Vyměňte muškáty za zeleninu

zahradaBB1.jpg Vlastnoručně vypěstovaná zelenina nemusí být jen výsadou majitelů zahrad. I balkón uprostřed města můžete proměnit na zeleninovou zahrádku. Najděte doma pár nepotřebných větších nádob a můžete začít.  

K pěstování v nádobách můžete využít jakýkoliv venkovní prostor – balkón, terasu, střechu, příp. i jen okenní parapet. Pěstovat můžete vše, co máte rádi – bylinky, saláty, plodovou zeleninu a dokonce i brambory. Tento způsob pěstování je vhodný i pro ty, kteří nechtějí na zahradě budovat záhony.

Co pěstovat

balkon1.jpgZjistěte si sluneční podmínky na vašem balkóně a vyberte plodiny, kterým se zde bude dařit. Plodová zelenina (rajčata, papriky, okurky) a bylinky, jako bazalka, oregano, šalvěj nebo rozmarýn potřebují hodně slunce. Ideální je, pokud mají 4-6 hodin přímého slunce denně.  Kořenová zelenina je na slunce náročná o něco méně. Nejméně slunce vyžadují např. saláty, hrách, z bylinek pak petržel, máta nebo tymián. Podle nároků na slunce rostliny také rozmístěte. Dopředu ty náročnější na slunce, ke dveřím méně náročné.

Svou bio zahrádku zakládejte postupně. První rok zkuste pěstovat pouze pár rostlin a postupně „zahradu“ rozšiřujte. Rostliny můžete přidávat také postupně během roku. Některé druhy, jako je špenát nebo saláty, můžete zasít později.

V čem pěstovat

Fantazii se meze nekladou. Můžete použít květináče, truhlíky nebo zrecyklovat něco z vaší domácnosti – např. plechovky od kávy, staré plastové nádoby, apod. Koupit lze také speciální látkové tašky v různých rozměrech, které nahradí celé záhony. Kombinujte různé materiály a tvary.

latkovyDZ1.jpgVelikost nádoby přizpůsobte nárokům rostliny. Platí však, že čím větší nádoba, tím déle udrží vláhu. Hlubší 20l květináč nebo plastový kyblík je vhodný např. na 1 rostlinu rajčete, brokolice nebo zelí, 2-3 rostliny papriky nebo 5 rostlin okurek. Do truhlíků nebo jiných nižších nádob zasaďte saláty, hrách, fazole, jarní cibulku, ředkvičky, špenát nebo řepu. Na mrkev budete potřebovat truhlík s minimální hloubkou 30cm. Brambory pěstujte v hlubokých, cca 70l nádobách. Bylinky a saláty jsou vhodné také na pěstování v „kapsách“, které zavěsíte na stěnu a ušetříte tak místo.

Rostliny můžete v nádobách kombinovat. Kolem plodové zeleniny nasaďte saláty nebo bylinky (např. k rajčatům bazalku, apod.).

Pokud máte nedostatek místa, můžete vyzkoušet pěstování „v komínu“. Ten můžete vyrobit ze starých pytlů od cementu. Rozpárejte dno (kromě spodního pytle) a sešijte několik pytlů k sobě. Naplňte substrátem, doprostřed umístěte trubku s otvory, která bude dopravovat vodu do celého komína. Vzpřímený komín upevněte provazy ke stropu. Do pytlů udělejte po stranách v pravidelných rozestupech několik otvorů, do kterých zasaďte sazenice. Takto můžete pěstovat např. fazole, rajčata nebo lilky.

Péče a ochrana rostlin

Věnujte rostlinám dostatečnou péči. Slabé rostliny jsou náchylné na napadení škůdci a chorobami.

Nádoby na pěstování musí mít dostatečný počet drenážních otvorů. Pokud používáte nádoby „co dům dal“, vyvrtejte na dno a po stranách několik děr. Na dno nádoby dejte vrstvu novin, která zabrání vysypávání substrátu a rychlému úniku vody.

Na sázení můžete použít koupený substrát. Běžně dostupné substráty však mohou být ošetřeny prostředky, které nejsou vhodné pro ekologické pěstování.  Jednoduchý recept na vlastní směs je například 1/3 hlíny, 1/3 kompostu (nebo vermikompostu) a 1/3 písku.  Pro lepší zadržování vody lze přidat např. perlit. Nádobu neplňte až po okraj.

sitDZ.jpgRostliny pěstované v nádobách je potřeba často zalévat, protože obsah rychle vysychá. Použít můžete také některý ze samozavlažovacích systémů nebo si vyrobit vlastní samozavlažovací nádoby. Stejně, jako při pěstování na záhonech, je vhodné povrch kolem rostlin pokrýt mulčem.

Dodávejte rostlinám dostatek živin. Ideální je mít vlastní vermikompostér, který vám zajistí pravidelný přísun velmi kvalitního hnojiva. Pokud hnojiva kupujete, používejte pouze přírodní prostředky vhodné pro ekologické pěstování (např. hnojiva Ekovermes nebo Burgon and Ball).

Při napadení rostlin škůdci zkuste nejprve rostliny ochránit mechanicky. Hmyz posbírejte, příp. rostlinu opláchněte proudem vody. Rostliny můžete chránit také ochrannou sítí proti škůdcům. Dodržujte pravidla vhodných sousedství rostlin a pěstujte rostliny, které škůdce odpuzují (např. lichořeřišnice, měsíček, šalvěj, levandule, apod.).

Doporučujeme  – systém „Domácí zahrádka“

Systém „Domácí zahrádka“ od anglické firmy Burgon and Ball nabízí jednoduché a důmyslné řešení pro ty, kteří chtějí pěstovat zeleninu bez záhonů. Pod označením „Domácí zahrádka“ najdete celou řadu truhlíků různých tvarů a velikostí, ve kterých můžete pěstovat vše, co vás napadne. Truhlíky jsou velikostí přizpůsobené nárokům jednotlivých rostlin – vybrat si můžete truhlíky na zeleninu, na bylinky nebo na brambory. Větší truhlíky svou velikostí nahradí celý záhon. Díky doplňkům můžete truhlík přeměnit na malý skleník nebo rostliny ochránit sítí před škůdci.

sklenikDZ21.jpgVybrat si můžete jednoduché látkové truhlíky nebo truhlíky s proutěným panelem. Truhlíky jsou skladné a na zimu je jednoduše složíte. Látková taška je z pevného a odolného materiálu, který vydrží po mnoho sezón. Umístit je můžete jak na balkón nebo na terasu, tak do zahrady.

Kristýna Čornejová, www.zdrava-zahrada.cz

Internetový obchod www.zdrava-zahrada.cz vám nabízí vše, co můžete potřebovat při péči o zahradu bez používání chemických prostředků a s respektem k přírodě, aniž byste se museli vzdát všech moderních vymožeností. Nabízí bio-osivo, přírodní hnojiva, kompostéry, kvalitní nářadí, krmítka a budky pro ptáky a ostatní užitečné živočichy a mnoho dalšího. Pečujte o vaši zahradu tak, aby vaše snažení bylo pro přírodu a pro vás přínosem a ne ohrožením.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,