Proč jsou pro nás biopotraviny lepší

Bedrich_plisek_s_jablky.jpg Když se rozhodnete pro biopotraviny, děláte něco pozitivního pro vaši rodinu, váš domov a přírodu. Investujete tak do budoucnosti a tato investice se vám určitě vyplatí.  

Biopotravinám můžete důvěřovat! Jejich pravost totiž zajišťuje nezávislý kontrolní systém, který garantuj dodržování stanovených pravidel v celém dodavatelském řetězci biopotravin, tak zvaně „od vidlí, až po vidličku“.

Každá potravina označené značkou „BIO“ vám přináší mnoho výhod. Zde je přehled těch nejdůležitějších:

10 důvodů, proč kupovat BIOpotraviny:

1.      Biopotraviny jsou zdravé

Biopotraviny obsahují v průměru větší množství Vitamínu C a nezbytných minerálů, jako vápníku, hořčíku, železa a chrómu, stejně tak antioxydantů, tak důležitých v boji proti rakovině.

Bylo dokázáno několika studiemi, že biozelenina a bioovoce obsahují až o 50 procent více vitamínů, minerálních látek, enzymů a dalších živin oproti konvenční produkci.

Bioplodiny mají podle vědeckých studií vyšší průměrný obsah všech 21 analyzovaných živin. Výsledky byly statisticky průkazné pro vitamín C (o 27 % více), hořčík (29 %), železo (21 %) a fosfor (14 %).

2.      Neobsahují přídatné látky a „éčka“

Při výrobě konvenčních potravin se stále používá stovky chemických látek, přesto, že u řady z nich byly prokázány negativní účinky na zdraví. Pravidla pro výrobu biopotravin neumožňují použití žádných kontroverzních chemických přídatných látek, naopak povolují použití jen surovin získaných z přírodních zdrojů.

3.   Ekofarmáři nepoužívají pesticidy

Dnes je v České republice povoleno používat více než 300 chemických pesticidů. Jejich zbytky jsou nacházeny v potravinách, nejvíce v ovoci, zelenině, ale i v dětské výživě.
Mnoho pesticidů bylo schváleno dlouho předtím, než se začala zkoumat spojitost mezi těmito chemickými látkami a rakovinou či jinými chorobami. Mnoho herbicidů, fungicidů a insekticidů jsou karcinogenní látky. Pesticidy jsou jedy vyráběné na zničení živých organismů a jsou tedy škodlivé i pro člověka. Kromě rakoviny mohou způsobovat také poškození plodu, poškození nervové soustavy a genetické mutace. V nedávné době byla prokázána spojitost mezi přítomností pesticidů v těle a Parkinsonovou chorobou.

U ekologicky pěstovaných plodin se snižuje riziko výskytu reziduí pesticidů. Mnoho lidí kupuje biopotraviny z důvodu ochrany svého zdraví i zdraví celé rodiny.

4. Biopotraviny neobsahují GMO
V systému ekologického zemědělství nejsou genově upravené rostliny a suroviny povoleny. Při koupi biopotraviny si můžete být naprosto jisti, že byla vypěstována bez použití genově modifikovaného materiálu. Ekologičtí zemědělci nemohou používat jakákoli krmiva, která by obsahovala GMO. Biopotraviny jsou jediný způsob, jak se vyhnout třeba i nevědomému požívání GMO, protože v žádném stupni výroby a zpracování biopotravin nesmějí být modifikované organismy použity.

5. Bio vždy znamená „z volného chovu“

Stále více lidí má zájem kupovat kuřata a vejce z neklecových chovů. Málokdo si ale uvědomuje, že ekologicky chované nosnice i kuřata musí vždy být z volného chovu a s výběhem, umožňující zvířatům volný pohyb, přístup na čerstvou trávu a vzduch.

6. Ekozemědělci a biovýrobci dodržují vysoké standardy
Biopotraviny pocházejí z důvěryhodných zdrojů. Všichni ekologičtí farmáři a výrobci biopotravin jsou minimálně jedenkrát ročně kontrolováni. Standardy ekologického zemědělství jsou ukotveny v Evropských právních normách. Biopotravinám zkrátka můžete důvěřovat.

7.   Ekozemědělci ohleduplně pečují o hospodářská zvířata
Zdraví, pohoda a přirozené podmínky k životu zvířat mají své pevné místo v systému ekologického hospodaření.

Zvířata chovaná na ekofarmě mají volný přístup na pastvu a mohou se chovat podle své přirozenosti. Ve stájích mají pohodlně podestláno, obvykle slámou, a dostatek prostoru. Dbá se na omezení negativních dopadů při transportu zvířat.

Ekologičtí chovatelé nemusejí podávat svým zvířatům denně množství antibiotik a jiných léků, protože praktikují zdravý, vyvážený systém: nedržet na daném prostoru příliš mnoho zvířat, mít pokud možno více druhů zvířat pohromadě a krmit je přirozenými krmivy.

Hojně se používají homeopatika a bylinné přípravky. V případě akutního onemocnění, pokud by zvíře mohlo jinak trpět, se mohou pod dohledem veterináře použít konvenční léčiva.

8. Biofarmy prospívají přírodě a volně žijícím zvířatům

Intenzívní zemědělství způsobuje silnou erozi půdy. Rozoráním mezí, odlesněním krajiny, vysoušením bažin a regulací toků ztratily volně žijící druhy rostlin a živočichů svá přirozená stanoviště. V některých oblastech zmizelo přes 70 procent ptáků, mnoha druhům motýlů, obojživelníků, plazů a malých savců hrozí vyhubení. Průmyslové zemědělství používá desítky tisíc kilogramů chemických látek ročně. Každý z nás pak zaplatí za čištění pitné vody od nebezpečných chemikálií.

Mnoho studií dokazuje, že ekologické zemědělství má pozitivní vliv na rozmanitost fauny a flóry, je ohleduplnější k divokým zvířatům a méně znečišťuje. Na místech, kde se hospodaří ekologicky, se rozšiřuje druhová pestrost ptáků, motýlů a rostlin. V ekologickém zemědělství je zakázáno používat chemické látky, ať již umělá hnojiva nebo jedovaté postřiky, které zabíjejí živé organismy. Střídání plodin a pěstování starých tradičních odrůd, které jsou přizpůsobené místním podmínkám, stejně jako ochrana mezí a remízků, napomáhá vrátit do krajiny téměř již vymizelé druhy rostlin a živočichů.

9. Bioprodukce snižuje naši závislost na neobnovitelných zdrojích

Zemědělství se za poslední tři generace radikálně změnilo. Z malých rodinných hospodářství založených na lidské práci vznikly výrobní podniky zcela závislé na strojích, které spotřebovávají velká množství fosilních paliv. Ještě více energie se dnes spotřebuje na výrobu umělých hnojiv. Přes 20 procent emisí skleníkových plynů pochází ze zemědělství a výroby potravin. Pokud dáme přednost sezónním biopotravinám od místních zemědělců, činíme zásadní krok ke snižování naší uhlíkové stopy.

Ekologické zemědělství používá tradiční metody pěstování, jako je ruční pletí, zelené hnojení místo umělých hnojiv, přirozenou obnovu půdní úrodnosti. V neposlední řadě místní výrobky často přicházejí na místní trh, takže odpadají tisíce zbytečně ujetých kilometrů.

10. Výborně chutnají

Mnoho lidí tvrdí, že biopotraviny prostě chutnají lépe. Řada významných šéfkuchařů vaří jen z biopotravin. Biopotraviny překypují chutěmi. Proč? Důvod může být v tom, že ekofarmáři se snaží o to, aby zvířata zakoušela co nejméně stresu a krmí je pokud možno co nejpřirozenější stravou. Zvířata chovaná v podmínkách pro ně přirozených, bez stresu, s kvalitním krmením bez umělých náhražek, dávají pochopitelně maso, mléko a vejce nesrovnatelně lepší než z konvenčních velkovýrobních chovů.

Bio ovoce i zelenina rostou pomaleji, jelikož umělá hnojiva jsou zakázána, a mají nižší obsah vody než konvenční. Péče o půdu se projevuje v kvalitě rostlin, z kvalitních rostlin se vyrábí kvalitní potraviny, bez umělých aditiv a zlepšovadel, která nejsou při biovýrobě povolena.

Biopotraviny mají proto přirozeně výbornou chuť, což může potvrdit každý, kdo je ochutnal.

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,