BioFach 2009: Největší světová přehlídka biovína

Také v roce 2009 slibuje světový veletrh BioFach rozmanitost, kvalitu a požitek v rostoucím segmentu biovína. V roce 2008 představilo odborné veřejnosti svá špičková vína z kontrolovaného ekologického pěstování 347 vystavovatelů z 23 zemí.  

V roce 2009 se počítá s nárůstem počtu vystavovatelů o 10 %. Biovínu je na veletrhu BioFach věnována celá výstavní hala. „Pozitivní ohlas na novou vinařskou halu jasně ukazuje, že rozhodnutí zlepšit kvalitu prezentace biovína na veletrhu bylo správné. Jsem si jist, že i v roce 2009 bude možno zažít biovíno na veletrhu BioFach z jeho nejatraktivnější stránky“, uvádí Udo Funke, vedoucí projektu, BioFach.

Touhu po znalostech v tematické oblasti biovína je možno utišit v rámci kongresového programu. Kulinářské zážitky zase připraví návštěvníkům špičkoví gastronomové v restauraci přímo ve vinařské hale č. 4A. Vítězná biovína, která získala cenu BioFach International Wine Award, bude možno degustovat ve vinotéce v ochutnávkové zóně vinařské haly. Další informace o soutěži získáte na internetové adrese www.biofach.de/weinpreis.

 

Více bio vína v gastronomii a maloobchodě

 

Prodej vína z hroznů z kontrolovaného ekologického pěstování se vyvíjí velmi pozitivně přes pokračující ekonomický útlum. Trend zvýšeného prodeje biovína je možno v současnosti pozorovat ve všech odbytových cestách. Obraty zdaleka nerostou jen v klasickém maloobchodě. „Gastronomie a specializovaný obchod s vínem nyní zaznamenává, že bio je tématem“, uvádí znalec oboru, Peter Riegel z Orsingenu.

Velké maloobchodní řetězce a diskonty se po dobrém ohlasu u sortimentu biopotravin ujaly tématu vína důsledněji než kdy dříve. „Bio se stalo profilujícím segmentem. Ukazuje se však také, že nabídka biovína pod samostatnými značkami je značně obtížná. Důvodem je omezená nabídka jednotlivých produktů“, vysvětluje Ralph Hintz, odborník v oboru a prodejce vína. To by se však mohlo již brzy změnit. Právě v zemích jako je Francie, Španělsko a Itálie se formují velká družstva výrobců, která převedla dostatečné plochy vinohradů na ekologický způsob obhospodařování. Na trhu však stále chybí dostatečně velká nabídka základních vín v dobré kvalitě pro komplexní zásobování velkých řetězců.

 

Původ a férovost vína získává na významu

Stále více spotřebitelů chce vědět, odkud vína pocházejí a kdo a jak je vyrobil. V německém maloobchodě se však všeobecně preferují zahraniční biovína. Podíl dovozů ze Španělska a Itálie dále roste, zatímco poptávka po biovínu z Francie zaznamenala Vinice v Jihoafrické republicemírný pokles. Biovína z Jižní Afriky, ale i z Chile a z Argentiny se prodávají velice dobře. Ve specializovaných bioprodejnách, biosupermarketech i vinotékách stále existuje potenciál k růstu, kterého by mohli využít vinaři ze Zámoří. V klasickém maloobchodě s potravinami ovšem vypadá situace jinak. „Silná poptávka je zejména po biovínech z Německa, dále pak z Itálie, Francie a Španělska. Zámoří a Východní Evropa v současné době ještě nemají velký význam, vínům z Východní Evropy ještě chybí věrohodnost u spotřebitele“, uvádí odbornice na trh, Irene Becker-Volkmann. Jihoevropská vína se v oblasti mezinárodních biovín prodávají v německém maloobchodě nejlépe. U italských vín končí v nákupních košících často Prosecco, Pinot Grigio a Merlot. Z Francie je naproti tomu žádaný převážně Merlot a Cabernet Sauvignon, zatímco ze Španělska je zvlášť oblíbená odrůda Tempranillo. U německých vín je zase v popředí ryzlink, Silvaner, Müller-Thurgau, Dornfelder a pozdní burgundské, ale roste i poptávka po odrůdě Regent.

 

Na vzestupu jsou také biovína z fair trade.

Prehlidka viteznych biovin na veletrhu BioFach 2008„Férový obchod obsáhl nyní v povědomí spotřebitelů vedle kávy, banánů a čokolády i oblast vína a z toho profitují zejména vína z Jihoafrické republiky, která se  prodávají dosud speciálně formou férového obchodu“, vysvětluje Dirk Haux, dodavatel vína pro potravinářský maloobchod z Radolfzellu. Velká poptávka je také po fair trade vínech z Argentiny.
Největší zájem o vína z mimoevropských regionů registruje převážně Jižní Afrika a Argentina. Pozitivně se vyvíjí poptávka po biovínech z Kalifornie a Austrálie, zatímco obliba čilských vín mírně klesla. Biovína z Nového Zélandu jsou oblíbená zejména v anglicky mluvících regionech.  
Pokud se podíváme na jednotlivé producentské země zjistíme, že v Čile i Argentině je v ekologickém vinohradnictví přibližně 2 000 hektarů, téměř 2 % z celkových ploch vinohradů. V obou zemích je zatím velká část vinohradů v přechodném období, přesto biovína zažívají velký boom. Hlavní nápor nových biovín se očekáván na přelomu dekády.
Ačkoli přechod na biopěstování viné révy hlásí v Jihoafrické republice stále více vinařů, celková plocha biovinic nedosahuje ani 1 % z celkové rozlohy vinic.

 

Biovína ze slunné Kalifornie

 

Vinice Bonterra v kalifornskem Mendocinu. V popredi Merlot, na uboci Cabernet Savignon a Syrah.V Kalifornii právě probíhá velká ekologická ofenzíva. Čím dál větší počet vinohradů se soustředí nejen na ekologické pěstování, ale také na produkci elektrického proudu pomocí solárních panelů, větrných  turbín nebo na používání ekologických stavebních materiálů. Navíc, často ve vinohradech chovají ovce, kozy nebo kuřata s cílem poskytnout vinicím ekologický přísun hnojiva a zabránění nepřiměřenému růstu. „ Pro kalifornské pěstitele vína je odpovědný přístup k přírodě , nikoli jen marketingový nástroj. Řada vinařů se ekologickou filosofií řídí již roky, nezávisle na současném módním trendu. Patří mezi ně například Fetzer, Frey, Bonterra, Parducci, první CO2 neutrální vinohrad v USA, a Quivira, pěstující víno dle pravidel bio-dynamického zemědělství“, říká Christine Berthold, z německé kanceláře California Wine Institute. V Kalifornii je nyní ekologicky certifikováno přes 4 000 hektarů vinic, což jsou asi 2 % ze všech kalifornských vinic. Nejrychleji se rozšiřují plochy bio-dynamických vinohradů.

 

Špičková kvalita a vyšší cenový segment se prosazují

 

Biovíno se v Německu již etablovalo ve vyšších cenových úrovních. „Vína v ceně kolem 10 EUR a výše se prodávají velice dobře“, pozoruje Peter Riegel. Nejčastěji se však prodávají vína do 4,99 EUR. S několika málo výjimkami stojí biovína v regálech konvenčních maloobchodů od 2,99 EUR. Stále více spotřebitelů přesto akceptuje u biovína i vyšší ceny. U německých biovín se mohou ceny pohybovat až do výše 5,99 EUR.

Zdroj: BioFach

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,