Pozor na parafínový olej

aneb co najdeme v běžných kosmetických výrobcích - část 1.  

Parafínový olej  má INCI název: Paraffinum Liquidum nebo Mineral Oil. Připomeňme si, že názvosloví INCI (dále jen INCI) jsou povinni uvádět na kosmetických výrobcích všichni výrobci. Najdete ho vždy za slovy „Ingredients (INCI):“ nebo jen „Ingredients:“. Je sestaveno tak, aby název v INCI jednoznačně určil složku kosmetického výrobku. Názvy nejsou řazeny náhodně. Složky jsou řazeny sestupně od složky s největším zastoupením, přičemž složky které mají zastoupení pod 1 % se mohou řadit libovolně

V kosmetice je parafínový (nebo jinak řečeno minerální) olej často používaná surovina. Najdeme jej v masážních a koupelových olejích, v pleťových mlécích a krémech, ve vlasové kosmetice. Vyrábí se z ropy frakční destilací. Je to bezbarvá olejovitá kapalina bez zápachu a bez chuti. Hlavní výhodou parafínového oleje je jeho naprostá stálost, snadná zapracovatelnost do receptury a velmi nízká cena. Snadno vytváří krémy a mléka. Na pokožce vytváří pocit hebkosti bez zbytkové mastnoty. Nejsou na něj žádné alergie a nemá téměř žádný sensibilizační potenciál. Na pokožce vydrží velmi dlouho, protože není vstřebatelný. Pro pokožku ovšem neobsahuje žádné výživné látky.

Výše uvedené vlastnosti parafínového oleje vyplývají z jeho chemické povahy. Je totiž nejbližším ekvivalentem parafínové svíčky. Pokožka tedy pouze působí zdravým dojmem, skutečnost je však zcela jiná. Jelikož je pokožka po použití parafínového oleje stále promaštěná, přestává se vytvářet přirozený kožní maz. Pokožka se tak stává doslova závislá na parafínovém oleji a při jeho nedostatku je suchá a citlivá. Tato skutečnost je zvláště alarmující při použití do dětské kosmetiky, kdy se dětská pokožka teprve adaptuje. V přírodě je pak parafínový olej ekvivalentem umělé hmoty, jeho rozklad se počítá v řádech tisíců let.

certifikované přírodní kosmetice se nahrazuje kvalitními rostlinnými oleji (sojový, mandlový, meruňkový). V INCI je většinou poznáme podle latinského názvu rostliny, ze  které se olej získává (Glycine Soja, Prunus Amygdalus, Prunus Armeniaca...atp.) a koncovky Seed, Fruit, Germ nebo Kernel Oil. Zvláštním případem je potom Caprylic/Capric Triglyceride, což je neutrální olej získávaný z rostlinných olejů. Rostlinné oleje obsahují řadu důležitých výživných látek, vitaminy, steroly a esenciální mastné kyseliny a velmi dobře se do pokožky vstřebávají. Nezanášejí kožní póry a nenarušují přirozenou produkci mazu. V přírodě jsou rychle rozložitelné. Zatímco tedy parafínový olej je pro pokožku něco jako make-up, rostlinné oleje jsou vydatným a zdravým obědem.

Autor: Petr Radiměřský
oddělení výzkumu a vývoje
Nobilis Tilia s.r.o.
www.nobilis.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,