Bhútán sází na biozemědělství

bhutan.jpg Bio potraviny jsou stále populárnější. Ve snaze o co nejzdravější způsob života jsou ale nejdál v Bhútánu. Právě toto himálajské království se totiž jako první na světě chce stát 100% organickou zemí.  

Podle plánů bhútánských úřadů přestane jejich země do deseti let totiž zcela používat umělá chemická hnojiva a nahradí je výlučně přírodními. Všechny farmářské produkty a produkované potraviny tak budou skutečně, jak se dnes říká, "bio". 

Stanovený cíl je relativně snadno dosažitelný, přestože celé dvě třetiny obyvatel jsou závislé na zemědělství. Už nyní používá přírodní hnojiva zhruba 90% farmářů. 

Tamní ministr zemědělství ke zjištěnému číslu uvedl, že jeho země tak jen pokračuje v prosazování zelené politiky přesně v duchu buddhistického učení postaveného na harmonickém vztahu mezi člověkem a přírodou.

Bhútán je znám jako země, která životní úroveň neměří jako jinde na světě pomocí HDP (hrubého domácího produktu) ale indexem štěstí, tedy spokojeností obyvatel. 

Jak Bhútánci říkají, jejich HDP činí 2 tisíce dolarů na osobu, ale toto číslo by bylo pouhým statistickým údajem, kdyby mezi lidmi existovaly velké rozdíly, kdyby někteří nedosáhli na kvalitní zdravotní péči či vzdělání. A právě na spokojenosti všech si panovník velmi zakládá. 

Panovník také zavedl v království řadu dalších opatření, která ve světě vyvolala velký zájem. Dnes je tak Bhútán třeba jediným státem světa bez tabákových výrobků či každé úterý je dnem bez automobilů. 

A co se týče bio potravin, pěstovaných v Bhútánu, a jejich odbytu v zahraničí, tak je o ně skutečně velký zájem. Například jablka z tohoto himalájského království jsou velmi oblíbená v Indii, vzácné houby v Japonsku, rýže ve Spojených státech či zelenina v Thajsku. 

Popularita čistě přírodních produktů, biopotravin, roste v různých částech světa, hlavně v západní Evropě nebo v Japonsku či Hong Kongu. Světový obchod s organickými potravinami dosáhl v roce 2010 hodnoty téměř 60 miliard dolarů a má stále vzestupnou tendenci. 

Nicméně k podobné metě, kterou si stanovil Bhútán, se zatím nikdo neblíží. Výjimkou je malý ostrůvek Niue v jižním Pacifiku. Nebude to pro něj však tak obtížný úkol, neboť na něm žije jen 1300 obyvatel.

Zdroj: NPR, Český rozhlas

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,