Na zdraví s balenou vodou. Opravdu?

balena_voda_1.jpg Pití vody z kohoutku bylo za mého mládí něco tak samozřejmého, že o tom nikdo ani nepřemýšlel. V obchodě bylo možné si koupit maximálně limonádu. V restauraci měli před revolucí dokonce i Coca Colu. Tehdy se prodávala pouze ve skle a láhev samozřejmě měla vratnou, stejně jako všechny lahve na trhu.  

Nástup tržní ekonomiky a reklamy nás zastihl nepřipravené a proto jsme snadno podlehli módním trendům. Velkou část nákupního košíku v supermarketech tak začaly plnit nevratné plastové lahve s minerálkami a limonádami mnoha chutí i nechutí, nejrůznějších značek. A to přesto, že ceny těchto produktů nebyly v rodinných rozpočtech právě zanedbatelné.

Kdo chce být zdravý, musí pít vodu balenou

Jenže malý český trh se rychle plnil a výrobci i dovozci tak stály před úkolem, jak dostat do zákazníků další litry svých výrobků a zvednout tak své zisky. A řešení se přímo nabízelo. Budeme prodávat obyčejnou vodu! Zabalíme jí do hezké lahve, přidáme reklamní sdělení „Chcete být zdráv, kupujte balenou vodu “. A světe div se, ono tohle funguje i v zemi, kde voda z kohoutků je kvalitní a je pravidelně přísně kontrolována. Ročně tak vypijeme v ČR neuvěřitelných 900 milionů litrů balené vody a minerálek.

Nechci teď řešit, že voda z kohoutku je kvalitnější než voda balená, jak ukazují všechny nezávislé testy. Ani to, že voda v lahvi je 125 x dražší než voda kohoutková. Chtěl bych poukázat na jiné souvislosti, problematizující zdravotní nezávadnost balené vody.

balena_voda_odpad_1.jpg390 milionů korun denně

Na výrobu PET lahví se využívá ropa, tedy neobnovitelný zdroj. Každý den utratí Česko 390 milionů korun za její dovoz. Ročně vyprodukujeme stamiliony PET lahví, které skončí ve spalovně, v kontejneru na tříděný odpad nebo na skládce. Spalujeme tak drahou ropu, přestože víme, že světu dříve nebo později dojde, složitě řešíme recyklaci nebo láhve ukládáme na skládku, neřešíce, že se budou rozkládat tisíce let a malé částice plastu se nakonec vrátí do našeho potravinového řetězce.

Zkusme si představit kolik asi tyto miliony lahví zabírají místa ve skladech a na převážejících kamionech po celé republice. A těch není jistě málo, při spotřebě 900 milionů litrů, jistě jich budou statisíce.

Zbytečné sklady, kamiony a emise 

Vzpomeňme si na to, až nás doma nebo v restauraci napadne, napít se zaručeně nejzdravější“ balené vody z blízkého vrtu nebo z ledovce vzdáleného tisíce km. Opravdu nám tato „zdravá voda“ stojí za brzké vyčerpání zdrojů této planety a za nutnost vybudování dalšího nevzhledného skladu, možná právě v blízkosti našeho bydliště? Stojí nám za další čoudící kamion pod naším oknem, na stále se rozšiřující přeplněné silnici, za další dopravní zácpu a dlouhé hodiny v ní?

Stojí to za další nárůst emisí skleníkových plynů, kde již nyní je Česko evropským rekordmanem s 12 tunami CO2 na hlavu a rok? Vždyť třeba právě omezení pití balené vody může přispět k snižování našich emisí skleníkových plynů o 2% ročně, jak prosazuje ekologická kampaň Velká výzva. Může tak být krokem v boji proti změnám klimatu. Krokem nejen snadným, ale i logickým.

Dokonalým paradoxem je totiž náš obvyklý přípitek „Na zdraví“ u stolu plného PETek. Ničíme životní prostředí sebe a svých děti, ale hlavně když je veselo. A to je důležitější. Nebo není?

Petr Dobrý www.zelenadomacnost.com

Související linky

http://www.vodarenstvi.cz/clanky/balene-vody-a-pitna-voda-z-kohoutku-opravdu-vite-co-pijete

http://www.bezpecnavoda.cz/products/spotreba-balene-vody-prudce-narusta-navzdory-opravnene-kritice/

http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/balena-voda

http://www.kohoutkova.cz/

www.velkavyzva.cz


 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Na zdraví s balenou vodou. Opravdu? Odpovědět   Zuzana Citkova 30. 10. 2010, 20:10:42
Zajímavé video k tématu: http://www.youtube.com/watch?v=HCkmY3YOxCw&feature=player_embedded
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,