PERMAKULT - Novinky ze světa permakultury na říjen 2013

Permakultura_CZ_logo150.jpg Novinky z permakulturního světa a okolí.  

KALENDÁŘ AKCÍ

KURZ PRO PK UČITELE V DÁNSKU – PODZIMNÍ

Středa 2. října – středa 9. října 2013

Friland u Aarhusu, Dánsko. Lektor Andy Goldring, Catherine Dolleris. Více informací na www.friland.org , nebo pište Jo Morandin, Small Planet, smallplanet.permaculture@gmail_com

POZVÁNÍ NA BIODYNAMICKÝ DEN

Středa 2. října – začátek v 7,30 hod

Bemagro, a.s. Malonty (u Novohradských hor) zve příznivce biodynamického zemědělství na ukázkovou výrobu biodynamických preparátů. Začátek od 7,30 hod u správní budovy firmy Bemagro v Malontech.

Kontakt hana.kybusova@centrum_cz

PRAŽSKÝ PERMAKULTURNÍ PODVEČER

Středa 9. října 2013

Jurta Ekodomova v Podbabě.

Srdečně vás zveme na říjnový Pražský permakulturní podvečer.

Pozor, začátek jsme posunuli na dřívější dobu, na 18 hodin!

V první části večera budeme probírat téma zimního pěstování v bytě s Terezou Měchurovou a Markem Stellou (specialista na pěstování pod lampou).
V druhé části večera budeme besedovat o přípravě zahrady na zimu - jak a co zazimovat, co roste a co sklízet i v zimních měsících? Moderuje a své zkušenosti prezentuje Martina Beránková, ale prosíme i všechny ostatní, aby přišli se svými zkušenostmi, náměty, nápady. Hledejte inspiraci i na internetu, přemýšlejte, jak využít zimní období!

Přihlášky na www.ekodomov.cz

PERMAKULTURA A BUDOUCNOST

Pátek 11. října – sobota 12. října 2013

Vlašim.

Ve dvoudenním kurzu s podtitulem OSIVO jako důležitý zdroj kulturního dědictví se s lektorkou Kateřinou Horáčkovou budeme věnovat pěstování a uchovávní vlastního osiva coby základního prvku trvale udržitelného pěstování. Dozvíme se, jak zamezit nechtěnému sprášení, jak udržet čistotu odrůd, jak si napěstovat vlastní osivo u těch jednodušších kulturních druhů, a připravíme si „vychytávky“ pro pěstování těch složitějších.Povíme si o důležitosti krajových odrůd pro krajinu i pro člověka. Probereme také péči o ovocné stromy, druhy a odrůdy známé a zejména neznámé.

Zdarma, kontakt Mgr. Lenka Suchanová, www.csopvlasim.cz

ZVÍŘATA V KOMUNITNÍ ZAHRADĚ

Úterý 15. října 2013 od 18,00 hodin

Toulcův dvůr, Praha 10.

Chcete vědět jak chovat včely ve městě? Rádi byste měli na svém pozemku drůbež? Potom přijďte na přednášku Zvířata v komunitní zahradě! Třetí ze čtyř setkání na téma komunitní zahrady ve městech se tentokrát bude věnovat praktickým otázkám chovu zvířat v malých prostorách městských komunitních zahrad.
Povídat budou:
Vít Kuntoš, zkušený nástavkový včelař, který chová včely přirozeně a s pokorou.
Jaroslav Štencl, chovatel drůbeže, který využívá selského rozumu a letité praxe.
Přihlašujte se, prosím, zde: http://www.toulcuvdvur.cz/details/3106481-zvirata-v-mestskych-zahradach/

ENERGETICKY ÚSPORNÉ TECHNOLOGIE

Čtvrtek 17. října – pátek 18. října 2013

Hostětín.

...a jejich využití v environmentální výchově, mezinárodní konference.

Přihlášky a bližší info na www.hostetin.veronica.cz, katerina.fojtu@veronica_cz

WORSHOP STAVANIA NABÍJANICE

Středa 23. října – pátek 25. října 2013

Hrubý Šúr, Slovensko.

Obsah workshopu:

Miešanie správnej hlinenej zmesi na ubíjanú stenu, príprava debnenia, realizácia ubíjanej steny, PPT prezentácia o realizáciách, prezentácia projektu Zelená obnova, stavanie a bývanie.

Lektori:

  • Rowland Keable (15 ročná prax v UK a v Afrike),
  • Roman Miškov (niekolkoočná prax na Slovensku)
  • Kde: Ekocentrum ArTUR, Hrubý Šúr 237
  • Cena:80 euro (zahrnuté ubytovanie a strava)
  • Kontakt: ozartur@gmail_com, 0905 514 725

JAK NA EKOZAHRADU NA ZANEDBANÝCH PLOCHÁCH

Středa 23. říjen 2013, od 17,30 hodin

ČZU Suchdol, Praha 6

Máte v okolí místo, které smutně leží ladem? Přednáška Hely Vlašínové z Mendelovy univerzity bude věnována přeměně ruderálních ploch na produkční přírodní zahradu.

Velká zasedací místnost ČZU, FAPPZ, Kamýcká 129, Praha 6

Pořádá Pro-Bio Liga a ČZU, přihlášky na bit.ly/prihlaska.akce

KOVÁŘSKÝ KURZ

Pátek 25. října – sobota 26. října 2013

Smilovice, Rakovník.

Kovářský kurz pod vedením Romana Šimona: Účastníci kurzu by se během víkendu měli naučit používat základní kovářské nástroje a postupy: Odsekávání materiálu, tvarování kovu za tepla, kalení nástrojů, ale také jak správně pracovat s výhní a vlastnostmi materiálu. Po zvládnutí základních kovářských dovedností bude moci každý podle svých schopností vytvořit malý kovaný předmět dle své fantazie. Můžeme vyrábět háčky, přívěšky, hřebíky, jehlice do vlasů atd. Každý si bude moct odvést všechny svoje výrobky. V pátek proběhne  krátké povídání a ukázka výrobků, seznámení s kovárnou a nářadím (rozdělání ve výhni, praktická ukázka výroby hřebíku, výroba hřebíku účastníky kurzu). V sobotu bude pokračovat základního tvarování kovu za tepla. Podle schopností jednotlivých účastníků začneme pracovat na finálním výrobku kurzu. V neděli se budeme věnovat dokončení výrobku, začištění a povrchové úpravě. Během celého kurzu budou krátké pauzy s povídáním a ukázkami kovářských výrobních zajímavostí (např. prosekávaná stáčená šiška).

Přihlášky a info: www.takuara.cz, 702 44 24 22

A ještě něco na listopad:

UČITELSKÝ KURZ NA MOJMÍROVĚ

Pondělí 4. listopadu – čtvrtek 7. listopadu 2013

Mojmírov u Valašského Meziříčí.

Kurz pro PK učitele a zájemce o učení se zkušenými českými a slovenskými lektory.

Jak se stát lektorem? Jak na přípravu a realizaci vlastního kurzu?

Naučíme vás, jak kurz postavit, jaké prostory na něj najít, jak ho připravit po stránce lektorské a organizační, jak ho propagovat, jak si vytvořit tým a jak si spočítat náklady a vlastní honorář. Seznámíte se s novými přístupy ke vzdělávání a tvořivými metodami učení, osvojíte si lektorské dovednosti, jaké využívají nejlepší současní světoví permakulturní lektoři, naučíte se pečovat o sebe jako lektora a o účastníky kurzu. Nakonec si připravíte koncepci kurzu a krátkou vlastní lekci, kterou si hned vyzkoušíte na ostatních a získáte od nich zpětnou vazbu. Pomůžeme vám, abyste si našli vlastní styl učení.

Více informací na www.permanet.cz

PODZIMNÍ UČITELSKÝ WORKSHOP

Pátek 8. listopadu – neděle 10. listopadu 2013

Mojmírov u Valašského Meziříčí.

Další setkání učitelské skupiny, pořádané organizací Permakultura (CS) a  sdružením PermaNet.

Prodiskutujeme vývoj, současný stav a možnosti budoucího provázání permakulturního vzdělávání v ČR. Existují zde lektoři učící permakulturní design často velmi kvalitně podle vlastních osnov, a máme zde standardní kurzy odpovídající světovému systému výuky (úvodní a PDC kurzy). Rádi bychom iniciovali vytvoření „stavebnicového systému“, kdy by si zájemci mohli doplňovat své vzdělání u jednotlivých lektorů koordinovaně. Naší vizí je start permakulturní akademie, která by lektorům i studentům poskytla potřebný servis, zdroje informací o kurzech, a také záruku kvality kurzů.

Začněme tím, že si uděláme přehled, kdo co v ČR učí, a domluvíme si spolupráci na permakulturní akademii. Prodiskutujeme, jak provázat kurzy základů permakultury s praktickými kurzy a speciálními kurzy.

Zájemci mohou vytvořit pracovní skupinu pro naši národní cestu k diplomu DPD/DAPD (Diplom permakulturního designéra, další stupeň kvalifikace).

Na programu budou také novinky z evropské učitelské iniciativy a mnoho dalšího.

Více info a přihlášky na e-mailu edita.matouskova@seznam_cz

ZAJÍMAVOSTI a TIPY

Mezinárodní kurzy permakultury na území ČR v roce 2014!

Na léto 2014 organizace Permakultura (CS) připravila sérii čtyř mezinárodních kurzů špičkové světové lektorky Robyn Francis, a to PDC (Permaculture Design Course), Advanced Design Course, Advanced Trainers' Course a Aid & Development. Všechny kurzy se konají v ekologickém cetru Sluňákov u Olomouce, v angličtině.

Podrobné informace najdete na webu www.permakulturacs.cz, když prokliknete na “English”.

Ukázkové permakulturní projekty v ČR

Hledáte místo, kde byste se mohli inspirovat k vlastním permakulturním řešením pozemků, zahrad, staveb nebo komunit? Navštivte on-line nebo osobně ukázkové permakulturní projekty, které vybrali a osobně prověřili hodnotitelé z organizace Permakultura (CS). Názorně uvidíte, jak široké rozpětí a záběr mohou permakulturní projekty mít! Prvních devět těchto projektů, ležících na území Čech a Moravy, najdete na Ekomapě sdružení Veronica zde:

http://www.veronica.cz/ekomapa#k=ostatni_permakultur&r=cr

Podrobnější informace a webové stránky ukázkových projektů najdete také na webu www.permakulturacs.cz, když prokliknete na „Projekty“.

Projekt Restart

Vznikající ekocentrum, biofarma a komunitní bydlení na Benešovsku vás zve ke spolupráci! Ekocentrum bude zaměřeno na environmentální vzdělávání s tématy ekologie, permakultury, ekostavitelství a osobního rozvoje. Dále v projektu vznikne permakulturní farma, lesní hospodářství a zpracování dřeva a ekologické komunitní bydlení.

Pro nový projekt hledáme aktivní spolupracovníky a budoucí sousedy. Více zde: www.projektrestart.cz, https://www.facebook.com/restartlouti

permalife.cz

Nový pestrý web pro všechny spřízněné duše: ekokultura a vychytávky pro lepší život.

Divoká kuchařka na internetu

http://fenix.savana.cz/doku.php

Skvělá pomůcka, podle které můžete využívat divoce rostoucí rostliny v kuchyni, jako léčivky I jinde.

Hmyz jako jídlo budoucnosti

O nejnovějším trendu ve výživě čtěte na

hauserova.blog.idnes.cz/c/361083/Vyzivne-jidlo-pro-budoucnost-hmyz.html

Chcete sledovat novinky z permakultury průběžně?

Najdete je na FCB stránce Permakultury CS tady:

http://www.facebook.com/PermakulturaCS?ref=ts&fref=ts

Nebo na našich webových stránkách www.permakulturacs.cz!

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,