Adresář Kam pro bedýnky ukazuje lidem cestu k jídlu z blízka

bedna2_1.jpg Adresář Kam pro bedýnky, obsahující kontakty na 35 farmářů a bioklubů, kteří v České republice provozují tak zvané bedýnkové systémy dodávky čerstvých zemědělských produktů přímo konečným zákazníkům, dnes zveřejnily web portály Bio-info.cz, Biospotřebitel.cz a ekologická organizace Hnutí Duha.  

„Cílem adresáře Kam pro bedýnky je usnadnit lidem dostupnost místních a čerstvých zemědělských produktů a navázání spojení mezi českými farmáři a spotřebiteli,“ říká Tom Václavík, jeden z autorů adresáře.

Adresar_biobedynek_web_titul_1.jpgAdresář Kam pro bedýnky obsahuje kontaktní údaje a detailní popis fungování 35 bedýnkových systémů v České republice. Bedýnkáři uvedení v adresáři dodávají své produkty přibližně dvěma tisícovkám zákazníků. Některé z nich již fungují řadu let, některé vznikly teprve nedávno, některé se teprve na první závozy čerstvé zeleniny připravují. Řada z iniciativ nabízí certifikované bioprodukty, některé také produkty drobných necertifikovaných zemědělců.

Adresář Kam pro bedýnky si můžete prohlížet online na konci článku.

Roste zájem o jídlo z blízka

V poslední době se mnohem více lidí než dříve zajímá o to, odkud jejich potraviny pochází, jak dlouhou cestu na jídelní stůl musely urazit a za jakých podmínek byly vypěstovány či vyrobeny. Stále více z nás upřednostňuje možnost nakupovat „jídlo z blízka“, tedy čerstvé, sezónní potraviny od zemědělců, kteří se chovají k přírodě a hospodářským zvířatům ohleduplně.

„Bedýnka plná biozeleniny, bioovoce a třeba i kytky od farmáře je nejlepší pozdrav z venkova, díky kterému se cítíte v kontaktu s přírodou i uprostřed velkoměsta. A konečně zjistíte, že zelenina je nejlepší tehdy, když má svou sezónu. Miluju ten pocit, že každý týden nás v bedýnce čeká nějaké překvapení“, komentovala vydání adresáře Hana Zemanová, autorka úspěšné knihy „Biokuchařka Hanky Zemanové“.

V České republice se stejně jako v dalších vyspělých zemích v poslední době objevuje nová, alternativní kultura jídla. Zvyšuje se zájem o tradiční, řemeslně vyráběné produkty, tak zvané „slow food“, narůstá zájem o produkty ze známých zdrojů s „biografií“, čím dál častěji lidé chtějí nakupovat „jídlo z blízka“, tedy od pěstitelů a výrobců ve vlastním kraji či regionu.

V České republice se objevují první opravdové farmářské tržnice, roste popularita prodeje ze dvora, mléčné automaty rostou jako houby po dešti a stále více lidí si vychutnává jedinečné chuti piv z nově vznikajících rodinných pivovarů. Tyto neprůmyslové přístupy vytvářejí novou kulturu jídla, jež se postupně stane mnohem důležitější s tím, jak porostou energetické a ekologické náklady průmyslových potravinových systémů a naše ekologické a etické uvědomění.

Jak funguje bedýnkování?

Systém bedýnek je jedním z nejrychleji se rozvíjejících způsobů distribuce čerstvých a sezónních produktů samotnými producenty bez prostředníků, přímo konečným spotřebitelům.

„Bedýnka“ je systém, při kterém se farmář, nejčastěji zelinář, rozhodne pravidelně zavážet své výpěstky v bedýnkách přímo zákazníkům. Vedle vlastních produktů může do bedýnky dodávat i produkty od dalších zemědělců v sousedství či z regionu.

box_fall_small.jpgZákladem sortimentu bedýnek jsou většinou nejrůznější druhy zeleniny a ovoce, ale mohou obsahovat i mléčné výrobky, byliny, sušené ovoce, pečivo, zavařeniny či maso. Existuje několik různých modelů, nicméně všechny jsou založeny na ústředním principu dodání bedýnky plné čerstvých, místně produkovaných a sezónních produktů buď přímo k zákazníkovi domů, nebo na předem určené distribuční místo.

Někteří provozovatelé systému bedýnek nabízí svým zákazníkům možnost volby množství obvykle ve třech rodinných velikostech či obsahu bedýnky, a umožňují tak výběr dle velikosti domácnosti či obliby různých druhů produktů. Zákazníci každý týden či 14 dní získají bedýnku, tašku či přepravku za pevně stanovenou cenu téměř až do domu.

Systémy bedýnek může vzniknout buď z iniciativy zemědělce, který dodává své produkty lidem ve městě na určené místo, nebo z iniciativy zprostředkovatele či skupiny spotřebitelů, kteří si produkci zemědělců dovážejí sami.

Farmáři do bedýnky často přidávají recepty a informace o svých výpěstcích a životě na farmě, které neoslovují pouze náš zájem a zvědavost, ale také do tohoto způsobu prodeje vnáší osobní tón. Pomáhají tak překlenout propast, která se vytvořila mezi strávníky ve městech a zemědělci na venkově. 

Počet zákazníků farem, které nabízejí bedýnky, se ve světě pohybuje od několika desítek či stovek až po největší dánskou firmu Aarstiderne, která každý týden rozváží po celém Dánsku a části Švédska více než 100 000 bedýnek biopotravin.

Výhody bedýnkování

Systém bedýnek je něco jiného, než kupovat zeleninu v supermarketu. Je to jeden ze způsobů, jak lidem nabídnout přístup k čerstvým a v regionu vypěstovaným plodinám za rozumné ceny. Máloco může být pohodlnější a praktičtější, než dodávky bedýnky sezónní zeleniny do vašeho domu či sousedství.

Vytváříte si osobní vztahy se „svými“ pěstiteli a radujete se z absolutně čerstvé zeleniny, často sklízené ten samý den. Přestože nevíte, co v bedýnce ten který týden dostanete, těšíte se z překvapení. Je to skvělý způsob, jak se seznámit s méně známými druhy ovoce či zeleniny. Nákup od certifikovaných ekologických zemědělců vám navíc dává jistotu, že vše, co v bedýnce dostáváte, je v biokvalitě.

Podporou místních farmářů a výrobců vyděláváme všichni. „Vytvořením adresáře bedýnkářů a bioklubů „Kam pro bedýnky“ chceme takovou podporu usnadnit a zajistit, že více zemědělců bude moci rozšířit svoji šetrnou produkci a přinášet nám další skvělé domácí výrobky. Znovuvytvoření místních vazeb je zásadní pro udržitelný vývoj našich venkovských komunit, zachování přírodních bohatství a bezpečnost dodavatelského řetězce potravin,“ dodává Tom Václavík.

Adresář Kam pro bedýnky bude pravidelně aktualizován, sledujte tedy stránky Bio-info.cz, Biospotrebitel.cz a Hnuti duha pro aktuální verze.

Jak úspěšně vytvořit a provozovat systém „bio bedýnek“?

Způsob prodeje zemědělských produktů prostřednictvím takzvaných „bedýnek” se v posledních letech v Evropě rychle rozšiřuje a dnes jej provozují stovky biozemědělců a obchodníků. 

Prodej zemědělské produkce přímo zákazníkům prostřednictvím „bedýnek“ přináší pěstitelům různé výhody a řada českých zemědělců si jej velmi oblíbila. Agentura Green marketing připravila pro ty, kteří mají zájem pustit se do „bedýnkování“, detailní návod „Jak úspěšně vytvořit a provozovat systém bio bedýnek“.

Dalším pomocníkem pro bedýnkáře je server www.bedynky.cz. Bedýnky.cz pomáhají lidem najít kvalitní české potraviny a producentům těchto potravin pomáhají najít odběratele a spravovat svoje bedýnkové družstvo.

Čtěte také další články o bedýnkách:

Dvůr Vyšínek nabízí biobedýnku speciálně pro děti

Ušetřete při nákupu biopotravin

Lidé chtějí nakupovat od zemědělců, mají ale málo informací

Bedynky.cz již mají v adresáři 26 družstev

Bedýnkový adresář nyní obsahuje již téměř 40 farem a klubů

Nové biobedýnky Country Life nabízejí výhradně českou a moravskou biozeleninu

Čerstvá bio zelenina a ovoce v bedýnkách ze Dvora Vyšínek u Slaného

 

 

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Adresář Kam pro bedýnky ukazuje lidem cestu k jídlu z blízka Odpovědět   Alena 25. 04. 2010, 19:59:58
S nadšením jsem uvítala seznam pro bedýnkování, bohužel mé nadšení vystřídalo zklamání, že se nedá do tohoto systému dostat. Myslím tím, stát se novým odběratelem... Chápu, že kapacita produkce farem je omezená, ale proč potom ta inzerce, když nové zákazníky odmítají...? Asi to tak nebude všude, ale bydlím v Praze a k volné bedýnce jsem se bohužel neprobojovala:-(
Re:Adresář Kam pro bedýnky ukazuje lidem cestu k jídlu z blízka Odpovědět   Tom Václavík 26. 04. 2010, 08:59:44
Aleno, adresář jsme záměrně vydávali již nyní, brzo z jara, aby jak farmáři, tak i provozovatelé bioklubů a bedýnek viděli, jaká je poptávka a mohli tomu přizpůsobit produkci. Zkusila jste Fresh bedýnky?
Jsem si jist, že na velkou poptávku zareaguje nabídka, tak to prostě funguje. V zemědělství je to možná trošku pomalejší, než v elektronice, ale bude to. Prosím o trpělivost, díky.
Tom Václavík
Re:Adresář Kam pro bedýnky ukazuje lidem cestu k jídlu z blízka Odpovědět   Jitka Adamová 26. 04. 2010, 14:30:01
Dobrý den Aleno,

můžete se obrátit na www.biozdravi.eu. Rádi Vás přijmeme jako dalšího odběratele bedýnek v Praze.
Hezký den

Jitka Adamová
Re:Re:Adresář Kam pro bedýnky ukazuje lidem cestu k jídlu z blízka Odpovědět   Petr Weidenthaler 23. 08. 2010, 07:24:17
JItko, přihlásila se ta paní Alena, nebo to z její strany byl jen „platonický” vzdech?
Re:Adresář Kam pro bedýnky ukazuje lidem cestu k jídlu z blízka Odpovědět   Karel 21. 10. 2010, 17:59:00
Dobry den, prave pro vas mame nabidku na www.zdravicek.cz
Adresář Kam pro bedýnky ukazuje lidem cestu k jídlu z blízka Odpovědět   Petra Kolaříková 26. 04. 2010, 13:44:33
Firmu, která by bedýnky nabízela, hledám už nějaký čas, a tak jsem zajásala, při zahlédnutí odkazu v Apetitu. Bohužel, v Plzni zase nic...
Re:Adresář Kam pro bedýnky ukazuje lidem cestu k jídlu z blízka Odpovědět   Karel 21. 10. 2010, 18:00:39
Nabízíme vám celoročné odběr na www.zdravicek.cz
Re:Adresář Kam pro bedýnky ukazuje lidem cestu k jídlu z blízka Odpovědět   Petra B. 5. 06. 2011, 10:14:02
Pro všechny, kdo hledají "bedýnky" v Plzni: od května funguje nová bedýnková služba, rozvoz zeleniny, ovoce a jiného sortimentu od farmářů až k zákazníkům domů. Více na www.freshkos.cz. P.B.
Adresář Kam pro bedýnky ukazuje lidem cestu k jídlu z blízka Odpovědět   veronika jelínková 28. 04. 2010, 12:46:19
Myslím také, že je to otázka času. Nevzdávejte to a sledujte situaci, již příští rok a v letech následujících to bude určitě jinak. V Praze je zatím možno dobrou českou biozeleninu nakoupit v bioobchodech (nejlépe zásobované jsou Mňam Bio na Černokostelecké 8 a Biotop ve Školské ulici v centru). V současné době má systém stále své mouchy, druhová rozmanitost v nabídce je zatím někdy malá, není totiž plně rozjetý regionální kooperační systém, problém bedýnek je v současné době i doprava - přihlásíte-li se v Praze do některého odběrného systému, přesto k vám může zelenina někdy putovat přes celou republiku. To nevidím jako ideální, a není to také původní záměr bedýnkového systému. Nicméně věřím, že tím, že bio chceme, podporujeme další zemědělce, aby bio začali pěstovat, a také legislativu, aby jim umožnila slušné podmínky. Chce to všechno čas, trpělivost a vytrvat :)
Zkušenosti s biobedýnkovým systémem Odpovědět   Zdeňka Vítková 30. 06. 2010, 10:26:03
Dobrý den,
připravuji pro server Ekolist.cz článek o biobedýnkách. Z tohoto důvodu by mne zajímaly vaše zkušenosti s tímto systémem, ať už jsou pozitivní nebo negativní. Piště prosím na adresu ekolist@ekolist.cz Mockrát děkuju za spolupráci.
Re:Zkušenosti s biobedýnkovým systémem Odpovědět   Karel 21. 10. 2010, 18:02:18
Jestli mate zajem o info kontaktujte nas na www.zdravicek.cz
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,