Pěstujte v roce 2015 v souladu s kosmickými rytmy

V__sevn___dny_2015.jpg Vyšel oblíbený kalendář konstelací pro zahrádkáře a zemědělce – Výsevní dny podle Marie Thunové®2015.   

Novinkou letošního roku je publikace Výsevní dny SPECIÁL. Nabízí výběr toho nejzajímavějšího z Výsevních dnů sestavených Marií Thunovou.

„Kalendář je návodem jak nejefektivněji pracovat na zahradě či na poli v návaznosti na kosmické rytmy, uvádí příznivé dny pro včelaře a mnohá další doporučení a rady,“ přiblížila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, který publikaci každoročně vydává. Výsevní dny pro příští rok sestavili a vypracovali Matthias K. Thun a Christina Schmidt-Rüdtová, přeložil Radomil Hradil.

Speciální výsevní dny zahrnují nejzajímavější výběr z kalendářů vydaných od roku 1986 do roku 2013. Čtenáři zde naleznou informace k rozdělení rostlin, pěstování zeleniny, zpracování půdy, kompostování, zeleném hnojení, nebo získávání osiva a mnoho dalšího. Publikace je doplněna rejstříkem pro snazší vyhledávání a působivými reprodukcemi kreseb a obrazů Waltera Thuna.

„Kalendář podle Marie Thunové je vodný pro všechny, kdo se zabývají pěstováním rostlin. Jeho dodržováním dokážete snížit množství a intenzitu zásahů a zvýšit jednak poměr vzešlých rostlin a nakonec i kvalitu výpěstků,“ doplnila Kateřina Nesrstová. Respektování kosmických rytmů využívá rovněž biodynamické zemědělství, na které bylo dříve přehlíženo se shovívavým úsměvem nebo přirovnáváno k šarlatánství. Dnes je však čím dál více, těch, kdo biodynamické principy úspěšně využívají v praxi.

V současné době biodynamiku využívají v České jak certifikované podniky, tak zemědělci, kteří používají její prvky, ale certifikaci nemají. DEMETER certifikované podniky jsou například farma Kout Joachima Dutschkeho ve Fořtu u Vrchlabí, dále je držitelem certifikace Rakušan Robet Harmer, který na jižní Moravě provozuje statek. Podobně pracuje Gutberletův statek Ekočas v Částkově na Tachovsku. Camphill České Kopisty, Vinné sklepy Kutná Hora, Bemagro Malonty nebo Nobilis Tilia či statek Nadace Tabor v Nové Vsi u Lomnice n. Popelkou sice inklinují k biodynamice a používají její prvky, ale certifikaci DEMETER nemají,“ upřesnil Radomil Hradil.

 V celosvětovém měřítku je do systému biodynamického zemědělství začleněno zhruba čtyři tisíce podniků, které jsou certifikovány organizací Demeter, která je považována za nejvyšší stupeň ekologického zemědělství ve světě. Klade důraz na používání hnojiv a kompostů a vylučuje použití umělých chemických látek na půdě a rostlinách.  Od roku 2011 byly biodynamické techniky používány na více než 140 tisících hektarech v téměř padesátce zemí. 

V__sevn___dny_2015_predni_strana.jpgVýsevní dny podle Marie Thunové vydává PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců. První kalendář vyšel v českém překladu již pro rok 1995. V Německu však vychází tato příručka už 50 let. 

Kalendář lze objednat na  pro-bio@pro-bio_cz nebo telefonicky -  583 216 609, je k dispozici na centrále Svazu PRO-BIO, Nemocniční 53, vchod B, Šumperk.

Cena Výsevních dní 2015 je 68 Kč, při objednání 5 a více kusů získáte množstevní slevu. Členové Svazu mají nárok na jeden výtisk za zvýhodněnou cenu  38 Kč. Cena Výsevních dní SPECIÁL činí 45 Kč.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,