BioFach 2012: Světový veletrh klade důraz na udržitelnost

BF_2012_Logo.jpg V době od 15. do 18. února 2012 se v Norimberku opět sejde biosvět v celé své rozmanitosti. Očekává se znovu kolem 2500 vystavovatelů a 44000 odborných návštěvníků.  

Čím se konkrétně vyznačuje opravdové udržitelné potravinářství a jak biobranže definuje jedno ze svých základních témat – udržitelnost? Patron celosvětové veletržní rodiny BioFach, organizace International Federation of Organic Agriculture Movements (IFOAM), a národní odborný sponzor veletrhu BioFach, Svaz ekologického potravinářství (BÖLW), obrátí v roce 2012 pozornost na ekologické, sociální a ekonomické otázky trvalé udržitelnosti v rámci oboru.

Princ zu Löwenstein, předseda představenstva svazu BÖLW, říká: „Udržitelnost je pojem, který by v těchto dnech nejraději proklamovalo celé hospodářství. Ale znamená to nutně, že se skutečně hospodaří způsobem, který zajistí příštím generacím budoucnost, v níž stojí za to žít? Spotřebovávají se přírodní zdroje jenom v takovém rozsahu, v jakém budou trvale k dispozici? Na cestě k tomuto ideálnímu stavu je biobranže prokazatelně dál než konvenční zemědělství a potravinářství.

Různé suché plody

susene_plody.jpgAle: Tato výhoda pro naši společnost musí být vědecky podložena a srozumitelně sdělována. To má totiž pro stále více lidí nesmírný význam.“ Jan Plagge, prezident svazu Bioland: „Ekologické zemědělství nabízí se svými rozmanitými výkony ucelený a hodnověrný systém udržitelnosti. Takové hospodaření se nedá omezit pouze na ekologickou stopu emisí CO2 části sortimentu. A už vůbec se nehodí k tomu, aby dodávalo “zelený punc“ sortimentům nebo obchodním řetězcům. Protože v jádru jde o následující otázku: Jaké zemědělství potřebujeme pro přežití naší planety? Hlavní výzvou bude komunikovat, co biobranže nabízí jako protějšek a věrohodnou alternativu kampaní velkokoncernů včetně tzv. greenwashingu.“

Fair trade čokoláda

fair_trade_cokoloada.jpgMarkus Arbenz, jednatel federace IFOAM, říká: „S otázkou udržitelnosti je politika a ekonomika konfrontována více než kdy jindy. Pro průkopníky biobranže byla tato otázka ve všech svých rozměrech vždy spjata s požadavkem na každodenní jednání. Je však třeba řešit nové ekologické, sociální, ekonomické a kulturní výzvy. Jak můžeme dále rozvíjet udržitelnost v biobranži? Které aspekty musí být prohloubeny a jak mohou ekologicky hospodařící podniky s uplatněním témat udržitelnosti úspěšně obstát vůči konvenčně hospodařícím podnikům?“

Fair trade móda

fair_trade_textil.jpgVeletrhy BioFach a Vivaness představují celosvětově největší burzu pro výměnu vědomostí a informací. V roce 2011 navštívilo opět více než 8000 zainteresovaných odborníků přes 150 akcí kongresu. Stěžejní téma roku 2012 „Udržitelnost v biohnutí“ se posune do popředí pozornosti nově zřízeného Fóra udržitelnosti.

Všechny speciální sekce veletrhů BioFach a Vivaness umožní i v příštím kole vůdčího světového veletrhu výměnu informací, a to v rámci následujících sedmi fór: Forum specializovaného obchodu, Fair Forum, Gastro Forum, Textil Forum, Vivaness Forum, Forum vína. Kromě toho se mohou návštěvníci ze všech koutů světa – v roce 2011 bylo zastoupeno 131 národů – opět informovat na četných firemních prezentacích.

Na téma udržitelnost se bude zaměřovat nejen kongres, ale také mediální den veletrhů BioFach a Vivaness dne 14. února 2012 a zahajovací akce veletržního dua.

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,