Poznáte pravý „zelený“ turistický podnik?

javorice_rybnik.jpg Kde je poptávka, tam je i nabídka. Chcete „zelené“ ubytování ? Máte je mít. Stačí si příslušnou předponu napsat do názvu podniku. A tak podniky, které to myslí vážně, mají nekalou konkurenci.  

Proto vznikly různé systémy „eko“ značení  (někdy se používá také termín certifikace) služeb v cestovním ruchu. Jenom po ECEAT_label.jpgEvropě je jich několik desítek, mezinárodních málo – například ECEAT QUALITY LABEL, EU FLOWER nebo GREEN KEY.

Seriózní podniky, jež se uchází o některou ze značek, musí splnit řadu kritérií. A pokud jsou opravdu dobré a jejich přínos k udržitelné budoucnosti je zvláště významný, pak mohou být oceněny speciální cenou – například prestižní Tourism for Tomorrow British Airways nebo Royal Awards for Sustainability. A právě tuto cenu obdržel jako jediný v České republice na první pohled nenápadný podnik  - penzion a kemp Javořice, jenž najdeme ve Lhotce u Mrákotína, na dohled od Telče, podnik se značkou ECEAT QUALITY LABEL.  

U Nováků najdete nejen místní bioprodukty

Jde o rozlehlý statek, kde jeho majitelé žijí již po několik generací. V roce 1989 byla i jeho hospodářská část vrácena po komunistickém hospodaření rodině Novákových a od roku 1995 zde hospodaří Petr Novák, zemědělec rodem i vzděláním, s manželkou Danou, třemi dětmi, a za vydatné pomoci rodičů a bratra Pavla.

Javorice2.jpgOd statku se rozbíhá rozlehlá zahrada s ovocnými stromy a pastviny pro bioovečky. O něco dále je pak několik rybníků, z toho tři vlastní, na koupání i rybolov, hluboké lesy hojné na lesní zvěř, houby, maliny, ostružiny i borůvky. V zimě se v okolí báječně běžkuje – vždyť na dohled je nejvyšší hora Vysočiny Javořice a tak o sníh nebývá nouze. Koho baví památky, najde jich v okolí spoustu, v čele s Telčí, památkou UNESCO.

Javorice_1.jpgDům je dnes citlivě opraven, zachovány jsou původní prvky, například žulové ostění. Vnitřní vybavení odpovídá současným požadavkům na moderní bydlení, Dům je vytápěn a teplá voda je ohřívána dřevem z vlastního lesa.

Penzion nabízí 7 pokojů a venkovní kemp pro 15 stanů a 5 karavanů. V provozu je malá vinárna, kde majitelé plánují i vařit – jak jinak než domácí jídla z domácích biosurovin. Vinárna současně může sloužit jako seminární místnost pro podnikové akce menších skupin.

javorice_ovce.jpgUž dnes je u Nováků k dostání med, medovina, ovocné mošty, ovoce, ovčí deky a další produkty, objednat si lze i grilování. Pobyt u Nováků si lze objednat přímo na adrese http://www.javorice.cz. Další podniky pak nabízí portál www.nafarmu.cz a to i v evropských zemích.

Ing. Michal Burian, Ph.D., www.eceat.cz

Foto: Petr Novák

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,