Bartákův hrnec pro biodynamický podnik Bemargo

Hrnec_2013110.jpg Bartákův hrnec se usídlil na čtyřiadvacáté adrese, tentokrát opět u člena PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců v podhůří Novohradských hor.  Společnost Bemagro, a.s. zde provozuje největší biodynamické hospodářství v České republice.  

Správní rada Nadačního fondu Bartákův hrnec rozhodla, že ocenění pro nejlepšího ekologického zemědělce za rok 2015 získá společnost Bemagro, a.s. Tradiční předání Bartákovo hrnce se uskutečnilo v sobotu 28. května 2016 na farmě v Meziříčí u Malont. Po krátkých proslovech došlo k vlastnímu předání hrnce, včetně tradičního přesypání zlaťáků. Po slavnostní části si přítomní příznivci ekologického zemědělství, kterých se zde sešlo několik desítek, prohlédli zajímavé části statku.

„Velmi nás těší, že také letos ocenění Bartákův hrnec obdržel člen PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.  Potvrzuje se, že ekologické zemědělce, kteří mohou být vzorem pro ostatní, naleznete pod křídly svazu. Velmi si vážím práce těchto průkopníků, díky nimž patří tuzemské ekologické zemědělství k dynamicky se rozvíjejícímu zemědělskému sektoru,“ uvedla Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců

Bemagro, a.s., se sídlem v Malontech v jihočeském pohraničí pod Novohradskými horami ekologicky hospodaří na téměř 1 904 ha zemědělské půdy, z toho 470 ha je orné půdy, a to od roku 2006. Má produkci rostlinnou – včetně náročného pěstování biozeleniny – i živočišnou a chová nejvíce dojnice. Pustili se i do vlastního zpracování biomléka a skladování plodin. Způsob hospodaření je určen přírodními podmínkami – nadmořská výška je většinou mezi 600–700 metry nad mořem. Ekologické hospodaření zde probíhá podle specifických biodynamických metod, dle certifikátu Demeter.

„Společnost má dvě základní střediska – Rostlinku a Chov zvířat –, k nim tři menší – Malou rostlinku, Mlékárnu a Obchod – a správu podniku, které říkáme Zázemí. Pole, louky a pastviny máme v širokém okolí (deset katastrů), protože jsme v krajině plné lesů a je zde i hodně mokřadů.  K šetrnému způsobu hospodaření jsme spěli postupně – čtením knih, rozhovory s přáteli a hlavně sami svým uvažováním, proč se někdy zvířatům a plodinám daří a jindy ne,“ říká předseda představenstva Miloslav Knížek.

V dubnu 2016 společnost Bemagro uvedla do provozu mlékárnu se sýrárnou. Chce nabídnout lidem v okresech České Budějovice a Český Krumlov šetrně pasterované nehomogenizované mléko ve skleněných lahvích, jogurt ve skleničkách, tvaroh, máslo a sýry měkké i zrající ve sklepích. 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,