Bio-cafes první "bio" obětí recese v ČR

Kavárny Bio-cafes v Praze jsou zavřené. Společnost Bio-cafes CZ, s.r.o. byla nucena kvůli ekonomické situaci a dlouhodobé ztrátovosti uzavřít zbývající čtyři ze svých původních šesti pražských provozoven restaurací Bio-cafes  

Restaurace rychlého, ale zdravého, občerstvení Bio-cafes se tak stávají prvními obětmi ekonomické recese v oblasti bio stravování v České republice.

Již v prosinci loňského roku uzavřela firma dvě své ztrátové provozovny, na Andělovi a v obchodním centru Šestka na Ruzyni.

Majitel firmy, Francouz Silvano Pedretti, byl ještě v prosinci mírně optimistický: „Jsem nicméně přesvědčen o tom, že to byl nezbytný krok k zachování zbývajících restaurací." Společnost doufala, že se ji podaří sehnat pro svůj koncept frančízanty, zejména v zahraničí, nicméně ani tato strategie nevyšla.

Restaurace Bio-cafes byly mezi prvními v České republice, které začaly připravovat pokrmy z bioproduktů. Podle vyjádření pana Pedrettiho bylo „50 procent produktů prodávaných v Bio-cafés ekologického původu."

Restaurace Bio-cafes provozovala společnost Bio-Cafes CZ, s.r.o., patřící do holdingu Euro-cafe SA se sídlem v Lucemburku, dle Pedrettiho „z administrativních a právních důvodů".

Jak jsme již v Bio-info informavali v prosinci 2008, nebyl majitel firmy Pedretti, člen představenstva developerské společnosti Orco Property Group, schopen nadále projekt Bio-cafes dotovat. Za poslední rok se totiž cena akcií Orco na pražské Burze cenných papírů propadla o více než 90 %.

Již v prosincovém článku jsme předvídali, že koncept Bio-cafes nemá v České republice mnoho šancí na úspěch. Projekt byl přefinancovaný a neměl dobrou marketingovou strategii.

Bio-cafes je tak sice první obětí současné recese, nicméně již druhým "bio" maloobchodním konceptem, který v Praze skončil. Na začátku roku 2008 uzavřely své dveře tři maloobchodní prodejny a restaurace Albio. Oba projekty měly některé společné rysy, které je položily: příliš ambiciózní, silně zainvestovaný projekt, který však nenašel dostatek zákazníků, aby generoval nutnou cash flow.

V žádném případě ovšem pád Bio-cafes a Albio neznamená, že maloobchodní koncept prodeje biopotravin nemá v Praze šanci. Určitě má, ovšem je nutné jej budovat postupně, po malých krocích, s nárůstem zákazníků. A hlavně: je nutné najít koncept, který zaujme širokou škálu zákazníků, ne jen "přesvědčené" bio spotřebitele.

 

tv

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,