Pletení z ovčí vlny

Pleteni_Island_3_1.jpg Žena, která v 70. létech minulého století neovládla jehlu, háček nebo pletací jehlice, jako by nebyla. Nejluxusnější a žhavé kousky, jež na nás pyšně hleděly ze stránek pracně sehnaných zahraničních Burd, se stávaly inspirací pro tisíce českých žen.  

Ty se nepochybně chtěly ztotožnit, a proto podnikaly štreky za klubíčky a látkami všeho druhu nevyjímaje. Potom neúnavně doma vytvářely modely podobné těm s časopisů.

Zatímco v 70. letech hrdě nosily své vlastní výrobky z pleteniny, v 80. létech měly vycpávky v ramenou, za to v 90. letech pěchují prsa do přiléhavých korzetů, v současné době se snaží své kypré boky vměstnat do přiléhavých bokových džínů.

Pleteni_Island.jpgPakliže se řekne pletení, většina z nás se asociuje stará paní s velkými brýlemi, která sedí v houpacím křesle, kolem dokola klubíčka vlny, specifický zvuk doprovázející střídající se jehlice. V dnešní době, aby někdo pletl, když vše je dostupné, a navíc za cenu, která s porovnáním se stráveným časem nad jehlicemi nemá konkurenci?

Stále však existují země, především však severské, kde pletení je i dnes v módě. K pletení se používají přírodních přízí, které jsou vyrobeny z ovčí vlny. Ovčí vlna je jedinečný textilní materiál s obdivuhodnou a neporazitelnou kombinací funkčních vlastností. Vlákno vlny má řadu užitečných vlastností a jejich kombinace v jediném textilním vlákně je zcela unikátní: termoregulační schopnost, schopnost odvádět pot, prodyšnost má antibakteriální účinky, chrání před UV zářením, je elastické a hypoalergenní.

Pleteni_Island_2.jpgOvčí vlna hřeje, chrání, udržuje tělesný komfort a je lidskému organizmu nejvíce příznivá ze všech známých textilních vláken. Koneckonců, vlákno vlny prošlo milióny let evoluce se záměrem ochrany savce, který se na drsném severu pase téměř celý rok na pastvinách. Vlna má tu vlastnost, že nepropustí chlad ani vodu. Svetry, vesty, a další ručně pletené výrobky se severským vzorem se staly obrovským hitem a lákadlem nejen pro turisty. Kupříkladu islandské pletařky doporučují praní vlněných věcí pouze ve studené či vlažné vodě bez jakýchkoliv chemických prostředků. Vyprané oblečení pak jednoduše rozložíme na čistou podlahu, aby uschlo. Pak už nebrání nic tomu, abychom ho znovu oblékli.

Pro Bio-info napsala Eva Učňová, momentálně na Islandu

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,