Apple na cestě k zodpovědnosti

apple_logo.jpg Rok 2012 byl pro Apple rušným rokem. Začátkem roku čelila společnost rozsáhlé kritice ohledně podmínek pracovníků v čínských závodech Foxcomu, který je jejím hlavním dodavatelem.   

V únoru proto Apple vyzval inspektory z Fair Labour Association, aby situaci v továrnách zkontrolovali.

Fair Labor Association (FLA - Asociace pro spravedlivou práci) je sdružením univerzit, nevládních organizací, ale i firem, které se zasazují za práva, bezpečné pracovní podmínky a spravedlivou odměnu zaměstnanců po celém světě. Společnost Apple se začátkem roku 2012 stala vůbec prvním členem FLA z elektronického průmyslu.

Šéf společnosti Tim Cook, prohlásil, že transparentnost je jedna z priorit společnosti: "Chceme být tak inovativní v rámci naší odpovědnosti k dodavatelům, jak to dokážeme s našimi produkty."

V únoru a březnu 2012 provedla FLA celkový průzkum, v jehož rámci zhodnotila pracovní podmínky ve fabrikách a jejich soulad s čínským pracovním právem. Součástí nezávislého auditu byl mimo jiné rozhovor s tisíci zaměstnanci o pracovních a životních podmínkách, včetně zdraví, bezpečnosti, finančního ohodnocení za práci, délky pracovní doby a komunikace s vedoucími pracovníky. Proběhlo tak nejkomplexnější a nejdetailnější hodnocení v dějinách zpracovatelského průmyslu.

Se společností Apple FLA následně vytvořila ambiciózní 15-měsíční akční plán s přesnými termíny dosažení stanovených cílů. V červnu a červenci se nezávislí vyšetřovatelé do hal vrátili, aby si ověřili plnění cílů.

"Když jsme v květnu ukončili naše vyšetřování, Foxconn přislíbil, že vyřeší problémy. Zajistí, aby studenti nepracovali po skončení pracovní doby, aby bylo jejich zařazení blíže oboru jejich studia a aby mohli stáž svobodně ukončit, pokud si to přejí a tehdy, když se tak rozhodnou," řekli inspektoři FLA.

Podle FLA přijal Foxconn i kroky k naplnění nejvýznamnějšího závazku. Zkrátit pracovní dobu tak, aby byl v souladu se zákonem, tedy na maximálně 40 hodin týdně plus průměrných 9 hodin přesčasů. Pomohl také migrujícím pracovníkům, kteří jsou v Shenzene zaměstnání, navýšit rozsah dávek pojištění v nezaměstnanosti. Učinil tak podporou zákona, který jim od 1. ledna 2013 umožní vstoupit do sítě pojištění v nezaměstnanosti.

Mnozí komentátoři zhodnotili nevídanou ochotu Apple řešit problémy, které společnost dosud zametala pod koberec tím, že si konečně uvědomila limity svého vlivu a image. Ani nejbohatší a nejvíce marketingově "sexy" firma na světě si totiž už nemůže dovolit všechno. Nový přístup k odpovědnosti do společnosti navíc přišel s novým šéfem Timem Cookem, který nahradil zesnulého zakladatele, Steva Jobse.

Podrobnosti o programu odpovědnosti k dodavatelům společnosti Apple naleznete na internetové adrese www.apple.com/supplierresponsibility.

Zdroje: triplepundit.comapple.comfairlabor.org

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,