BioFach 2011: Zaměřeno na globální potravinovou otázku

Jak může bio uživit svět? Lidé z oboru diskutují o „zelené konzumaci“, reálných cenách a životních stylech.  

Stěžejní otázkou konference a veletrhu BioFach 2011 bude, jak lze s uplatněním biologických a ekologických metod hospodaření a produkce a odpovídajícího stylu života a výživy nás všech uživit lidi na celé Zemi. BioFach 2011 obrátí pozornost na téma zajištění výživy světového obyvatelstva.

Jak zajistit výživu pro téměř sedm miliard lidí, kteří obývají naši planetu?

Tradiční potravinářství má na tuto otázku hlavně jednu odpověď: rozšířením produkce. Ale: Také spotřební chování a životní styl každého jednotlivce mají velký vliv. To nemusí znamenat odříkání, ba naopak: Bio znamená pestrost a požitek!

Biohnutí se od samého začátku zasazuje za nové konzumní a výživové koncepce. Správnost tohoto postoje potvrzují vědecké studie: Biozákazníci žijí udržitelněji a šetrněji k přírodním zdrojům! Tak například II. národní nutriční studie, kterou zpracoval Institut Maxe Rubnera v Karlsruhe, dospěla k tomuto závěru: Biospotřebitelé se stravují zdravěji a vědí víc o optimální výživě než lidé, kteří nenakupují bio.

Dr. Felix Prinz zu Löwenstein, předseda představenstva svazu BÖLW a člen prezidia Svazu ekologického zemědělství Naturland e.V., říká: „Otázka, jak mohou všichni lidé na naší zeměkouli realizovat svoje právo na přiměřenou výživu, je výzvou také pro ekologické zemědělství. Zda se naše produkce potravin uskutečňuje udržitelně a stačí pro všechny, to má mnoho společného s naším stylem života a výživy. Proto je důsledné a správné, řeší-li tuto otázku ekologické potravinářství a jeho zákazníci společně a vyhradí-li jí přední místo na svém žebříčku témat.“

Claus Rättich, člen obchodního vedení veletržní společnosti NürnbergMesse podtrhuje: „Náš národní hostitel, Svaz ekologického potravinářství (BÖLW), se – stejně jako celý obor – již dlouho zabývá otázkou ekologického řešení světového potravinového problému. Na rozdíl od hlavního proudu v potravinářství je ekologická branže přesvědčena: Bio dokáže uživit svět!

To potvrzuje i Zpráva o světovém zemědělství[1]. Nikoliv expanze, masová produkce a genetické inženýrství jsou správnou cestou, nýbrž udržitelný, ekologický způsob hospodaření, reálná cenová politika a životní styl založený na ekologicky produkovaných potravinách. Zákazníci zítřka se ve svém nákupním chování v přibývající míře řídí otázkou, jaký životní styl je sociálně, ekonomicky a ekologicky udržitelný. A zprostředkovat tuto přidanou hodnotu je jednou z výzev pro obchod.“

Jak souvisí životní styl, spotřeba a ceny s globální potravinovou otázkou?

BioFach a Vivaness obracejí v roce 2011 pozornost na výživu světového obyvatelstva a poskytují všem aktérům mezinárodní platformu, aby mohli tuto problematiku projednat intenzivně a na odborné úrovni a společně se věnovat projektům budoucnosti. Diskutovat se bude mimo jiné o stylech výživy a jejich dopadech. To znamená, jak by mohlo být prostřednictvím biopotravin zajištěno právo na přiměřenou výživu a jak mohou biopotraviny živit svět. Potraviny mají svoji cenu – jak ale vypadají jejich reálné náklady? Vypovídají ceny ekologickou pravdu? Dalším aspektem je, jak přesně vypadá „zelená spotřeba“ a životní styl budoucnosti a jaké koncepce jsou k tomu potřebné ve výrobě a obchodu.  

Poznamenejte si termín: 15.02.2011 mediální den BioFach a Vivaness 2011

Dne 15. února 2011 společně informují o veletrhu a trhu: IFOAM, International Federation of Organic Agriculture Movements - mezinárodní sponzor veletrhu BioFach, BÖLW - národní hostitel, jakož i další renomovaní oboroví experti, a samozřejmě pořadatel NürnbergMesse.

[1] Zprávu o světovém zemědělství zadaly Unesco a Světová banka. Od roku 2003 ji zpracovávala Světová agrární rada (IAASTD), zveřejněna byla v roce 2008.   

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,