Bartákův hrnec putuje do Vlkanče

Hrnec_2013110.jpg Bartákův hrnec, každoroční ocenění pro nejlepšího ekozemědělce roku, letos míří na Ekostatek Vlkaneč. Na slavnostní předání, tradičně pořádané poslední květnovou sobotu, se můžete těšit 26. května přímo na místě.  

Správní rada Nadačního fondu Bartákův hrnec udělila titul „Nejlepší ekozemědělec roku 2017“  Ekostatku Vlkaneč za vynikající zpracování vlastní bioprodukce zeleniny, ovoce a bylinek a dlouhodobou osvětu ekologického zemědělství. Bartákův hrnec, putovní cenu v podobě keramického hrnce naplněného čerstvě raženými dvacetikorunami v hodnotě 30 tisíc, letos získává v pořadí již 26. ekologický statek.  Akce, která se koná bez přerušení od roku 1993, má tak nejdelší tradici v oboru. Jejím zakladatelem je Richard Barták, nestor a jeden z prvních propagátorů ekologického zemědělství v České republice.

Diana_Ben__ov___a_Stanislav_Svato__.JPGEkostatek Vlkaneč je malé rodinné ekologické hospodářství na jihovýchodním konci kutnohorského okresu. Mgr. Diana Benšová a Ing. Stanislav Svatoň obhospodařují 12 hektarů polností (ornou půdu, trávu na orné půdě, ovocné sady) a pěstují zeleninu a bylinky. Ekologicky hospodaří od roku 2008. Ekohospodáři dodávali  jako jedni z úplně prvních několik let bedýnky s biozeleninou a ovocem zájemcům nejen v Praze, provozovali obchod v Praze a vybudovali před čtyřmi lety zpracovnu v Golčově Jeníkově. Ze zeleniny a ovoce vyrábějí chutney, pálivé omáčky, džemy, povidla a další bioprodukty. V současné době, kvůli suchu a nejistotě v produkci zeleniny a ovoce, se zaměřují více na pěstování i sběr biobylin (na 30 druhů), které suší a zpracovávají na sirupy. Chystají rovněž pastevní chov ovcí. Kromě práce na statku pečují o dvě děti a rekonstruují dům.

Oba sedláci se dlouhodobě zasazují také o osvětu ekologického zemědělství. Diana přednáší a organizuje kurzy o podmínkách a zpracování vlastní produkce, je také hlavní autorkou a editorkou metodiky Faremní zpracování ovoce a zeleniny v ekologickém zemědělství. Statek je zapojen v dobrovolnickém programu WWOOF, takže zájemci o ekologické hospodaření si zde mohou na vlastní kůži vyzkoušet za stravu a ubytování praktický provoz na ekostatku.

Slavnostním předání Bartákova hrnce a titulu bude zahájeno v 11 hodin, zúčastní se předchozí držitelé Hrnce manželé Šelongovi a další ekozemědělci i odborná veřejnost. Od 13  hodin se symbolicky otevřou vrata na ekostatek a zájemci se podívají na nedaleké pole, dozví se zajímavé informace o ekologickém zemědělství a vyslechnou přednášku Diany Benšové o pěstování bylin a jejich účincích. Nachystán bude malý trh s produkty z ekostatků.

Zdroj:Tisková zpráva Správní rady Nadační fond Bartákův hrnec

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,