Arménie: ekologické zemědělství získává podporu ze zahraničí

Ekologické zemědělství je v Arménii zatím ještě málo známé a rozšířené. V roce 2006 bylo ekologicky obhospodařováno něco přes 500 ha.  

S cílem dalšího rozvoje se několika nevládním organizacím podařilo získat podporu zahraničních institucí a dokonce přimět vlastní vládu k činům. Ještě v tomto roce hodlá vláda přijmout ekologickou legislativu a přislíbila plnou podporu hnutí ekologických zemědělců. Od ekologického zemědělství se očekává zlepšení příjmových možností malých zemědělců ve znevýhodněných regionech, jako např. na horách, a zlepšení exportních možností. Z důvodu nedostatku zdrojů nejsou mnohé plochy od roku 1991 chemicky ošetřovány, což je výhodou pro šíření ekologického zemědělství.

Produkovány a zpracovávány jsou především med, plody, koření, zelenina, obiloviny, kravské a kozí mléko. Pěstuje se taktéž víno, i když dosud nikoli ekologicky. Taktéž ekologický chov zvířat je stále ještě na počátku. Mnohé farmy procházejí teprve fází reorientace nebo o tom uvažují. Vedle marketingových problémů jsou hlavní překážkou náklady na certifikaci, které způsobují, že ekologická produkce je, zvláště v případě malých producentů, nerentabilní.


Tuzemský certifikační subjekt EcoGlobe (www.ecoglobe.am) se v současnosti zabývá přibližně 35 zemědělci a zpracovateli a brzy by měl získat mezinárodní akreditaci.

S podporou švýcarské vlády a jednoho církevního sdružení odstartovala v roce 2002 nevládní organizace Shen (www.organic.am) projekt na podporu ekologického zemědělství na jižním Kavkaze.

Napřed byly vypracovány ekologické standardy, poté se s pomocí mnoha zahraničních organizací podařilo realizovat ukázkový projekt. V současnosti se tak ekologicky hospodaří na téměř 120 ha ovocných plantážích (meruňky, broskve, švestky ap.). Na podzim 2006 otevřel Shen ve spolupráci se sdružením producentů a konzumentů ekologických potravin první obchod s bio-potravinami v Jerevanu, který nabízí i domácí výrobky.

Arménská národní nadace ekologického zemědělství (Armenian Organic Agriculture Foundation, AOAF) existuje již od roku 2003 a je národní zastřešující organizací zemědělského ekologického hnutí v Arménii, zastupuje jeho zájmy a v současné době staví další demonstrační podnik.

Arménské problémy jsou podobné problémům v sousedních zemích, tj. špatná infrastruktura, velké vzdálenosti, vysoké provozní náklady - a nejspíše také korupce. Ochota angažovat se v ekologickém zemědělství a využívat pro něj volně ležící půdu je však mimořádná, což je příslibem do budoucna.

Uznávaná ekologická certifikace podle mezinárodních standardů ulehčí export a přinese do země potřebné devizové prostředky, které se mohou investovat do infrastruktury a zpracovatelských kapacit, což prospěje venkovskému obyvatelstvu.

(zdroj: Green Lane, office@greenlane_am)

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte přednost nákupu biopotravin ve specializovaných prodejnách nebo v supermarketu?
V bioprodejně 21%
V prodejně zdravé výživy 23%
V super nebo hypermarketu 5%
Biopotraviny nekupuji 49%

 Kalendář akcí

lft 2017 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48         1 2 3
49 4 5 6 7 8 9 10
50 11 12 13 14 15 16 17
51 18 19 20 21 22 23 24
52 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
marie: Mám k tomuto dotaz:jsem na biofarmě v horách,v zimě krmeny krávy pouze...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
jana: Pokud tam není napsáno co ta značka znamená, dá se to dohledat na webu....
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,