Pozor na parafínový olej

aneb co najdeme v běžných kosmetických výrobcích - část 1.  

Parafínový olej  má INCI název: Paraffinum Liquidum nebo Mineral Oil. Připomeňme si, že názvosloví INCI (dále jen INCI) jsou povinni uvádět na kosmetických výrobcích všichni výrobci. Najdete ho vždy za slovy „Ingredients (INCI):“ nebo jen „Ingredients:“. Je sestaveno tak, aby název v INCI jednoznačně určil složku kosmetického výrobku. Názvy nejsou řazeny náhodně. Složky jsou řazeny sestupně od složky s největším zastoupením, přičemž složky které mají zastoupení pod 1 % se mohou řadit libovolně

V kosmetice je parafínový (nebo jinak řečeno minerální) olej často používaná surovina. Najdeme jej v masážních a koupelových olejích, v pleťových mlécích a krémech, ve vlasové kosmetice. Vyrábí se z ropy frakční destilací. Je to bezbarvá olejovitá kapalina bez zápachu a bez chuti. Hlavní výhodou parafínového oleje je jeho naprostá stálost, snadná zapracovatelnost do receptury a velmi nízká cena. Snadno vytváří krémy a mléka. Na pokožce vytváří pocit hebkosti bez zbytkové mastnoty. Nejsou na něj žádné alergie a nemá téměř žádný sensibilizační potenciál. Na pokožce vydrží velmi dlouho, protože není vstřebatelný. Pro pokožku ovšem neobsahuje žádné výživné látky.

Výše uvedené vlastnosti parafínového oleje vyplývají z jeho chemické povahy. Je totiž nejbližším ekvivalentem parafínové svíčky. Pokožka tedy pouze působí zdravým dojmem, skutečnost je však zcela jiná. Jelikož je pokožka po použití parafínového oleje stále promaštěná, přestává se vytvářet přirozený kožní maz. Pokožka se tak stává doslova závislá na parafínovém oleji a při jeho nedostatku je suchá a citlivá. Tato skutečnost je zvláště alarmující při použití do dětské kosmetiky, kdy se dětská pokožka teprve adaptuje. V přírodě je pak parafínový olej ekvivalentem umělé hmoty, jeho rozklad se počítá v řádech tisíců let.

certifikované přírodní kosmetice se nahrazuje kvalitními rostlinnými oleji (sojový, mandlový, meruňkový). V INCI je většinou poznáme podle latinského názvu rostliny, ze  které se olej získává (Glycine Soja, Prunus Amygdalus, Prunus Armeniaca...atp.) a koncovky Seed, Fruit, Germ nebo Kernel Oil. Zvláštním případem je potom Caprylic/Capric Triglyceride, což je neutrální olej získávaný z rostlinných olejů. Rostlinné oleje obsahují řadu důležitých výživných látek, vitaminy, steroly a esenciální mastné kyseliny a velmi dobře se do pokožky vstřebávají. Nezanášejí kožní póry a nenarušují přirozenou produkci mazu. V přírodě jsou rychle rozložitelné. Zatímco tedy parafínový olej je pro pokožku něco jako make-up, rostlinné oleje jsou vydatným a zdravým obědem.

Autor: Petr Radiměřský
oddělení výzkumu a vývoje
Nobilis Tilia s.r.o.
www.nobilis.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
26             1
27 2 3 4 5 6 7 8
28 9 10 11 12 13 14 15
29 16 17 18 19 20 21 22
30 23 24 25 26 27 28 29
31 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Medical Hospital Supplies: Thankyou for sharing :)
Pharmacy Products,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
marie: Mám k tomuto dotaz:jsem na biofarmě v horách,v zimě krmeny krávy pouze...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,