Tipy na knihy pod stromeček

Abecedar_HZ_titulka_maly1.jpg Co by nemělo chybět pod stromečkem? Určitě aspoň pár knih a knížek o dobrém jídle a zahradě.   

A jaké by měly být? Kvalitní, netuctové a takové, které budou pro obdarované svým tématem a zpracováním jako stvořené. Některé z doporučených knih se budou více líbit maminkám, jiné začínajícím kuchařům, některé zaujmou třeba celoroční zahradní pěstitele. Samozřejmě se můžete najít u všech témat najednou, ale mohla by se vám hodit malá nápověda a ochutnávka v jednom.

Zdravé rodinné vaření

To není klišé ani nedosažitelný cíl, ale celkem důležitá dennodenní starost i radost. Spolehlivou, lahodnou a osvěžující inspiraci najdete hned v několika knihách.

Naprostými stálicemi a nevyčerpatelnými zdroji jak perfektně zpracovaných informací o biopotravinách, tak krásné osobní pohody a autorčiny laskavosti jsou knihy Hanky Zemanové: její recepty nabitá Nová biokuchařka (kompletně přepracovaná podoba původního bestselleru) a její encyklopedicky

přehledný BioAbecedář  (který také doznal nového vydání a aktualizace díky rozvoji bio světa a produktů). Jsou to bez nadsázky vydatné a nádherné knihy, které by v žádné rodinné knihovně neměly chybět a ke kterým se i my v redakci během celého roku vracíme, vaříme podle nich či si je „jen“ čteme pro potěchu.

biokucharka_III_cover_003.jpgNeméně praktickou volbou pro každodenní, lehké a chutné vaření je Zeleninová kuchařka Petra Klímy. Kniha je zhmotněním osobité praxe zkušeného a nadšeného šéfkuchaře a fotografa v jedné osobě. Zeleninovou kuchařku využijete od jara až do zimy, vždy podle právě dostupných sezónních a lokálních potravin. Bez masa, bez mléka, bez vajec. Méně cukru, méně lepku. Ale spousta originální, ale přitom osvědčené inspirace v podobě vegetariánské kuchyně. Jednoznačně gurmánský zážitek. Petr Klíma je navíc nejen profesionální kuchař, ale také tatínek – jeho recepty jsou tedy nejen zajímavé, ale i rodinné a zdravé.

Pro moderní domácnost doporučujeme Recyklovanou kuchařku Jitky Rákosníkové, která je průvodcem pro neplýtvání všemi základními skupinami potravin: pečivem, masem, luštěninami, rýží a obilovinami, mléčnými výrobky, bramborami a zeleninou.

Základem knihy je přes 40 velkých receptů z české i světové kuchyně – z autorčiny domácí zkušenosti i rodinných pokladů, z cest i z inspirace zahraničními kuchaři – a k tomu autorka sype z rukávu bezpočet užitečných variací a „metamorfóz“, díky kterým budete moci chutně a vtipně „zrecyklovat zbytky“ a ještě rozšířit svůj kuchařský repertoár. Věnuje se také správnému uchovávání a základnímu zpracovávání potravin a efektivnímu využití energií a zdrojů. Propojuje osvědčené postupy „hospodyňkovských“ (pra)babiček vařících pro velké rodiny, bohatou vůni orientálních dálek i znovuobjevované a dnes zcela moderní přípravy vlastních domácích produktů.

Zahrada, zahradničení, pěstování…

Krásná, zábavná i náročná témata, která si zaslouží kvalitní zpracování. Pro milovníky zahrad není radno minout letošní novou knihu Jaroslava Svobody. Napsal ji společně se svou ženou Ladou a nazval příznačně Zelenina z ekozahrady pro radost i soběstačnost. Rozsáhlá, ale úžasně čtivá kniha obsahuje přes 1000 fotografií z reálných zahrad a záhonů autorů, jejich bohaté zkušenosti s pěstováním zeleniny (i dalších součástí přírodní, permakulturně vedené zahrady), přesné a fungující postupy a vychytávky, rady krok za krokem a měsíc po měsíci. A návdavkem k tomu ještě vše prostupující autorův humor a velkou osobní nadstavbu pro šťastnější, příjemnější život nejen na záhonech. Kniha, kterou byste, ať už máte zahradu malou, velkou, anebo teprve budoucí, určitě měli objevit. Anebo ji darovat blízkému, kterého pěstování a zahradničení baví… Určitě mu udělá radost.

Zelenina_obalka445.jpgDalším takovým osvědčeným tipem je první kniha Jaroslava Svobody – Kompletní návod k vytvoření EKOZAHRADY a rodového statku. Věnuje se detailně nejen pěstování zeleniny, ale více a úvodně také celému pojetí permakultury, tedy udržitelného a zábavného pěstování v souladu s přírodou. Obě knihy autora se vzájemně hezky doplňují, ale fungují i samy o sobě. Pokud hledáte úvod do problematiky (a chcete se třeba věnovat i sadům a jezírkům), zřejmě sáhněte nejprve po této první knize. Pokud už chcete hloubkový návod na zeleninovou produkci, začněte klidně naopak. Obě jsou skvělé, a jestli se bude líbit jedna, určitě poběžíte i pro druhou – anebo naopak J.

Do třetice je tu kniha Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi Anity Blahušové. Ideální knížka pro rodiny s dětmi, pro maminky, tatínky, babičky, dědečky, učitele ve školce… obsahuje vše podstatné o zahradničení a hlavně inspiraci na celých 12 měsíců v roce – co a jak s dětmi na zahrádce dělat a vytvářet, aby je to bavilo (a ještě jste u toho společně něco dobrého vypěstovali). Krásná rodinná knížka plná přehledných postupů, autentických fotografií z celoročních aktivit s dětmi na zahradě i barevných ilustrací zvířat, ptáků a hmyzu, kteří naše zahrady obývají. Poetická a praktická knížka pro celou rodinu.

Vše koupíte na www.smartpress.cz.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Kompostujete doma zbytky z kuchyně?
Ano 90%
Ne 9%
V rámci městského/obecního systému sběru 0%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft březen rgt
Po Út St Čt So Ne
9         1 2 3
10 4 5 6 7 8 9 10
11 11 12 13 14 15 16 17
12 18 19 20 21 22 23 24
13 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,