Veganství jako rostoucí trend a vliv na naše zdraví

Jako rostoucí trend minulého roku můžeme jistě označit veganství. Dle statistik se tento životní styl velmi rozmáhá a lidé se pomalu začínají zajímat o co se jedná .  

Na úvod tedy, co veganství znamená a kdo je vegan. Veganství není pouhý druh stravování, jak by si mnozí mysleli, ale zejména životní styl. Vegani jsou tedy lidé, kteří se tento styl života rozhodli žít.

Proč životní styl? Protože vegani odmítají využívání zvířat k lidskému užitku. Nepodporují zoologické zahrady, atd. Je to určitá filozofie života. Věří, že i zvířata mají právo na život tak jako lidé.

Spousta lidí, kteří se rozhodují či rozhodli pro veganství, tak z důvodu, že chtějí být zdraví. Ať už je k tomu dohnalo novoroční předsevzetí v podobě hubnutí nebo zdravotní potíže.

Lze toho pomocí veganství dosáhnout?

Samozřejmě, že ano. Na internetu kolují různé fámy typu: „Veganství je zdraví nebezpečné“, které vypouštějí do světa lidé, jenž o veganské (rostlinné) stravě ví velmi málo.

Dnes existuje spousta výzkumů a studií, které jasně potvrzují, že veganská strava má velmi pozitivní vliv na naše zdraví. Vegani konzumují pestrejší, zdravější a vyváženější stravu.

Pokud zapátráte, zjistíte, že mnoho mezinárodních organizací studující nutriční hodnoty uvádí, že rostlinná strava má opravdu pozitivní vliv na naší energii a fyzickou kondici.

Můžete se přesvědčit například různými sportovci či slavnými osobnostmi. Můžeme zmínit kupříkladu Mika Tysona, který dokonce prohlásil, že veganství mu dalo možnost žít zdravý život.

Mezi českými zastoupeními můžete narazit na Jana Homolky či mistra světa v thajském boxu pana Mullera.

veganske_potraviny445.jpgVegani jsou štíhlejší

Pestrá strava překypujících jednoduchých pokrmů zajišťuje veganům pozitivní zdravotní přínos. Obecně veganská strava obsahuje míň kalorií oproti různým dietám. Co to znamená? Zcela prostý fakt. Vegani jsou štíhlejší, mají nízké BMI a též nízké procento tělesného tuku.

Jaké to má výhody?

Souvisí s tím důležitá věc, a to ta, že například nemoci související s tělesnou hmotností je výrazně méně. Jedná se o různá srdeční onemocnění, cukrovka, atd. Můžeme také zmínit studii, kterou provedli odborníci z Oxfordské univerzity. Ti zjistili, že při případném přechodu na rostlinnou stravu by se zabránilo do roku 2050 až 8,1 milionům předčasných úmrtí.

Jak je to možné?

Z hlavního důvodu, kterým je snížení produkce červeného masa. Jedná se o maso tmavě červené barvy mezi které patří například hovězí, jehněčí, ale i vepřové.

Světová zdravotnická organizace zkoumala a na základě informací potvrdila, že červené maso je karcinogenní. Pokud nevěříte, na internetu koluje nespočet článků na toto téma. Přikládáme sem například tento – klikněte zde.

cervene_maso445.jpgMůžete si být jisti, že přechodem na veganství rozhodně nešlápnete vedle. Ti, kteří změnili svůj styl života a stali se vegani, pozorují na sobě změny – zvýšenou energii, hezčí pleť, snížení alergických příznaků, silnější vlasy a nehty, úleva od PMS, atd.

A co jídelníček?

Veganský jídelníček je bohatý na různé potraviny. Jediné, čeho vegan nemá dostatek z potravin je vitamín B12, který se většinou doplňuje suplementy.

Veganských potravin je opravdu nespočet, pokud pověnujete svůj čas hledáním, naleznete spoustu druhů z kterých lze stvořit lahodné pokrmy.

Jako příklady můžeme uvést například:

  • Tofu,
  • tempeh,
  • natto,
  • miso,
  • robi,
  • seitan.

Pokud tyto názvy vidíte poprvé, klikněte zde pro vysvětlení.

vegan445.pngAť už se rozhodnete či nerozhodnete pro veganství, je to jen na vás. Důležité ovšem je, aby to bylo z vlastní vůle. Musí to přijít zevnitř. Tak to s veganstvím zkrátka je. Máte svobodné právo se rozhodnout.

Při přechodu je nutné dodržovat striktní pravidla, a to především hlídání hladiny potřebných látek pro naše tělo. Jídelníček obměňujte. Vězte, jakmile si zvyknete, vše pro vás bude hračkou a tento styl života si budete užívat.

Zdali máte zájem dozvědět se o veganství něco více, doporučujeme navštívit tento web zaměřený právě na tuto problematiku - https://www.svobodavsem.cz/

Autor: Viktor Holas, SvobodaVsem.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,