Připravte se na menopauzu! Cvičte power jógu!

S postupujícím věkem dochází v organismu k postupným změnám, především u žen ve věku od 40 let. Změny jsou nevyhnutelné, ale míra a rychlost, se kterou nastupují, nejsou vždy stejné.  

Procesy v klimaktériu lze významně ovlivnit na mnoha úrovních: přiměřená fyzická a psychická aktivita a správná výživa.  Menopauza je součástí každé ženy. Těžkosti spojené s touto etapou dělíme do tří skupin. Krátkodobé: návaly tepla, noční pocení, kolísavé nálady, neschopnost koncentrace a poruchy menstruačního cyklu. Návaly a noční pocení mají cévní původ a vyskytují se u většiny žen. Častokrát jsou spojené se zvýšenou tepovou frekvencí a tedy větší prací srdce, mnohdy až jeho bušením.  Předpokládá se, že bušení může souviset s nedostatkem estrogenu, který působí na specifická centra v mozku. Tyto klimakterické těžkosti se objevují v prvních měsících po menopauze. Postupně k nim přibudou i další starosti postihující dolní močové cesty, opakované infekce, neschopnost udržet moč. Poslední skupinu tvoří nejvýznamnější příznaky, jako poruchy srdečního systému se zvýšeným rizikem infarktu, náhlé mozkové příhody a v neposledním řadě osteoporóza.

Menopauza neboli přechod, je pro ženu dlouhým obdobím změn. Termín menopauza označuje poslední menstruační cyklus, ale ve všeobecnosti se používá popis období před tímto cyklem. Menopauza začíná v průměru mezi 45.-55. rokem života, ale může se objevit ve kterémkoliv životním období od začátku menstruace. V rámci tohoto období začnou vaječníky ztrácet funkčnost, hladiny estrogenu a progesteronu, hormonu, který produkují vaječníky, klesají a stoupají. Tyto symptomy trvají cca 6-12 roků. Nakonec vaječníky přestanou fungovat a menopauza skončí. Rok po menopauze nastává období postmenopauzy. V tomto období žije žena téměř 1/3 svého života.

Proti mnohým problémům, které s menopauzou souvisí, se dá prevenčně působit a zmírnit tak nástup symptomů, které s menopauzou souvisí. Důležitý je pravidelný pohyb zaměřený na práci pánevního dna a harmonizaci endokrinního systému, který v těle vylučuje hormony. Vhodným cvičením pozic z powerjógy lze preventivně blahodárně působit na zmírnění doprovodných příznaků menopauzy (např.: přibírání na váze, zadržování vody v organismu, špatné proudění lymfy, psychická nestabilita a deprese). Pozice jógy pomáhají tělu. Pomocí nich dochází k lepší adaptaci na změny, které s určitým věkem, nebo i nemocemi, nastávají. V případě menopauzy, mohou pozice ženu lépe připravit na toto nelehké období.

Powerjóga má velice pozitivní vliv na metabolismus. Zlepšuje využívání mastných kyselin a upravuje metabolismus cukru. Metabolismus zatěžovaného organismu využívá vyšší podíl tuků, tím trénovaný sval šetří glykogen, jako rychlý zdroj energie. Zlepšuje fungování žláz, vyplavování hormonů, udržuje nerovovou soustavu v bdělém stavu a harmonizuje funkci vnitřních orgánů.

Neoddiskutovatelný vliv powerjógy je na zlepšení psychického stavu. Časté deprese, které provází menopauzu, mívají i mnoho fyzických příznaků. Bolesti hlavy, bolesti zad, a bolesti v podbřišku. Může se objevit i celková slabost organismu a poruchy zažívání. Vegetativní příznaky, jako zvýšené pocení se, zadržování vody, bušení srdce, sucho v ústech a třas rukou, lze taktéž eliminovat pravidelným cvičením powerjógy.

Powerjóga výrazně zlepšuje adaptaci na tělesné a duševní napětí a stres. Snižuje napětí, pocity úzkosti a působí proti duševním poruchám. Zlepšuje výkon. Uměním relaxace a ovládáním dechu se klient učí dlouhodobě zlepšit koncentraci, čímž dochází ke zrychlení mentálních reakcí. Během cvičení dochází k vylučování endorfinů. To jsou hormony štěstí, které vyvolávají pocit radosti, uvolněnosti a euforie. Tímto způsobem dochází v powerjóze k odstraňování některých duševních problémů.
Existují pozice, které pomáhají zlepšení funkce vylučovací soustavy. Dochází k posílení pánevního dna, které v období klimakteria ochabuje. Toto ochabnutí způsobuje poklesnutí močové trubice a následný nekontrolovatelný únik moči. Každá lekce powerjógy je zaměřená na správné cvičení a zapojování pánevního dna.

Vhodné pozice

  • ašviny mudra - ovládání konečníku, stah řitního otvoru
  • aktivace pánevního dna vleže na zádech (stah vagíny) - pocit vtažení svěračů, trénováno s dechem a často v kombinaci s ašviny mudrou - izolace jednoho i druhého stahu, viz výše).
  • vleže na břiše zvedání kolen od země
  • vsedě "stahování" podložky sedacími kostmi k sobě a vytažení směrem dovnitř těla (do oblasti za pupíkem)

Uvolňující pozice oblasti podbřišku:

  • pozice předklonů (překážkový sed, kleště, maričiásana)
  • pozice stromu (pata se dotýká oblasti co nejvýše k rozkroku)
  • rotace vsedě

Václav Krejčík, JÓGA DNES, www.jogadnes.cz

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,