Aktuální vývoj nabídky biopotravin v maloobchodních řetězcích

Zelenina003_1_1.jpg Bio-info vám přináší aktuální přehled nabídky biopotravin v maloobchodních řetězcích, působících v České republice. Data vycházejí z Cenového BIOmonitoru společnosti Green marketing.  

I prodejny Žabka zařadily biopotraviny

zabka.jpgTaké prodejny Žabka nabízí nově biopotraviny. Vybrané prodejny tohoto řetězce nabízí 106 položek biopotravin, vesměs od společnosti Country Life a čaje od společnosti Mediate. Nutno dodat, že ne všechny prodejny Žabky mají tak široký sortiment biopotravin.

Mezi měsíci srpen a září 2010 došlo k poklesu počtu zalistovaných položek v maloobchodních řetězcích díky úbytku sortimentu v prodejnách Rossmann. Rossmann snížil počet položek o 67 %, z 91 na 30 biopoložek. Zúžení biopoložek avizovat tento drogistický řetězec již dříve.

Zákazníci na regálech prodejen maloobchodních řetězců v září našli 2 432 položek v biokvalitě, což bylo o 2 procenta méně než v srpnu. Září se nesl v duchu téměř plošných slev. Není divu. Září je totiž měsíc biopotravin. Promoční akce na své privátní bioznačky nabízely prodejny Tesco, Albert nebo Interspar. Hodně biopoložek pro své zákazníky zlevnil i Globus, který zatím vlastní privátní značku v biokvalitě nenabízí.

Nejvíce biopotravin nadále nabízí prodejny dm

Vedoucí pozici v počtu nabízených biopotravin si utvrdil drogistický řetězec dm. Ten v září nabízel úctyhodný počet 488 biopoložek (meziměsíční pokles o 1 %). S výrazným odstupem následuje Globus s 341 biopoložkami (meziměsíční nárůst o 1 %) a dále pak všechny sítě hypermarketů: Interspar (319, + 7 %), Albert hypermarket (264, + 6 %), Tesco (235, - 2 %) a Kaufland (228, - 1 %).

dm_alnatura.jpgSupermarkety nabízí v porovnání s hypermarkety zhruba poloviční množství biopoložek: Billa (162, - 3 %) a Albert supermarket (136, beze změny). V Žabce si mohou zákazníci zakoupit až 106 biopoložek. Pro úplnost uvádíme i Coop (65, - 3 %). Z diskotů pak Penny Market (58, - 5 %).

Biopotraviny pro děti mají nejširší sortiment

Cenový BIOmonitor sleduje počty biopotravin v jednotlivých produktových kategoriích. Nejvíce položek v kategorii dosahuje tradičně Kojenecká a dětská výživa (415, meziměsíční pokles o 6 %). Z toho tvoří biovýrobky pod značkou HiPP Czech 255 položek. Každý měsíc jsme svědky přelistování výrobků HiPP za Hipp_d__tsk___biotestoviny.jpgnové. Společnost HiPP se tak snaží nabídnout malým strávníkům stále nové menu. Meziměsíčně ovšem tato společnost o 9 % oslabila co se týče regálových pozic. V září si spotřebitelé mohli  v Penny Marketu nakoupit dětské biovýživy značky BabyTime (privátní značka Penny Market) za velmi výhodnou cenu 19,90.

Dalšími silnými kategoriemi jsou Mléko a výrobky z mléka (249 položek, beze změny) a Pečivo trvanlivé a pekárenské výrobky (233, - 2 %). V mléčné kategorii se v poslední době na první příčku co do regálových pozic probojovala společnost Lacrum Velké Meziříčí (55 ve všech sledovaných maloobchodních řetězcích dohromady, meziměsíční nárůst + 10 %) následovaná Olmou (52, beze změny). Čtenáři nové rubriky Žijte BIO jistě zaznamenali návod Bio-info na výrobu domácího jogurtu díky setu právě od mlékárny Lacrum.

Nabídka čerstvého pečiva vypadá vedle pečiva trvanlivého jako chudý příbuzný. Přes slibný vývoj nárůst položek této kategorie v minulosti je nabídka v současné době minimální. U pečiva trvanlivého je tomu naopak: je to třetí nejsilnější kategorie vůbec. Největším dodavatelem je v této kategorii dm drogerie markt (69 položek) následovaná s výrazným odstupem českými společnostmi Racio (33 pozic), Pro-Bio (26 pozic), expandující Biopekárna Zemanka (pro zajímavost) (25 pozic) a Country Life (21 pozic).

Největší dodavatel je dm a Pro-bio

alnatura_v__robky.jpgPokud se podíváme na podíly jednotlivých dodavatelů, pak na prvním místě nepřekvapí dm drogerie markt, která do své sítě prodejen exkluzivně dodává biopotraviny německého výrobce Alnatura (380 výrobků, + 1 %). Druhé místo patří již tradičně společnosti Pro-Bio (343 výrobků, - 1 %). Třetí je přední dodavatel kojenecké výživy HiPP Czech (255, - 9 %) a čtvrtý je velkoobchod Country Life (226, + 1 %).

Z položek, které se v poslední době začaly objevovat v prodejnách, stojí za zmínku například biovína z Templářských sklepů Čejkovice. Více o nich v tomto článku. Vína z Templářských sklepů nalezneme například v prodejnách Interspár, Globus či Albert hypermarket.

Intespar pak postupně rozšířoval nabídku biopotravin pod svou privátní značkou NaturPur. Nově si zde mohou spotřebitelé zakoupit například i biozmrzlinu. Více se můžete dozvědet zde.

Kompletní  přehled všech biopotravin nabízených maloobchodními řetězci najdou čtenáři Bio-info v Seznamech. Můžete vyhledávat dle názvu řetězce, názvu dodavatele či značky.

Green marketing Cenový BIOmonitor pravidelně sleduje biopotraviny a jejich ceny v těchto řetězcích:  Albert supermarket, Billa, Coop, Žabka, Tesco, Interspar, Globus, Albert hypermarket, Kaufland, dm drogerie markt, Rossmann a Penny Market. Více se dozvíte zde.

 

Foto: E15, GoogleImages,HiPP, Alnatura

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,