Aktuální vývoj nabídky biopotravin v maloobchodních řetězcích

Zelenina003_1_1.jpg Bio-info vám přináší aktuální přehled nabídky biopotravin v maloobchodních řetězcích, působících v České republice. Data vycházejí z Cenového BIOmonitoru společnosti Green marketing.  

I prodejny Žabka zařadily biopotraviny

zabka.jpgTaké prodejny Žabka nabízí nově biopotraviny. Vybrané prodejny tohoto řetězce nabízí 106 položek biopotravin, vesměs od společnosti Country Life a čaje od společnosti Mediate. Nutno dodat, že ne všechny prodejny Žabky mají tak široký sortiment biopotravin.

Mezi měsíci srpen a září 2010 došlo k poklesu počtu zalistovaných položek v maloobchodních řetězcích díky úbytku sortimentu v prodejnách Rossmann. Rossmann snížil počet položek o 67 %, z 91 na 30 biopoložek. Zúžení biopoložek avizovat tento drogistický řetězec již dříve.

Zákazníci na regálech prodejen maloobchodních řetězců v září našli 2 432 položek v biokvalitě, což bylo o 2 procenta méně než v srpnu. Září se nesl v duchu téměř plošných slev. Není divu. Září je totiž měsíc biopotravin. Promoční akce na své privátní bioznačky nabízely prodejny Tesco, Albert nebo Interspar. Hodně biopoložek pro své zákazníky zlevnil i Globus, který zatím vlastní privátní značku v biokvalitě nenabízí.

Nejvíce biopotravin nadále nabízí prodejny dm

Vedoucí pozici v počtu nabízených biopotravin si utvrdil drogistický řetězec dm. Ten v září nabízel úctyhodný počet 488 biopoložek (meziměsíční pokles o 1 %). S výrazným odstupem následuje Globus s 341 biopoložkami (meziměsíční nárůst o 1 %) a dále pak všechny sítě hypermarketů: Interspar (319, + 7 %), Albert hypermarket (264, + 6 %), Tesco (235, - 2 %) a Kaufland (228, - 1 %).

dm_alnatura.jpgSupermarkety nabízí v porovnání s hypermarkety zhruba poloviční množství biopoložek: Billa (162, - 3 %) a Albert supermarket (136, beze změny). V Žabce si mohou zákazníci zakoupit až 106 biopoložek. Pro úplnost uvádíme i Coop (65, - 3 %). Z diskotů pak Penny Market (58, - 5 %).

Biopotraviny pro děti mají nejširší sortiment

Cenový BIOmonitor sleduje počty biopotravin v jednotlivých produktových kategoriích. Nejvíce položek v kategorii dosahuje tradičně Kojenecká a dětská výživa (415, meziměsíční pokles o 6 %). Z toho tvoří biovýrobky pod značkou HiPP Czech 255 položek. Každý měsíc jsme svědky přelistování výrobků HiPP za Hipp_d__tsk___biotestoviny.jpgnové. Společnost HiPP se tak snaží nabídnout malým strávníkům stále nové menu. Meziměsíčně ovšem tato společnost o 9 % oslabila co se týče regálových pozic. V září si spotřebitelé mohli  v Penny Marketu nakoupit dětské biovýživy značky BabyTime (privátní značka Penny Market) za velmi výhodnou cenu 19,90.

Dalšími silnými kategoriemi jsou Mléko a výrobky z mléka (249 položek, beze změny) a Pečivo trvanlivé a pekárenské výrobky (233, - 2 %). V mléčné kategorii se v poslední době na první příčku co do regálových pozic probojovala společnost Lacrum Velké Meziříčí (55 ve všech sledovaných maloobchodních řetězcích dohromady, meziměsíční nárůst + 10 %) následovaná Olmou (52, beze změny). Čtenáři nové rubriky Žijte BIO jistě zaznamenali návod Bio-info na výrobu domácího jogurtu díky setu právě od mlékárny Lacrum.

Nabídka čerstvého pečiva vypadá vedle pečiva trvanlivého jako chudý příbuzný. Přes slibný vývoj nárůst položek této kategorie v minulosti je nabídka v současné době minimální. U pečiva trvanlivého je tomu naopak: je to třetí nejsilnější kategorie vůbec. Největším dodavatelem je v této kategorii dm drogerie markt (69 položek) následovaná s výrazným odstupem českými společnostmi Racio (33 pozic), Pro-Bio (26 pozic), expandující Biopekárna Zemanka (pro zajímavost) (25 pozic) a Country Life (21 pozic).

Největší dodavatel je dm a Pro-bio

alnatura_v__robky.jpgPokud se podíváme na podíly jednotlivých dodavatelů, pak na prvním místě nepřekvapí dm drogerie markt, která do své sítě prodejen exkluzivně dodává biopotraviny německého výrobce Alnatura (380 výrobků, + 1 %). Druhé místo patří již tradičně společnosti Pro-Bio (343 výrobků, - 1 %). Třetí je přední dodavatel kojenecké výživy HiPP Czech (255, - 9 %) a čtvrtý je velkoobchod Country Life (226, + 1 %).

Z položek, které se v poslední době začaly objevovat v prodejnách, stojí za zmínku například biovína z Templářských sklepů Čejkovice. Více o nich v tomto článku. Vína z Templářských sklepů nalezneme například v prodejnách Interspár, Globus či Albert hypermarket.

Intespar pak postupně rozšířoval nabídku biopotravin pod svou privátní značkou NaturPur. Nově si zde mohou spotřebitelé zakoupit například i biozmrzlinu. Více se můžete dozvědet zde.

Kompletní  přehled všech biopotravin nabízených maloobchodními řetězci najdou čtenáři Bio-info v Seznamech. Můžete vyhledávat dle názvu řetězce, názvu dodavatele či značky.

Green marketing Cenový BIOmonitor pravidelně sleduje biopotraviny a jejich ceny v těchto řetězcích:  Albert supermarket, Billa, Coop, Žabka, Tesco, Interspar, Globus, Albert hypermarket, Kaufland, dm drogerie markt, Rossmann a Penny Market. Více se dozvíte zde.

 

Foto: E15, GoogleImages,HiPP, Alnatura

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,