Bartákův hrnec se přestěhuje na „ekoostrov“ u Tiché Orlice

Hrnec_2013110.jpg Tradiční termín vyhlášení „Nejlepšího ekologického zemědělce v ČR“ za uplynulý rok, k němuž poputuje Bartákův hrnec již v jedenadvacátém ročníku, se blíží.   

Malá slavnost spojená s nejstarší tradicí v ekologickém zemědělství naší republiky se uskuteční o poslední květnové sobotě u Podstavků v Bozeticích u Borohrádku.

Odborná komise Nadačního fondu Bartákův vybrala z několika návrhů a doporučení kontrolní organizace jako nejlepšího ekologického zemědělce za rok 2012 Ondřeje Podstavka ze samoty Bozetice (okres Rychnov n. Kn.), který zde hospodaří s přítelkyní Marií Gregorovou, se synem a snachou. Komise si váží především výjimečného skloubení pěstování rostlin a chovu zvířat.

Bozetice_Podstavek_dojnice_na_pastv__445.jpgOndřej Podstavek začal hospodařit v roce 1993 v Šachově – doslova s jednou kravkou a několika hektary půdy. Statek postupně rozšiřoval pronájmem i koupí půdy a zvětšováním stáda dojnic. V roce 1999 vstoupil do ekologického hospodaření a v roce 2001 získal certifikát. Stal se také členem PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, RC Litomyšl. V roce 2003 přesídlila rodina právě na samotu Bozetice, která leží v nivě Tiché Orlice v chráněném území „Přírodní park Orlice“. Zde s ekologickým zemědělstvím pokračoval. Nejprve sem dojížděl denně za stádem dojnic ze Šachova. Dvěstěletý statek s ještě starším dubem jako dominantou zažil po ukončení činnosti JZD velkou proměnu. Rodina využila historický chlév i novější přístavbu kravína s dojírnou, které stále vylepšuje a chystá jeho rekonstrukci. Chová zde a dojí35 dojnic, které se pasou od jara do podzimu na pastvinách i s telaty. Mléko je nosným programem ekologického statku, i když ,bohužel, končí v (zatím) konvenční opočenské mlékárně. Chov dojnic doplňuje pastevní odchov býků, ekochov slepic pro biovajíčka a malochov bioprasat.

Na 100 hektarech pěstují Podstavkovi široký sortiment obilnin, zejména pro krmení (žito, tritikale, ječmen), pěstují zelená krmiva – vojtěšku, jetel a trávy. Poměr orné půdy a luk s pastvinami je vyrovnaný, což je také dosti výjimečné. V posledních čtyřech letech se rodina pustila na pěti hektarech i do náročného pěstování biozeleniny (zejména kořenové zeleniny, dýně Hokkaido i dýně olejné, červené řepy, česneku a cibule), biobrambor a pěstují pro smluvní odbyt biobyliny – především měsíček, sléz, mátu a meduňku.

Bozetice_Podstavek_sn____ka445.jpgSpotřebitelé se mohou těšit z uvolnění podmínek pro prodej ze dvora. Cyklisté mohou sjet z přilehlé cyklostezky, a nejen ti, a v bozetickém ekostatku nakoupit ze dvora velkou šíři biopotravin – vajíčka, zeleninu, brambory, mléko i maso, bylinkové balené biočaje. Také si mohou prohlédnout hospodářovu bohatou sbírku hrnečků. Prodej ze dvora tu funguje každý den po telefonické objednávce (728 204 040).

Nadační fond Bartákův hrnec i rodina Podstavkových zve srdečně veřejnost na slavnostní předání Hrnce a Den otevřených vrat na sobotu 25. května od 10 hodin.

Zdroj: Tisková zpráva Nadační fond Bartákův hrnec

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,