Arménie: ekologické zemědělství získává podporu ze zahraničí

Ekologické zemědělství je v Arménii zatím ještě málo známé a rozšířené. V roce 2006 bylo ekologicky obhospodařováno něco přes 500 ha.  

S cílem dalšího rozvoje se několika nevládním organizacím podařilo získat podporu zahraničních institucí a dokonce přimět vlastní vládu k činům. Ještě v tomto roce hodlá vláda přijmout ekologickou legislativu a přislíbila plnou podporu hnutí ekologických zemědělců. Od ekologického zemědělství se očekává zlepšení příjmových možností malých zemědělců ve znevýhodněných regionech, jako např. na horách, a zlepšení exportních možností. Z důvodu nedostatku zdrojů nejsou mnohé plochy od roku 1991 chemicky ošetřovány, což je výhodou pro šíření ekologického zemědělství.

Produkovány a zpracovávány jsou především med, plody, koření, zelenina, obiloviny, kravské a kozí mléko. Pěstuje se taktéž víno, i když dosud nikoli ekologicky. Taktéž ekologický chov zvířat je stále ještě na počátku. Mnohé farmy procházejí teprve fází reorientace nebo o tom uvažují. Vedle marketingových problémů jsou hlavní překážkou náklady na certifikaci, které způsobují, že ekologická produkce je, zvláště v případě malých producentů, nerentabilní.


Tuzemský certifikační subjekt EcoGlobe (www.ecoglobe.am) se v současnosti zabývá přibližně 35 zemědělci a zpracovateli a brzy by měl získat mezinárodní akreditaci.

S podporou švýcarské vlády a jednoho církevního sdružení odstartovala v roce 2002 nevládní organizace Shen (www.organic.am) projekt na podporu ekologického zemědělství na jižním Kavkaze.

Napřed byly vypracovány ekologické standardy, poté se s pomocí mnoha zahraničních organizací podařilo realizovat ukázkový projekt. V současnosti se tak ekologicky hospodaří na téměř 120 ha ovocných plantážích (meruňky, broskve, švestky ap.). Na podzim 2006 otevřel Shen ve spolupráci se sdružením producentů a konzumentů ekologických potravin první obchod s bio-potravinami v Jerevanu, který nabízí i domácí výrobky.

Arménská národní nadace ekologického zemědělství (Armenian Organic Agriculture Foundation, AOAF) existuje již od roku 2003 a je národní zastřešující organizací zemědělského ekologického hnutí v Arménii, zastupuje jeho zájmy a v současné době staví další demonstrační podnik.

Arménské problémy jsou podobné problémům v sousedních zemích, tj. špatná infrastruktura, velké vzdálenosti, vysoké provozní náklady - a nejspíše také korupce. Ochota angažovat se v ekologickém zemědělství a využívat pro něj volně ležící půdu je však mimořádná, což je příslibem do budoucna.

Uznávaná ekologická certifikace podle mezinárodních standardů ulehčí export a přinese do země potřebné devizové prostředky, které se mohou investovat do infrastruktury a zpracovatelských kapacit, což prospěje venkovskému obyvatelstvu.

(zdroj: Green Lane, office@greenlane_am)

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Kompostujete doma zbytky z kuchyně?
Ano 90%
Ne 9%
V rámci městského/obecního systému sběru 0%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1   1 2 3 4 5 6
2 7 8 9 10 11 12 13
3 14 15 16 17 18 19 20
4 21 22 23 24 25 26 27
5 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,