O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška

ekoprani.jpg Stále více lidí má zájem na tom, aby dopady jejich životního stylu na životní prostředí byly co nejmenší. Motivace pro to bývají různé - alergik v rodině, móda, vliv známých a kamarádů, přesycení civilizací a podobně.  

Ale změna životního stylu je někdy těžká. Tak třeba zříci se jízdy autem ve chvíli, kdy je v rodině několik dětí navštěvujících školu mimo místo bydliště ve chvíli, kdy veřejná doprava je nedostatečná, je takřka nadlidský úkol.

Jsou však i činnosti kde to vypadá jednodušeji. Mnohdy přece stačí pouze zakoupit a používat jiný výrobek než doposud. Asi proto nejčastějším prvním krůčkem k cestě k „zelené domácnosti“, mimo nákupu bio potravin, bývá rozhodnutí začít používat ekologické prací prášky. Bohužel to není vždy tak snadné, jak to na první pohled vypadá. Ne každý je s novým eko práškem spokojen a některé spotřebitele dokonce tato negativní zkušenost od dalších kroků odradí. O tom svědčí například internetové diskuze na téma ekologické praní. Ty jsou téměř vždy nejdelší, nejbouřlivější a nejrozporuplnější.

Proč tomu tak je?

Osobně se domnívám, že zakopaný pes je v tom, že spotřebitel se rozhodne prát eko, ale je zvyklý na voňavé a zářivě bílé prádlo, co má od svého běžného prášku plného chemických látek zatěžující životní prostředí více než by bylo nutné.  Teď zakoupil eko prášek, mnohdy dražší než ten, co se mu s ním jak_se_pralo_drive.jpgtak „dobře“ doposud pralo, a tak chce minimálně stejně vyprané prádlo. Ony totiž ty paní a slečny v TV reklamách se sice na diváky tváří tak, jako by praní, právě jedině s tím jejím nejlepším pracím práškem, bylo nejkrásnějším zážitkem jejich života, ale spotřebitele pochopitelně neinformují o tom, že ten jejich značkový zázrak obsahuje například škodlivé optické zjasňovače. A tak zákazník netuší, proč by nemohlo být s eko práškem jeho prádlo stejně vyprané.

Další problém bývá v tom, že v dnešní době téměř nikdo nečte návody na použití, a tak třeba netuší, že k eko prášku při praní bílého prádla, které by opravdu mělo být hodně bílé, se mnohdy doporučuje přidávat bělidlo, které nahrazuje právě ty optické zjasňovače v běžných prášcích. Stejné je to se skvrnami a jejich odstraňováním, nebo s používáním aviváží.

Může tedy za vše zákazník?

Ale vůbec ne. Výrobci a dovozci eko prášků nedoceňují nutnost pořádné informovanosti spotřebitelů a  české návody  dávají, ve velké většině,  pouze na malé štítky. Text je tedy tak miniaturní a tak stručný, že i ten mimořádný zákazník, který čte návody, s tím má problémy.

Do toho ještě evropská legislativa o chemických látkách Reach ukládá výrobci nebo dovozci informovat na obale o všech rizicích, které mohou nastat s jednotlivými látkami obsažených ve výrobku. Dochází tak k paradoxním situacím, že na obale největší část českého textu zabírají upozornění typu – pracujte v rukavicích, okamžitě vyhledejte lékaře, atd. To začínajícímu eko spotřebiteli rozhodně v důvěře ve výrobek, který si koupil, nepřidá. Nemůže přeci tušit, že některá látka je nebezpečná třeba pouze tehdy, když se několik hodin vaří a někdo nad hrncem výpary několik hodin vdechuje – typická činnost s pracím práškem, ne? Jenže předpis je předpis, tak šup s tím na obal.

V poslední době se stalo také módou radit zákazníkům vybírat výrobky podle toho, zda má na obale logo certifikované eko značky – Ekologicky šetrný výrobek, Ecollabel a podobně.  Certifikáty nejvíce propagují agentury, které je udělují. Jaksi při té propagaci neříkají, že pořízení takového loga stojí výrobce nebo dovozce spousty času, papírování a hlavně peněz, které si ne každý výrobce může nebo chce dovolit. Mnohdy jsou také kritéria nastavena tak, aby je splňovalo co nejvíce výrobků. Vždyť je to pro vydávající agentury jistý finanční a pravidelný EU_ecoflower.jpgpříjem. A tak třeba v programu ekoznačení Evropské unie je možné udělit "The Flower“ i výrobku, který používá právě ty zmiňované škodlivé optické zjasňovače, jen jich musí být trochu méně než u běžných prášků. A tak je najdeme například u nového českého prášku  Feel Eco.  Ale problém je samozřejmě u kritérií a ne u firmy Fosfa, která výrobek vyrábí.  Napadá mě pro to vhodný příměr „mírný pokrok v mezích zákona“. Za této situace mnoho výrobců na certifikaci rezignuje, stejně jako mnoho farmářů na značku BIO a raději investují do zlepšování receptur svých výrobků. To by s certifikátem bylo komplikované neboť při každé změně složení je nutno zažádat a zaplatit novou certifikaci.

Pro zákazníka je pak situace značně nepřehledná, vždyť se na regálech obchodů setkává paradoxně s tím, že třeba mýdlové ořechy, což jsou čistě přírodní ořechy, se kterými se pere v Indii stovky let, žádné krásné certifikované logo nemají a vedle výrobek daleko méně ekologický oproti ořechům má log několik.

No dobře, ale jak z toho?

Jsem přesvědčen o tom, že základem při rozhodování se o přechodu k eko práškům by mělo být důkladné uvážení každého spotřebitele, proč vlastně chce prát eko a jaké jsou jeho preference. Pokud je hlavním důvodem přechodu k eko praní změna životního postoje a hlavní prioritou minimální ekologická stopa praní, jsem si jist, že takový zákazník bude volit, preferovat a pak třeba i chválit jiný prací prostředek než někdo, kdo chce co nejbělejší prádlo a na dopadech na životní prostředí mu zase až tak nezáleží. Stejně tak matka dítěte alergického na mýdlo nebo parfémy bude nadšená z jiného výrobku, i když je do něj třeba občas musí přidat bělidlo nebo esence, než někdo, kdo začíná prát eko třeba proto, že jeho známí to dělají taky.

A když už jsme u těch známých. Říká se, že je při výběru a rozhodování nejlepší se porozhlédnout právě u nich. To je samozřejmě užitečné, ale nemělo by se zapomínat na rozdílné provozní podmínky domácností. Přeci jen to není stejné tam, kde perou vodou ze studny, jako tam, kde perou ve vodě dešťové. Není to stejné ani tam, kde mají několik malých dětí, jako tam, kde třeba mají plné pračky montérek. Rozdíly mohou být i v jednotlivých typech praček.

Jak si tedy správně vybrat?

Jaký prášek tedy doporučit?  Obávám se, že univerzální rada neexistuje. V posledním velkém testu eko pracích prášků v MF Dnes sice vyhrál prášek značky Frosch a v poli poražených skončil například známější a populárnější Ecover. Jenže od té doby uplynulo již několik let a na trhu se naštěstí objevují nové a nové prací eko prášky, tuzemské i z dovozu.

Říkáte si, no to je všechno pěkné, ale jak si tedy má zákazník vybrat?  Podle mě by si každý zákazník měl opravdu nejprve ujasnit své priority a podle toho hledat, vybírat a zkoušet. Pokud preferuje české výrobce a čistě přírodní výrobky, lze doporučit například českou eko drogérii Tierra Verde, pokud preferuje jistotu a vítěze testů lze doporučit již zmiňovaný Frosch.  Kdo chce vybírat podle certifikátů, bude snad spokojen například s výrobky Sodasan nebo Almawin. Kdo rád zkouší něco jiného a nového a třeba má doma někoho alergického na mýdlo, může být nadšený z Ecoballs od firmy Ecozone.

Tento výčet samozřejmě není úplný ani objektivní. Rozhodnutí je samozřejmě na každém spotřebiteli.

Čím se pere v naší „Zelené domácnosti“?

I v naší domácnosti jsme prošli fází hledání, nespokojenosti a problémů. V domě máme 2 rozvody vody. Pereme v dešťové vodě zachycované v podzemní nádrži. Při používání i ekologických prášků obsahujících mýdlo u nás docházelo ke komickým situacím, ne nepodobným pohádce Hrnečku vař.  Prášky v dešťové vodě „pěkně“ pěnily, takže se často stávalo, že pračka nebyla při praní ani vidět, neboť mydlinky vycházely škvírami a pračka musela být obložena hadry kolem dokola. I to bylo jedním z impulzů, proč nyní doma používáme Ecoballs od Ecozone a proč je vlastně do Česka dovážíme. Na těchto pracích koulích se nám libí i to, že je pouze vložíte do pračky a občas doplníte náhradní peletky. Je to jednoduché, levné a funguje to. Ale jiným samozřejmě může fungovat stejně dobře něco úplně jiného.

Byla by škoda, kdyby spotřebitelé zanevřeli na ekologicky šetrné výrobky jenom proto, že s prvním výrobkem nebyli spokojeni. Pokud k tomu pomůže trochu i tento článek, budeme jen rádi. Výběr na trhu je opravdu široký, jen to chce chodit i jinam než do chrámů konzumu, nebo nakupovat na internetu.

Nezatracujme proto eko praní, nebo dokonce eko drogerii obecně, při první negativní zkušenosti. Pocit větší ohleduplnosti k lidem i přírodě za tu trochu námahy a přemýšlení při výběru přeci stojí. Vždyť když nám jednou v restauraci nechutná, také na restaurace nezanevřeme, ale příště prostě zkusíme jinou, dokud najdeme tu, kde nám chutná nejlépe.

Jaké máte zkušenosti vy?

Využijte prosím diskusního formuláře pod článkem a napište nám své zkušenosti s používáním eko prášků, pozitivní i negativní. Zajímají nás i vaše názory na jednotlivé značky a výrobky. Čtete návody, jak prášky přesně dávkovat a používat? Přidáváte bělidlo? Používáte odstraňovače skvrn? Přidáváte k eko práškům běžnou aviváž? Vyznáte se v jednotlivých certifikátech? Perete v dešťové vodě nebo ve vodě studniční? Vaše názory nás zajímají.

Petr Dobrý  - Zelená domácnost.com

Linky:

Poplatky za Ekoznačky

Mýdlové ořechy

Ecoballs

Almawin

Ecover

Sodasan

Frosch

Autor článku opustil po 20leté kariéře svět „velkého bussinesu zahraničních firem“ a vrhl se do práce pro ekologické neziskové organizace. Důvodem této životní změny byla snaha zachovat si zdravý rozum a dělat práci, která má smysl nejen pro zvyšování zisků zaměstnavatele. V současné době spolu s manželkou provozuje internetový obchod Zelená Domácnost.com, který podporuje pět neziskových organizace a jejich pět projektů. Kromě toho vede středočeskou skupinu Hnutí DUHA a připravuje kurz Ozeleňování provozu kanceláří pro malé a střední firmy pro libereckého Čmeláka. Ve volném čase se věnuje svému chovu kachen Indických běžců a budování přírodní zahrady.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška Odpovědět   jana 18. 12. 2016, 17:53:46
Pokud tam není napsáno co ta značka znamená, dá se to dohledat na webu. Třeba zde: www.pereto.cz...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška Odpovědět   Monika 20. 07. 2017, 11:11:37
Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala v eko... přivedla mě celková změna chápání světa,vnímání přírody...sebe....snažit se co nejmíň škodit sobě+přírodě,a tak myji sebe i domáctnost ekologicky...ano máme některé prádlo,,zaprané´´:-)to mi zrovinka řekla moje maminka,když u nás věšela spodní prádlo,ale nepálí mě pokožka!a do odpadu neodchází jedy!Hodně používám ořechy a Ecouver,žlučové mýdlo,sodu a do býleho přidám Puer.A jde to.Teď stavíme dům ze slámy a budeme zachytávat dešťovku-tak se na praní už těším!je vidět rozdíl tvrdosti vody,např.u tchýně v jižních Čechách špína pouští sama!Horší je to u nás ve středních Č.
Všechny moc zdravím,přeji krásné léto.
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška Odpovědět   Jana 9. 11. 2018, 11:56:25
Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou Ecozone? Dívala jsem se na jejich prací gely, tak mě zajímá jestli je máte někdo vyzkoušené? Díky
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,