ACNielsen zkoumal nákupní chování Čechů

Studie společnosti The Nielsen Company – Nákupní zvyklosti a preference 2008 ( ShopperTrends 2008 ) se každoročně realizuje v 50-ti zemích světa, z toho v 30-ti evropských zemích.  

Sběr dat pro poslední ročník studie byl uskutečněn na podzim roku 2007. Studie se ve své specializované části soustředila na to, jak vnímají čeští spotřebitelé BIO produkty. Studie tedy vnímala chování Čechů ještě před spuštěním informační kampaně „Bio" Státním zemědělským a intervenčním fondem. Bude zajímavé sledovat, jak se kampaň promítne do výzkumu letos na podzim.

Podle čeho si volíme obchod, kam půjdeme nakoupit?

V Česku je poměrně vysoká obecná znalost BIO produktů (znají je 4 z 5-ti dotázaných), ale alespoň občas je nakupuje „pouze" necelá třetina českých domácností. V celoevropském srovnání se zatím spíše stavíme vedle zemí se spíše podprůměrnou konzumací BIO produktů. Na druhou stranu se za ČR v nákupu BIO produktů umístili i takové země jako Belgie, Irsko či Nizozemí. Čechy od nákupu BIO výrobků nejvíce odrazuje jejich stále ještě poměrně vysoká cena. Obecně je možné tvrdit, že BIO produkty jsou prozatím doménou vyspělejších západních sousedů. Mezi největší konzumenty BIO potravin patří v Evropě  Dánové, Švédové, Rakušané a Švýcaři.

Zatímco v zemích západní Evropy dominují nákupu BIO produktů supermarkety, tak v Česku jsou hlavním místem nákupu BIO produktů hypermarkety. Nákupní chování je tak spíše blíže zemím jako je Slovensko, Portugalsko či Polsko. Poměrně výrazný podíl na prodeji BIO produktů zaujímají na českém trhu také diskontní prodejny či prodejny se zdravou výživou.

BIO produkty nejsou v současné době nezbytnými pro většinu spotřebitelů v České republice. Rovněž Češi, kteří v současné době kupují BIO produkty, je nepovažují za nezbytnou součást života a rozhodně by kvůli nim nebyli ochotni měnit obchod, ve kterém obvykle nakupují. Největší otevřenost k BIO životnímu stylu je v Evropě mezi Dány a Rakušany, kteří jsou ochotni kvůli nepřítomnosti produktů v obchodě dokonce změnit obchod, kde obvykle nakupují.

Graf.jpgČeši nejčastěji nakupují Mléčné BIO výrobky jako jogurty, jogurtová mléka apod. Ty jsou s poměrně velkým odstupem následovány nákupem ovoce a zeleniny či ovocnými nápoji a džusy. Tři z deseti respondentů, kteří nakupují BIO produkty, si také kupují maso a drůbež (včetně vajec) s BIO proveniencí.

Na druhou stranu je vidět, že kdyby nebyla cena BIO potravin tak vysoká, tak by je čeští spotřebitelé přijímali v daleko větší míře. Téměř dvě třetiny respondentů vnímají, že ekologické zemědělství je mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Mnozí (55 %) také vnímají, že jsou BIO produkty o mnoho zdravější a více než polovina dotázaných také souhlasila s tím, že konzumací BIO potravin nedostávají do těla pesticidy či jiné toxické látky. Třetina lidí by také uvítala, kdyby řetězce nabízely širší paletu BIO produktů. Větší část si také myslí, že BIO potraviny nejsou pouze módním výstřelkem.

Zdroj: Shopper Trends 2008/Nákupní zvyklosti a preference 2008, ACNielsen Czech Republic

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,