ACNielsen zkoumal nákupní chování Čechů

Studie společnosti The Nielsen Company – Nákupní zvyklosti a preference 2008 ( ShopperTrends 2008 ) se každoročně realizuje v 50-ti zemích světa, z toho v 30-ti evropských zemích.  

Sběr dat pro poslední ročník studie byl uskutečněn na podzim roku 2007. Studie se ve své specializované části soustředila na to, jak vnímají čeští spotřebitelé BIO produkty. Studie tedy vnímala chování Čechů ještě před spuštěním informační kampaně „Bio" Státním zemědělským a intervenčním fondem. Bude zajímavé sledovat, jak se kampaň promítne do výzkumu letos na podzim.

Podle čeho si volíme obchod, kam půjdeme nakoupit?

V Česku je poměrně vysoká obecná znalost BIO produktů (znají je 4 z 5-ti dotázaných), ale alespoň občas je nakupuje „pouze" necelá třetina českých domácností. V celoevropském srovnání se zatím spíše stavíme vedle zemí se spíše podprůměrnou konzumací BIO produktů. Na druhou stranu se za ČR v nákupu BIO produktů umístili i takové země jako Belgie, Irsko či Nizozemí. Čechy od nákupu BIO výrobků nejvíce odrazuje jejich stále ještě poměrně vysoká cena. Obecně je možné tvrdit, že BIO produkty jsou prozatím doménou vyspělejších západních sousedů. Mezi největší konzumenty BIO potravin patří v Evropě  Dánové, Švédové, Rakušané a Švýcaři.

Zatímco v zemích západní Evropy dominují nákupu BIO produktů supermarkety, tak v Česku jsou hlavním místem nákupu BIO produktů hypermarkety. Nákupní chování je tak spíše blíže zemím jako je Slovensko, Portugalsko či Polsko. Poměrně výrazný podíl na prodeji BIO produktů zaujímají na českém trhu také diskontní prodejny či prodejny se zdravou výživou.

BIO produkty nejsou v současné době nezbytnými pro většinu spotřebitelů v České republice. Rovněž Češi, kteří v současné době kupují BIO produkty, je nepovažují za nezbytnou součást života a rozhodně by kvůli nim nebyli ochotni měnit obchod, ve kterém obvykle nakupují. Největší otevřenost k BIO životnímu stylu je v Evropě mezi Dány a Rakušany, kteří jsou ochotni kvůli nepřítomnosti produktů v obchodě dokonce změnit obchod, kde obvykle nakupují.

Graf.jpgČeši nejčastěji nakupují Mléčné BIO výrobky jako jogurty, jogurtová mléka apod. Ty jsou s poměrně velkým odstupem následovány nákupem ovoce a zeleniny či ovocnými nápoji a džusy. Tři z deseti respondentů, kteří nakupují BIO produkty, si také kupují maso a drůbež (včetně vajec) s BIO proveniencí.

Na druhou stranu je vidět, že kdyby nebyla cena BIO potravin tak vysoká, tak by je čeští spotřebitelé přijímali v daleko větší míře. Téměř dvě třetiny respondentů vnímají, že ekologické zemědělství je mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Mnozí (55 %) také vnímají, že jsou BIO produkty o mnoho zdravější a více než polovina dotázaných také souhlasila s tím, že konzumací BIO potravin nedostávají do těla pesticidy či jiné toxické látky. Třetina lidí by také uvítala, kdyby řetězce nabízely širší paletu BIO produktů. Větší část si také myslí, že BIO potraviny nejsou pouze módním výstřelkem.

Zdroj: Shopper Trends 2008/Nákupní zvyklosti a preference 2008, ACNielsen Czech Republic

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44       1 2 3 4
45 5 6 7 8 9 10 11
46 12 13 14 15 16 17 18
47 19 20 21 22 23 24 25
48 26 27 28 29 30    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,