Zelené hnojení – 1. část

zelene_hnojeni_11.jpg Když si uvědomíme, že půda vzniká z neživé, třebaže zvětralé matečné horniny především působením mikroorganismů a kořenů rostlin, pak teprve oceníme význam zeleného hnojení a vůbec rostlinného pokryvu pro naši zahradu.  

Je-li půda nezakrytá, je vystavena působení větru a slunce nebo naopak dešťových kapek a dochází k její erozi. Půdní drobty se rozpadají, půda vysychá, jemné částečky jsou odnášeny, a když pak zaprší, destrukce půdy pokračuje jejím vymýváním.

Protože prvním přikázáním biozahrádkáře je úrodnost půdy, měli bychom se snažit, aby půda byla co nejdéle zakrytá. A ještě lépe než mulčovací fólie a textilie nebo i přírodní nastýlka se k tomu hodí zelené hnojení. Většinou je v nás zakořeněný názor, že rostliny z půdy pouze berou, a neuvědomujeme si už, kolik toho půdě také dávají.

Vždyť větší část rostliny zůstává skryta našim zrakům pod povrchem půdy! Bohatě rozvětvený kořenový systém, sahající do značné hloubky, má úžasně velký povrch. Především díky kořenovému vlášení, oněm mikroskopickým kořínkům, které se dožívají jen několika desítek minut a jsou nahrazovány dalšími. Sotva narostly, už odumírají a stávají se potravou půdních organismů, kterých v půdě žije nejvíce právě na povrchu kořenů a v jejich bezprostřední blízkosti. Díky kořínkům rostlin a organismům s nimi spojeným vzniká struktura půdy i půdní humus, tedy vůbec půdní úrodnost.

zelene_hnojeni_2.jpgPo zapravení zeleného hnojení pak půdním organismům poslouží jako výživa nejen nadzemní zelené části, ale i odumírající kořenová soustava, jejíž hmotnost se hmotnosti nadzemních částí mnohdy vyrovná.

Tím, že odčerpávají z půdy určité látky a jiné do ní uvolňují, a také tím, že jsou spojeny s určitými druhy půdních organismů, působí rostliny, používané na zelené hnojení, jako přerušovatelé v osevním sledu. Dochází tak k ozdravění půdy, důležité jsou z tohoto hlediska především rostliny, které nejsou příbuzné zelenin, např. svazenka, pohanka, obilniny apod.

Některé rostliny, které použijeme na zelené hnojení, patří mezi medonosné a jsou s oblibou vyhledávány včelami, ale i jinými druhy hmyzu, které nám pak pomáhají při regulaci škůdců. Jestliže se říká, že v biozahradě by mělo pořád něco kvést, pak zelené hnojení v tom může být vítaným zpestřením. Mezi kvetoucí rostliny oblíbené hmyzem patří např. slunečnice, svazenka, pohanka, měsíček apod.

Význam zeleného hnojení:

  • ochrana půdy před sluncem, větrem a deštěm
  • prokořenění půdy a tím její oživení, zlepšení struktury, prokypření
  • podpora tvorby humusu
  • během růstu i po zapravení zdroj výživy pro půdní edafon
  • obohacení půdy o dusík u vikvovitých rostlin
  • fytosanitární účinky, odstranění půdní únavy (ozdravení půdy, zneškodnění škůdců a původců houbových chorob rostlin)
  • potlačení plevelů
  • přilákání užitečných druhů hmyzu, potravní nabídka pro včely

Jak pěstovat zelené hnojení

Výsev

Podzim: Ozimé druhy rostlin na zelené hnojení můžeme vysévat již na podzim, například žito samotné nebo ve směsi s ozimou vikví. Rostliny vytvoří již na podzim půdní pokryv a hlavně půdu prokoření. Půda je tak chráněna přes celou zimu před erozí. Na jaře pak rostliny mělce zapracujeme, můžeme je však využít i ke krmení.

Jaro: Brzy na jaře, jakmile to podmínky dovolí, vyséváme zelené hnojení na ty záhony, které budou osázeny až později například rajčaty, paprikou apod. V tomto případě používáme rostliny, které nejsou tak citlivé vůči chladu, jako oves, hrách (ev. peluška), bob, jarní vikev.

Léto: Po sklizni raných zelenin a brambor vyséváme slunečnici (která potřebuje alespoň 9 týdnů), svazenku, pohanku, hořčici, řepku, řepici, měsíček atd. Vyzkoušet přitom můžeme různé kombinace a použít můžeme i přebytky osiv zeleniny nebo osivo starší, u něhož si nejsme jisti klíčivostí a nechceme ho vyhodit. Na zelené hnojení se tak hodí i salát, špenát, fazole, košťáloviny atd.

Dokončení příště

 Článek připravil Radomil Hradil, absolvent Vysoké školy zemědělské Brno (dnes MZLU), překladatel a publicista. Knihy Radomila Hradila a další zajímavé knihy vydává nakladatelství Fabula, www.fabula.cz.

Text byl převzat z knihy Česká biozahrada, Fontána a PRO-BIO 2000.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,