Asekol: Obcím byl předložen ekologický účet

asekol.jpg Obce v České republice se dozvěděly, jak jejich občané v loňském roce pomohli životnímu prostředí díky recyklaci více než 403 tisíc televizorů a 226 tisíc PC monitorů.  

Každá obec obdržela od společnosti Asekol certifikát environmentálního vyúčtování, který vyčísluje individuální přínos občanů. Jde o důkaz, že i jednotlivec může pomoci při ochraně ekosystému Země. Díky zpětnému odběru a odborné recyklaci jednoho televizoru se ušetří 2,9 litru ropy nebo 162,4 kWh elektrické energie.

Certifikáty environmentálního vyúčtování vychází z tzv. LCA (Life Cycle Assessment) analýzy. Společnost Asekol hodnotila vlivy sběru, dopravy a zpracování televizorů a PC monitorů až do okamžiku finální recyklace jednotlivých složek vyřazených spotřebičů do nového výrobku nebo k jejich konečnému zneškodnění. Pro každou frakci byly vyčísleny dopady na životní prostředí.

Výsledky byly prezentovány formou přepočtu na ušetřenou energii, suroviny a vodu a také na emise skleníkových plynů do ovzduší a produkci odpadu. Televize a počítačové monitory tvoří 78 % objemu zpětné odebraných elektrospotřebičů v rámci kolektivního systému Asekol.

Společnost Asekol sběrem a recyklací televizí a monitorů v ČR jen za loňský rok uspořila v České republice například 1 857 068 litrů ropy, které mají na současném trhu hodnotu téměř 25,5 milionů korun, nebo 93 839 MWh elektřiny, což jsou dva dny plného výkonu elektrárny Temelín nebo také průměrná spotřeba energie Libereckého kraje téměř za měsíc.

asekol_kontejner.jpgMezi kraji dopadl v environmentálním vyúčtování v přepočtu na obyvatele nejlépe kraj Vysočina, kde se podařilo sběrem elektroodpadu za loňský rok například snížit produkci CO2 o 3,26 kg na jednoho občana. Takové množství CO2 vyprodukuje motorový vlak během dvanácti jízd mezi Prahou a Ostravou. Na druhém místě skončil Plzeňský kraj a na třetím Zlínský kraj.
Třídění a recyklace elektroodpadu probíhá v ČR více než pět let. Za tu dobu zde byla zajištěna recyklace 1617 tisíc televizí a 891 tisíc monitorů.

„Přestože se naše environmentální vyúčtování týká pouze televizorů a počítačových monitorů, přínos pro životní prostředí představuje i recyklace všech ostatních druhů elektrospotřebičů,“ říká manažerka komunikace společnosti Asekol Hana Ansorgová.

Zdroj: Moderní obchod

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,