Zimní dovolená šetrně a zeleně

Astronomická zima začíná sice až za dva měsíce, i přesto je, zvláště pro milovníky zimních aktivit, již nyní zima aktuálním tématem.  

V sousedním Rakousku a také i v dalších alpských zemích se otevírají první lyžařská střediska, ve francouzském Chamonix si již nyní rodiny rezervuji sněžnice na budoucí rodinné vycházky po hřebenech hor. Čím dál tím více se v rámci zimních aktivit dostává do popředí ekologie a udržitelnost. Důkazem jsou samotné olympijské hry ve Vancouveru, které byly založené zejména na ekologických základech. V současné době zaujímá ochrana přírody a životního prostředí, ekologie a udržitelný rozvoj významné místo v samotném rozvoji a politice lyžařských středisek.

Některá střediska již v této souvislosti obdržela i certifikát ISO 14001. Tento nastolený trend je zcela pochopitelný. Lyžování a sportovní aktivity prováděné na sněhu jsou pro naši přírodu v mnohých ohledech značně zatěžující. Člověk svojí činností markantně modifikuje přirozenou tvář naší planety a nejinak tomu je při přetváření krajiny ve prospěch nadšenců „dvou“ či „jednoho“ prkénka. Přepravní prostředky, osvětlení, sněžná děla napojená na zdroje vody, průseky lesů, to vše jistě nelze považovat za „ekologické“.

Člověk se zeleným smýšlením milující zimní sportovní aktivity má možnost své ekologické cítění aplikovat jiným směrem. Tímto směrem je samotné ubytování, stravování a doprovodný program v rámci zimních aktivit. Je čas stát se letošní zimu ekoagroturistou a vyrazit na ekofarmu.

Ubytovaní hosté již nejsou součástí megalomanských hotelových komplexů s uniformní kulturou a nádechem globalizace. Díky zvyšujícímu se počtu ekofarem v České republice a v zahraničí může každý v rámci svých zimních činností poznat život na venkově, který se často  markantně přizpůsobuje roční době a fascinuje nejednoho návštěvníka. Statky, farmy a chalupy v Rakousku, České republice, Itálii a v mnoha dalších zemích se stávají útočištěm rodin i jednotlivců, kteří hledají zejména zdravý životní styl spojený s aktivní poznávací dovolenou.

Na mnohých farmách jsou ubytovaní hosté součástí farmářské komunity, mohou se stravovat z bioproduktů farem, které provozují ekologické zemědělství a z jídelníčků vybírat krajové speciality z místních produktů. Snad každý podlehne čerstvému Apfelstrudel s výhledy na tyrolské vrcholky anebo čerstvému kozímu sýru v italských Dolomitech.

V rámci konceptu ekoagroturistiky je kladen důraz i na samotnou sounáležitost s majiteli farmy. Na mnohých farmách se lze podílet i na chodu farmy, krmit zvířata, což milují zejména děti. Při agroturistice poznáte požitek z prostého venkovského života, krásu zasněžených dřevěnic, vůni domácího chleba či chuť čerstvého mléka.

Objednat si pobyt na takovéto farmě již v dnešní době není nikterak problematické a náročné. V České republice nabízí portál www.nafarmu.cz seznam ekoagrofarem nejen v ČR, ale i v Rakousku a jiných, pro zimní aktivity tolik příjemných, zemích.

Zkuste si letošní zimu užít ve znamení ekoagroturistiky a jistě Vás nadchnou horské hřebeny, sněžnice, sáně tažené koňmi či krajové kulinářské speciality, lidové oslavy a svátky.

Mgr. Pavel Pichler, www.eceat.cz

 

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Zimní dovolená šetrně a zeleně Odpovědět   Juraj 8. 11. 2010, 17:17:45
Priroda je fakt pekná. Aby sme si ju môhli užívať potrebujeme sa k nej šetrne správať. Podobné ubytovania ako sú v článku spomenuté sa môžu nájsť aj na http://www.ubytovanieslovensko.net , aj keď je tam viac informácií zo Slovenských miest.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,