Mulesing – proč chtít vlnu bez krve

ovce_australie120.jpg Že jste o mulesingu ještě nikdy neslyšeli? Tak si představte, že se vezme ovce, znehybní se a bez jakéhokoliv umrtvení se jí ořeže kůže kolem zadku včetně ocasu.   

V Austrálii, která je největším světovým dodavatelem vlny, toto zmrzačení ročně absolvují miliony ovcí. Ptáte se proč?

Jednoduše proto, že chovatelé chtěli superovce s co nejhustším kožíškem, až se jim usilovným šlechtěním podařilo stvořit plemeno merino. Tyto ovečky mají zvrásněnou kůži, takže na nich roste podstatně více chlupů než na jejich „hladkých“ kolegyních. Má to ale i svá ale. Merino ovce mohou kvůli svým důkladným kožichům v australských parnech i zkolabovat. Dalším problémem je, že se v četných záhybech jejich kůže drží vlhkost.

Bzučící smrt

Nejkritičtější je oblast pod ocasem, kde hustou srst slepují moč a výkaly, což působí jako magnet na mouchy hledající místo pro svá vajíčka. Vylíhlé larvy pak ovce ohrožují smrtelnou kožní chorobou zvanou flystrike - prostě začnou svého hostitele žrát zaživa. Ročně tato bolestivá a zdlouhavá nemoc v Austrálii zabije více než tři miliony ovcí.

Jistý John WH Mules při stříhání již napadených ovcí přišel na to, že pokud jim odstraní kůžu kolem konečníku včetně většiny ocasu, sníží tím riziko nakažení, protože na nové zjizvené kůži už neroste vlna. V Austrálii byl tento postup oficiálně schválen v roce 1930 a dodnes zůstal výsadou této země.

Ovce se obrátí na záda, nohy se jí zafixují železnými tyčemi a následuje odřezávání kusů masa ze zadku. Pro tento úkon se používají železné nůžky a většinou se provádí bez umrtvení. Další variantou je, že se riziková místa zasvorkují a počká se, až tkáň odumře a odpadne. V obou případech to pro ovci znamená nepředstavitelné utrpení.

Sporná prevence

Paradoxní je, že takto “ošetřené” ovce kvůli rozsáhlým krvavým ranám často dostanou flystrike dříve, než se stačí uzdravit. A někdy je před touto chorobou neochrání ani již zhojený hladký zadek.  Mulesing je proto v hledáčku ochránců zvířat, kteří poukazují na jeho krutost i omezenou účinnost.

Existují mnohem humánnější metody, jak ovce, které se kvůli požadavkům na výnos vlny staly náchylnější k flystrike, před nákazou ochránit. Jako prevence pomáhá pravidelné stříhání ohrožených partií, používání insekticidů či aplikace látek, které mouchy odradí – například tea tree oleje. Logickou volbou je také chovat méně huňaté ovce, které lépe snáší horké australské klima. Dokonce je v plánu i vyšlechtění nového plemene s již hladkým pozadím.

Řekněme NE

Plošný zákaz mulesingu v Austrálii, který měl platit již od roku 2010, se zatím nepodařilo prosadit. I když místní úřady podporují používání analgetik a profesionální provádění této metody, bolestivý zásah s nejistým výsledkem stále musí podstupovat miliony ovcí. Odpor k této drastické metodě ale vedl ke vzniku mulesing free certifikátů, které spotřebitelům zaručují, že vlna v daném výrobku nepochází ze zmrzačené ovce.

Preferujte vlněné produkty s certifikátem GOTS. Ten je udělován producentům vlny, kteří nepraktikují mulesing a zároveň splňují náročné požadavky na humánní chov. Vlna je úžasný přírodní materiál s řadou vlastností, které nemají ani nejmodernější umělá vlákna. V současnosti již přes dvacet procent australských chovatelů mulesing neprovádí, na Novém Zélandu byl již zakázán úplně. Doufáme, že podporou uvědomělých chovatelů přispějeme k úplnému zákazu této kruté metody.

Množství vlněných produktů pro děti s certifikátem GOTS nebo Mulessing Free zakoupíte na www.branakdetem.cz.

Zdroj: tisková zpráva Brána k dětem, Zuzana Dostálová

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,