Bio-cafes první "bio" obětí recese v ČR

Kavárny Bio-cafes v Praze jsou zavřené. Společnost Bio-cafes CZ, s.r.o. byla nucena kvůli ekonomické situaci a dlouhodobé ztrátovosti uzavřít zbývající čtyři ze svých původních šesti pražských provozoven restaurací Bio-cafes  

Restaurace rychlého, ale zdravého, občerstvení Bio-cafes se tak stávají prvními obětmi ekonomické recese v oblasti bio stravování v České republice.

Již v prosinci loňského roku uzavřela firma dvě své ztrátové provozovny, na Andělovi a v obchodním centru Šestka na Ruzyni.

Majitel firmy, Francouz Silvano Pedretti, byl ještě v prosinci mírně optimistický: „Jsem nicméně přesvědčen o tom, že to byl nezbytný krok k zachování zbývajících restaurací." Společnost doufala, že se ji podaří sehnat pro svůj koncept frančízanty, zejména v zahraničí, nicméně ani tato strategie nevyšla.

Restaurace Bio-cafes byly mezi prvními v České republice, které začaly připravovat pokrmy z bioproduktů. Podle vyjádření pana Pedrettiho bylo „50 procent produktů prodávaných v Bio-cafés ekologického původu."

Restaurace Bio-cafes provozovala společnost Bio-Cafes CZ, s.r.o., patřící do holdingu Euro-cafe SA se sídlem v Lucemburku, dle Pedrettiho „z administrativních a právních důvodů".

Jak jsme již v Bio-info informavali v prosinci 2008, nebyl majitel firmy Pedretti, člen představenstva developerské společnosti Orco Property Group, schopen nadále projekt Bio-cafes dotovat. Za poslední rok se totiž cena akcií Orco na pražské Burze cenných papírů propadla o více než 90 %.

Již v prosincovém článku jsme předvídali, že koncept Bio-cafes nemá v České republice mnoho šancí na úspěch. Projekt byl přefinancovaný a neměl dobrou marketingovou strategii.

Bio-cafes je tak sice první obětí současné recese, nicméně již druhým "bio" maloobchodním konceptem, který v Praze skončil. Na začátku roku 2008 uzavřely své dveře tři maloobchodní prodejny a restaurace Albio. Oba projekty měly některé společné rysy, které je položily: příliš ambiciózní, silně zainvestovaný projekt, který však nenašel dostatek zákazníků, aby generoval nutnou cash flow.

V žádném případě ovšem pád Bio-cafes a Albio neznamená, že maloobchodní koncept prodeje biopotravin nemá v Praze šanci. Určitě má, ovšem je nutné jej budovat postupně, po malých krocích, s nárůstem zákazníků. A hlavně: je nutné najít koncept, který zaujme širokou škálu zákazníků, ne jen "přesvědčené" bio spotřebitele.

 

tv

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,