17. duben – mezinárodní den rolníků

Rusko_biodynamnic_1.jpg Mezinárodní den rolníků vznikl jako vzpomínka na 19 hospodářů, kteří byli v roce 1996 v Brazílii zmasakrováni při obraně své půdy a svého hospodaření.  

Přestože drobní sedláci vlastní celosvětově méně než polovinu zemědělské půdy, živí 70%[1] celosvětové populace. I přes jejich význam jsou politiky celého světa přehlíženi a často dokonce utlačováni. Světový den rolníků představuje příležitost k připomenutí toho, že všichni lidé na celém světě mají právo rozhodovat o své zemědělské a potravinové politice, která neohrožuje lidi ani vzácné přírodní zdroje.   

Před několika měsíci se v Rakouské Kremži konalo první Evropské fórum potravinové suverenity. Sešlo se zde na 400 zástupců evropských zemí z řad zemědělců, nevládních organizací a hnutí, kteří se dohodli na společném zájmu v podobě proměny současného potravinového a zemědělského systému.

Hnutí Via Campesina a Nyeleni Europe a další organizace proto u příležitosti Dne rolníků vyhlásili týden akcí. Během tohoto týdne budou lidé na celém světě prostřednictvím různých veřejných událostí informováni o myšlence potravinové suverenity upozorňováni na problémy a význam malých zemědělců nebo problémy současného převládajícího potravinového systému.

Andrea Ferrante, ekologická selka, členka italského svazu ekologických zemědělců a Evropské koordinační skupiny hnutí Via Campesina o Dni rolníků říká: „Akční týden je skvělou příležitostí ukázat, že potravinová suverenita nabízí možnost sjednotit a přivést do praxe důležité znalosti přenášené z generace na generaci, zkušenosti a praktiky malých sedláků, nevládních organizací a hnutí po celém světě. Doufáme, že se k nám připojí mnoho lidí a ukáží místním i evropským politikům, že lidé mají jasnou představu o budoucnosti našeho potravinového systému. Vítáme každého, kdo podporuje principy potravinové suverenity, aby se přidal a bojoval za lepší potravinový a zemědělský systém.“

Potravinová suverenita se týká mnoha oblastí: způsobu produkce a spotřeby jídla, kvality potravin, pracovních práv, dopadů produkce na životní prostředí, alternativních distribučních systémů, sdílení výsledků výzkumu, suverénní  a demokratické potravinové a zemědělské politiky.

Současný potravinový systém byl redukován na model průmyslového zemědělství kontrolovaného několika nadnárodními potravinářskými korporacemi a úzkou skupinou velkofirem v maloobchodním prodeji.

Namísto produkce zdravého jídla, za přijatelné ceny, ve prospěch obyvatel se systém čím dál více zaměřuje na komerční produkci surovin jako jsou biopaliva, krmiva nebo monokultury několika málo plodin obhospodařované způsobem ohrožujícím životní prostředí.

To, na jedné straně, vede ke ztrátě obrovského množství malých hospodářství, která lidem dávala obživu a na straně druhé přináší zdraví ohrožující stravovací návyky s nedostatkem ovoce, zeleniny a obilovin.

Evropské hnutí potravinové suverenity tak u příležitosti Dne rolníků vyzývá k aktivitě ve všech oblastech souvisejících s potravinovou bezpečností: „Obracejte se na místní, evropské a mezinárodní politické představitele, aby se zasadili o zastavení záborů půdy a ničení vodních zdrojů, usilujte o produkci kvalitnějších potravin za spravedlivější ceny pro sedláky, a soběstačnost v produkci osiva.

Podporujte alternativní distribuční systémy, požadujte ukončení spekulací a podpory biopaliv na úkor potravin.

Trvejte na omezení moci supermarketů, zamezení šíření GMO, vyžadujte zastavení ničení biodiverzity a obecně požadujte vyšší podporu zemědělství šetrného k životnímu prostředí.“

Deklaraci potravinové suverenity v češtině a více informací na dané téma nejdete ZDE.

Akce konané v celé Evropě v tento den naleznete ZDE.

Zdroj: PRO-BIO Liga

[1] http://viacampesina.org/downloads/pdf/en/paper6-EN-FINAL.pdf

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,