociální odpovědností. Bio ve spojení s férovostí však v současné době ještě není samozřejmostí. Tak například odbyt textilií vyrobených ze spravedlivě obchodované bavlny v roce 2010 zaznamenal potěšující nárůst o 29 %. Celkem bylo v tomto období prodáno 2,6 mil. takových kusů oblečení – z tohoto množství je dosud 15 % také z biobavlny. Znalci oboru se shodují v jednom: Budoucnost patří oblečení, které je ohleduplné jak k životnímu prostředí, tak lidem, a také známkám, které mají vysoké požadavky v dvojím ohledu. Jako například Global Organic Textile Standard (GOTS). Touto známkou je již certifikováno téměř 3000 společností. Mnohé společnosti usilují také o certifikaci IVN Best, která představuje nejvyšší standard Mezinárodního svazu výrobců přírodních textilií e. V. (IVN). Tento svaz mimo jiné vyvinul velmi přísný standard pro zpracování kůže, který budou v roce 2012 splňovat první podniky. Kůže je ekologicky problematická z různých důvodů. Hlavně však kvůli vydělávánípomocí těžkého kovu chromu.

Nejdůležitější zemí původu celosvětově vyrobené biobavlny je Indie

bio_bavlna_na_poli_2.jpegJiž začátkem roku 2011 se na veletrhu BioFach ve fóru Textil Forum diskutovalo o tom, která vlákna v budoucnu udělají kariéru na trhu ekotextilií. Biobavlna sice zaznamenává velké úspěchy, nicméně explozivní přírůstky počáteční doby patří minulosti. V letech 2010/2011 bylo sklizeno 210.000 tun této netoxické plodiny, což odpovídá jednomu procentu celkového trhu s bavlnou. Z Indie, země roku veletrhu BioFach 2012, přitom pochází velká většina celosvětově sklizené biobavlny. Ale i jiná přírodní vlákna se mohou pochlubit dobrou ekologickou bilancí. Návrháři a výrobci látek soustavně hledají inovativní alternativy. Mezi ně patří přírodní vlákna jako konopí, len a ramie, ale i živočišná vlákna jako střižní vlna, hedvábí a ušlechtilé srsti, které jsou rovněž dostupné v ekologické kvalitě. Podle názoru odborníků však zčásti upadly v zapomnění tradované znalosti jak tato vlákna zpracovávat, a navíc jsou problémy s certifikací malých zemědělských podniků a certifikací vláken divokých zvířat. Mnoho výrobců přírodních textilií přesto dává těmto vláknům přednost před viskózou (polosyntetický materiál) jako například tencelem nebo recyklovanými polyesterovými vlákny, k nimž zase tíhnou především velcí značkoví výrobci produkující sportovní nebo outdoorové oblečení. „V zásadě platí: Do šatníku zítřka jistě bude patřit celá škála různých vláken. Kromě toho se intenzivně pracuje také na ekologičtějším předpírání džín nebo ekologicky šetrnějším barvení a potiskování.“ Tolik Dr. Kirsten Broddeová. Bude to tedy stále napínavé.

Za zmínku jistě stojí ještě jedna věc, svědčící o rostoucím trhu: Organizace na ochranu životního prostředí, spotřebitelské poradny a organizace testující výrobky stále častěji prověřují, zda ekomóda skutečně splňuje to, co slibuje. Broddeová poznamenává: „Transparentnost je nade vše, s mlčením ve vzorkovnách je konec. V tomto směru je ale branže ekomódy dobře připravena: Pro ni bylo vždy samozřejmostí informovat o tom, jak a kde se co vyrábí.“

Zdroj: tisková zpráva BioFach

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,