Bezobalu v koupelně a domácnosti

Bezobalu_logo.jpg Chcete se vyhnout zbytečnému jednorázovému plastu při nákupu drogerie a kosmetiky? Pořiďte si deodorant, šampon nebo aviváž do vlastního obalu.   

V samoobslužných prodejnách Bezobalu na Hradčanské a v Radhošťské ulici to není problém. Najdete zde vše potřebné pro úklid, hygienu i kosmetickou péči. Ve vlastních obalech si odsud zákazníci odnášejí stáčenou ekodrogerii, tuhé i tekuté šampony, mýdla, krémy nebo dokonce zubní pastu. Stejně jako potraviny, které tu vybírají s ohledem na kvalitu a udržitelnost, procházejí i dodavatelé kosmetiky výběrem s jasnými pravidly. Téměř veškeré výrobky a suroviny si odsud odnesete ve vlastních nádobách. Jen zanedbatelné procento z nich zde najdete v obalech od výrobce. Každý takový obal je ale bez výjimky vratný nebo znovupoužitelný.

bezobalu110.jpgPřírodní kosmetika z Bezobalu pokrývá kompletní péči o tělo, pleť i vlasy. Se stáčenou ekodrogerií se zase postaráte o úklid v celém bytě. Pro ty, kteří běžně nakupují potraviny bez obalu, je zero waste koupelna jasnou volbou. Kosmetika a drogerie jsou ale vynikajícím startovním polem i pro ty, kteří se nakupovat bez obalu ještě trochu ostýchají. Nákupy do koupelny a na údržbu domácnosti se často plánují lépe, než ty potravinové, a jejich zásoby dlouho vydrží.

V oblasti úklidu a péče o domácnost naplňují už pátým rokem nabídku zejména výrobky brněnské firmy Tierra Verde, která vyrábí ekodrogerii a pomůcky pro úklid a péči o domácnost, které jsou specifické použitím dřeva namísto plastu, nebo využitím biobavlny. Prací gel, aviváž, mýdlo nebo oplach do myčky si zákazníci stáčejí do svých nádob.

Kosmetika_a_drogerie_spolu_s_tipy_na_jejich_dom__c___v__robu.jpgTo, co si v Bezobalu pořídíte již zabalené, má ze zásady vratný nebo znovupoužitelný obal. Lahvičky květových vod mají vratnou zálohu. Kovové nádobky od balzámů na rty i krémů znovu plní Naturinka Bohemia. Recyklovatelný obal tuhého deodorantu po použití snadno znovu naplníte sami. Ponio se totiž zaměřuje na zero waste ruční výrobu přírodní kosmetiky a do Bezobalu dodává pečující tělové kostky, tuhé šampony a zmiňované tuhé deodoranty včetně jejich náhradních náplní.

Je vcelku snadné si domyslet, z čeho se vyrábí sýr nebo chléb a co v jejich složení chceme a co ne. Složení kosmetiky uváděné za pomoci latinských názvů už tak snadným oříškem k rozlousknutí nebývá. “Před tím, než nabídneme kosmetiku k prodeji, složení jednotlivých výrobků necháme posoudit pracovnicí v oboru biochemie. Zajímá nás především, co se děje s jednotlivými složkami poté, co se dostanou do přírody. Ty, které nejsou odbouratelné a v životním prostředí by dělaly paseku, na pultech Bezobalu nenajdete.” popisuje výběr dodavatelů ředitelka neziskové části Bezobalu, Veronika Nováčková.

Jednotlivými přípravky a hotovou kosmetikou nabídka nekončí. Na své si tu přijdou začátečníci i pokročilí v oblasti domácí výroby kosmetiky. Za pomoci bezobalových surovin si můžete vyrobit od pudru a deodorantu až po kondicionér nebo pleťovou masku. Základní recepty jsou popsány přímo v prodejně, a tak tvořiví a zvídaví zákazníci odcházejí vybavení bambuckým a kakaovým máslem, sodou, jíly a pečujícími oleji, jejichž nabídka tu je, dá se říct, nadstandardní. Domácí výroba je plná zážitků a objevování. Je to taky perfektní tip pro ty, kdo se nechtějí vzdát přírodní nebalené kosmetiky a současně zrovna přemýšlejí nad každou vydanou korunou.

Koutek_pro_ty__kte_____si_kosmetiku_a_drogerii_r__di_vytvo_____sami_doma.jpgDomácí výroba kosmetiky a drogerie nemusí být nikterak náročná. Několik složek pracího prostředku nebo kondicionéru zvládnete namíchat bez problémů. Pouze odvážnější se ale pustí do výroby mýdla. To už je vyšší dívčí. Ale ještě stále je to nic oproti výrobě funkční, kvalitní přírodní zubní pasty. Do té se neodvažuje pustit ani řada profesionálních výrobců kosmetiky. A přitom právě ona často zajímá velké množství těch, kteří si lámou hlavu nad tím, jak to v bezobalovém obchodě chodí. Několik druhů zubní pasty v Bezobalu skutečně najdete. Vyrábí je Caltha a naplnit si je můžete do doplňovacích dávkovačů, které tu jsou k dostání, nebo do obyčejných šroubovacích sklenic.

Ať jdete do bezobalového obchodu pro potraviny, kosmetiku nebo suroviny na její výrobu, nákup si naplánujte a vybavte se sáčky a nádobami. A když vás na místě zaujme něco, s čím jste nepočítali, vypomoct si můžete v bazaru sklenic, který je tu pro zákazníky připravený, nebo nádobami a dávkovači z nabídky.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,