Ochrana ptačí budky a krmítka před kočkami a jinými predátory

budka41.jpg Blíží se jaro – čas hnízdění ptáků, kteří se k nám vracejí z teplých krajin i těch, kteří tu zimu přečkali s námi. Značná část ptáků ke svému hnízdění potřebuje hnízdní dutiny. Těch však v přírodě ubývá.  

Z krajiny mizí staré doupné stromy, staré aleje a stromořadí jsou často zbytečně káceny. Stejně tak na zahradách jsou vysokokmeny ovocných stromů nahrazovány zákrsky, ve kterých ptáci žádné dutiny nenajdou.

V této neradostné situaci je tedy každá nově nainstalovaná ptačí budka velmi vítaná a je dobře, že jich na zahradách přibývá. Bohužel na zahradách přibývá i koček, ať již chovaných doma, nebo polodivokých, které se nekontrolovatelně množí všude tam, kde lidé nenechávají kočky kastrovat.

A kočky, jak známo, jsou nejen velmi zdatnými lovci malých ptáčat, ale dokážou dobře chytit i dospělé ptáky na krmítku nebo při krmení mláďat v budce. Mnoho majitelů koček tak řeší problém, jak „přemluvit“ svojí kočku, aby ptáky nelovila. To je však téměř nemožné, a proto nezbývá nic jiného než ptáky chránit.

Zapomeňme na bidélko

Základní ochranou je to, že ptačí budka by v žádné případně neměla mít bidélko. To tam jednou namaloval pan Lada, aby mu na něm ptáček hezky seděl. Od té doby se kupující bidélka dožadují, byť má význam pouze pro kočky, které jej používají pro zachycení na budce a při lovení ptáčat z dutiny. Jsem toho svědkem téměř denně v našem obchodě.

Jenže ani v budce bez bidélka nejsou ptáčata v bezpečí, protože klasické dřevěné budky jsou téměř vždy přidělány na kmen stromu, po kterém kočky k budce hravě vylezou. Doporučení omotat kmen pod budkou drátem a do něj nasunout smrkové větve tak, aby se rozšiřovaly směrem dolů, moc nefunguje. Jehličí brzy uschne, opadá a než si vzpomeneme větve nahradit čerstvými, bývá většinou již pozdě a budka je prázdná.

Viděl jsem i dřevěnou budku s hlubším vletovým otvorem, ale byly to jen domácí pokusy, v obchodě takové budky nekoupíte.

Jak tedy z toho

Dá se tedy nějak řešit situace, kdy vám váš milovaný Mourek nebo Micka přinese domů čerstvě ulovenou sýkorku nebo rehka? Naštěstí ano a poměrně jednoduše.

Lze si pořídit Ochranu budek a krmítek proti kočkám. Tento systém se dá dobře použít na ochranu krmítka i běžné budky na stromě. Kolem kmenu snadno z jednotlivých drátěných dílů navlékneme zábranu, která brání kočkám vylézt nad ní. Každý díl řetězu je na koncích chráněn plastovým chráničem, takže nehrozí ani poranění kočky, pokud by se snažila ochranu překonat. Možno využít na stromy jakéhokoliv obvodu. Ochrana drží na stromě sama, protože kmen se obvykle dolů rozšiřuje. Případně jde ještě uchytit drátem. Doporučuje se umístit ve výšce minimálně 2 m, aby nemohlo dojít k poranění osob.

ptaci_budka3.jpgDalší možností ochrany je zakoupení některé ze speciálních budek Schwegler. Ty jsou vyráběny a vyvíjeny v Německu, ve spolupráci s ornitology, již téměř 50 let. Na jejich výrobu je použita unikátní směs dřevěných pilin, cementu a dalších přírodních pojiv. Ta zajišťuje extrémní trvanlivost (minimální životnost se udává 25 let), ale umožňuje, na rozdíl od dřevěných budek, i zaoblené tvary budek, které více vyhovují ptákům při hnízdění.

ptaci_budka2.jpgBudka s ochranou proti predátorům 2GR má speciálně tvarovanou přední část, která znemožňuje kočkám i kunám dosáhnutí do hnízda. Rovněž systém uchycení je originální, neboť budku lze i jednoduše zavěsit na větev (ale i na kmen), což opět znesnadňuje kočkám i kunám v přístupu k budce. Oválný vletový otvor zajišťuje dostatek světla uvnitř, takže ptáci nemusí stavět příliš vysoké hnízdo, na které by drobné šelmy mohly dosáhnout.

ptaci_budka1.jpgPokud návštěva koček a dalších predátorů hrozí na vaší zahradě jen zřídka, je možné ze sortimentu Schwegler pořídit Budku 2M s velmi šikmým sklonem střechy, která se opět zavěšuje na větev dále od kmenu. Toto řešení také velmi znesnadňuje predátorům ulovení ptačích rodičů i ptáčat. I tato budka je vyrobena z dřevocementu.

Kromě extrémní životnosti neničí tyto budky klováním děr strakapoudi, kteří se rádi dobývají dovnitř při hnízdění ptáčat. Budky mají také velmi dobré izolační vlastnosti. V klasických dřevěných budkách, z  tenkých prkýnek, umístěných na slunci, ptáčata v letních výhních velmi trpí. Obě budky mají průměr vletového otvoru 3,2 cm, takže jsou ideální pro všechny druhy sýkorek, rehky zahradní, krutihlavy, brhlíky i vrabce. Díky speciálnímu tvaru stropu budky ji mimo období hnízdění ptáků někdy využívají i netopýři

Ochrana ptáků v polo-budkách

Budka.jpgJeště větší problémem bývá ochrana těch ptačích druhů, které preferují hnízdění v tzv. polo-budkách. Ty klasické jsou, díky velkým vletovým otvorům, pro kočky i kuny dokonalou pozvánkou k obědu. Řešením se zdá být budka Schwegler 2 HW. Ta je nejen velmi hluboká, ale ještě je uvnitř přepážka, která zajišťuje hnízdění ptáků až u zadní stěny. I tato budka se snadno věší i čistí a lze jí zavěsit na větve i stěny.

Zdá se, že spolupráce výrobce s ornitology přináší ovoce. Budky sice vypadají trochu jinak než ty ladovské, ale my budky přeci nevěšíme na památku pana Lady, ale proto, aby z nich vylétlo co nejvíce zdravých ptáčat. Mám kočky rád (jako ostatně všechna zvířata), ale přesto doufám, že si budou muset najít v budoucnu na  zahradách jinou zálibu než lovit ptáky. Myší, hrabošů i rejsků je všude více než dost, takže hlady určitě neumřou. Ono totiž s ptačím zpěvem je tak nějak člověku veseleji.

Petr Dobrý, Zelená domácnost.com www.zelenadomacnost.com

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Které vlastní značky supermarketů pro biopotraviny znáte?

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18   1 2 3 4 5 6
19 7 8 9 10 11 12 13
20 14 15 16 17 18 19 20
21 21 22 23 24 25 26 27
22 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
marie: Mám k tomuto dotaz:jsem na biofarmě v horách,v zimě krmeny krávy pouze...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
jana: Pokud tam není napsáno co ta značka znamená, dá se to dohledat na webu....
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,