Manuál péče o pleť aneb správnou péčí ke krásné a zdravé pleti pohledem odbornic

4_Rostlinne_oleje_pro_vu_1_1.jpg Pravidelná a správná péče o pleť jsou nezbytnými podmínkami pro to, abychom ji udržely zdravou a krásnou.   

Řada žen ale dělá mnoho zbytečných chyb, díky nimž pleť přetěžují, zbytečně dráždí a výsledkem je často podráždění, přesušení a nejrůznější kožní problémy. Ve spolupráci s kosmetičkou a dermatoložkou jsme proto připravili manuál správné péče o pleť.

Co pleť potřebuje každý den

Základem každodenní domácí péče jsou čistota, výživa a ochrana. Zní to jednoduše, viďte, ale přesto nejvíc chyb děláme právě tady.

„Každý typ pleti potřebuje jiný druh péče – pleť mastná, se sklonem k akné vyžaduje lehčí, méně mastné přípravky, ty odličovací a pečující zároveň s antibakteriálními účinky. Suchá pleť zase vyžaduje více hydratace. Roli hraje také věk – čím je pokožka starší, ztrácí elasticitu a hydrataci, často se i stává sušší. Citlivá pleť pak vyžaduje jemné prostředky, bez parfemace a dráždivých syntetických látek. Proto je vhodné se pravidelně svěřovat do rukou kosmetičky, která s výběrem vhodných přípravků pro každodenní péči pomůže,“ říká kosmetička Helena Machová.

Často se stává, že ženy ranní péči o pleť odbývají s tím, že přes noc přece nebyly nalíčené, takže intenzivnější čištění si dopřávají spíše večer, kdy se zároveň odličují. „To je ale chyba, protože pleť ve spánku intenzivně regeneruje a ráno potřebuje také vyčistit. Stačí třeba hydrofilní olej, kterým nečistoty šetrně omyjeme, nebo vlažná voda a po ní dočištění pleťovou vodou,“ popisuje Helena Machová. Po ranním očištění pak následuje denní krém nebo pěsticí olej, záleží na typu pleti i na ročním období. V létě jsou vhodnější lehčí emulze či gely, v zimě naopak hutnější krémy či rostlinné oleje (ať už jednodruhové či směsi). Zapomenout nesmíme ani na ochrannou funkci – ať už proti škodlivým vlivům vnějšího prostředí (prach, smog), tak i příslušnou UV ochranu. Zejména UVA záření má totiž podstatný vliv na předčasné stárnutí kožních buněk.

Nobilis_tilia_nabidka_celkova_445.jpgVečer je nutné pleť nejprve důkladně odlíčit a vyčistit. Slouží k tomu opět například odličovací mléka, hydrofilní oleje, různé balzámy či pleťové vody. Platí, že pleť je čistá až ve chvíli, kdy je vatový tamponek zcela čistý. „Často se stává, že ženy si vystačí s umytím obličeje vodou a nějakým odličovacím balzámem, který použijí s vodou jako mýdlo, obličej jen zběžně namydlí a omyjí, poté pleť osuší, vezmou dva tři tamponky s pleťovou vodou a tím mají hotovo. Ovšem pro skutečně čistou pleť je nutné čistit opravdu důkladně, ať už s vodou nebo pleťovou vodou, a zároveň ale šetrně. Pleť bychom neměli drhnout silou, ale spíše jemně masírovat. Zejména kolem očí, kde je kůže velmi tenká a citlivá, je nutné být opravdu velmi opatrná, protože nešetrným zacházením si zbytečně zaděláváme na vrásky,“ doporučuje kosmetička Helena Machová.

Teprve na čistou pleť můžeme nanášet noční péči – ať už noční séra, pěsticí oleje či krémy, které jsou bohaté na výživné látky. Některé přípravky se také doporučují nanést až skutečně těsně před spaním, aby působily co nejintenzivněji v době spánku. V tu dobu totiž probíhají regenerační procesy nejsilněji – proto je i na pleti vidět doslova každá probdělá noc. Opět platí pravidlo, že noční péči volíme podle typu a věku pleti. Mladší pleť potřebuje zejména hydrataci, pleť po třicítce už potřebuje dodat vedle hydratace i výživu a také podpořit regeneraci a pružnost.

Zhruba od 30 let je vhodné jak v denní, tak i noční péči u všech typů pleti myslet na prevenci prvních vrásek a také se soustředit i na oční okolí, které je dobré ošetřovat speciálními produkty určenými právě na tyto partie.

Další výraznou chybou je, že zatímco veškerou péči soustředíme na obličej, krk a dekolt často vynecháváme. A přitom si zaslouží úplně stejnou péči, jako obličej. Na krku totiž nemáme téměř žádné mazové žlázy a kůže tam stárne velmi rychle. Proto Helena Machová doporučuje věnovat stejnou péči i krku a dekoltu.

K nejčastějším hříchům v péči o pleť patří výběr nevhodných produktů. To, že jsou pro náš typ pleti nevhodné, zjistíme díky několika projevům – pleť je buď příliš mastná, nebo naopak přesušená, dochází u ní k zarudnutí, máme pocit pnutí, objevují se různé pupínky. Sledujte také dobu použitelnosti a po jejím skončení raději pořiďte nové. „Nezapomeňte také na to, že při jejich aplikaci musíte mít čisté ruce, jinak riskujete přenos mikroorganismů jak na pleť, tak i například do krémů. Řešením jsou buď různé pískové dávkovače, zejména u gelů či krémů, nebo speciální špachtle, ideálně skleněné,“ doporučuje Helena Machová.

Velkou chybu také dělají ženy při nanášení jakýchkoli přípravků na pleť i krk. Podle Heleny Machové i dermatoložky MUDr. Elišky Pojezné je třeba ctít pravidlo odspoda nahoru – ať už u obličeje, krku či dekoltu. Kolem očí se pak přípravky nanáší velmi jemnými doteky od vnějšího koutku pod okem směrem k vnitřnímu koutku a zpět potom po horním víčku k vnějšímu koutku.

Důležité také je hlídat si dekorativní kosmetiku – po uplynutí doporučené doby spotřeby ji raději zahoďte a pořiďte si novou, jinak riskujete podráždění, vyrážky a další problémy, včetně závažných alergických reakcí, zánětů očí a i chronické obtíže pleti, které je již nutné řešit s dermatologem. Aplikátory, například štětce, pudrové či makeupové houbičky pravidelně čistěte třeba v mýdlové vodě a také je často obměňujte. I tady se mohou schovávat škodlivé mikroorganismy, které mohou pleť dráždit. Na ně si také vzpomeňte kdykoli předtím, než si během dne budete chtít sahat na obličej. I na rukách se usadí řada škodlivých bakterií, které letmým dotekem můžete přenést na pleť.

Velkou roli hraje pitný režim, protože i ten přispívá k dostatečné hydrataci pokožky. Důležité je také prostředí, v němž se pohybujeme, nejen vítr, slunce nebo naopak mráz ji mohou poškozovat, ale i klimatizace má také negativní vliv na pleť. Vláhu lze doplňovat lokálně podle potřeby, ať už minerální vodou ve spreji nebo květovými vodami. 

Co dopřát pleti jednou týdně

Alespoň jednou do týdne bychom měli své pleti dopřát pleťovou masku. Opět platí – výběr záleží na typu pleti a věku. Masky se nanášejí na vyčištěnou pleť a po použití je vhodné dodat ještě denní krém či gel nebo zkrátka to, na co jsme zvyklí. Zkuste se také alespoň jeden den v týdnu nelíčit, dodat pleti jen výživu, hydrataci a ochranu, aby si odpočinula.

K týdenním rituálům patří také peeling. Ten slouží k odstranění odumřelých buněk na povrchu pokožky a používá se nejen na obličej, ale i celé tělo. „S ním bychom ale měli zacházet velmi opatrně. U velmi citlivé pokožky a u té s červenými žilkami bych se peelingu zcela vyhýbala a spoléhala se jen na šetrné odstraňování pomocí pleťových masek. U silnějšího akné bych raději volila ošetření u kosmetičky. Pokud už po peelingu saháte, volte ten, který je jemný, s drobnými částečkami, a pleť s ním jen mírně masírujte, rozhodně nedrhněte. Pokud je pleť po peelingu podrážděná či dokonce odřená, pak je peeling příliš hrubý a byl aplikován příliš velkou silou. Raději pleť masírujte déle, ale jemněji. Peeling by se neměl používat častěji než jednou týdně,“ doporučuje Helena Machová.

U zralejší pleti, zhruba od 40. roku, je vhodné jednou až dvakrát týdně večer nanést ještě speciální regenerační sérum (většinou se jedná o séra s vysokými koncentracemi výživných a regeneračních látek) a následně noční krém. Sérum totiž výrazně znásobí účinky nočního krému.

Kdy ke kosmetičce a proč?

I když se o pleť poctivě staráme každý den, je vhodné alespoň jednou za měsíc navštívit kosmetičku. Ta totiž na rozdíl od domácí péče dokáže pleť šetrně vyčistit do větší hloubky, poradí s výběrem produktů pro domácí péči a co je nejdůležitější, provede celkové hloubkové ošetření pleti. To zahrnuje i důkladnou ruční masáž obličeje, dekoltu a šíje, ale také mikromasáž očního okolí. Díky masáži se následně použité výživné a hydratační přípravky vstřebají do nejhlubších vrstev pokožky a výsledek ošetření je tak daleko efektivnější. Masáž samotná také podporuje regeneraci a obnovu buněk.

V kosmetické praxi se také používají produkty, které jsou přímo určené pro profesionály, kteří jsou pro práci s nimi vyškolení. „Tyto výrobky jsou často koncentrovanější a tedy i účinnější v porovnání s těmi běžně dostupnými pro domácí péči. Při kosmetickém ošetření se používají i různé přístroje, například na bázi ultrazvuku, kterými lze dosáhnout dlouhodobého zlepšení stavu i vzhledu pleti. Ruční masáž pleti, krku a dekoltu ovšem má své nenahraditelné místo a tvoří nezastupitelnou část kvalitního kosmetického ošetření tím, že stimuluje pleť k vlastní tvorbě kolagenu a elastinu. Pozitivně ovlivňuje celkové prokrvení pleti, uvolňuje napětí a tím příznivě působí na celou nervovou soustavu a zmírňuje stres. Zlepšuje tonizaci pleti, takže při pravidelném ošetření pleť získává svěží a mladší vzhled,“ vysvětluje Helena Machová.

Dnešní nabídka kosmetických salonů se začíná mísit s prvky relaxace. Ruku na srdce – doma si naneseme masku a místo odpočinku skládáme prádlo, uklízíme nákup nebo rovnáme třeba botník. Jenže u kosmetičky po aplikaci masky ležíte na lůžku, v klidu relaxujete, díky masáži se uvolníte, zklidníte. Celkově je tedy ošetření u kosmetičky zároveň i příležitostí pro odpočinek a příjemnou regeneraci.

Kosmetička je také často tím, kdo může poradit a doporučit návštěvu dermatologa. Ať už kvůli akutním nebo chronickým potížím, jako může být třeba silné akné, k jehož řešení je již zapotřebí léčba odborníkem, nebo při řešení například jizviček, hlubších vrásek, rozšířených žilek. To už jsou problémy, s nimiž je nejvhodnější se obracet na korektivní dermatology.

Kdy raději k odborníkovi – dermatologovi

Kožního lékaře navštěvujeme především s různými ekzémy a dalšími kožními chorobami, ovšem měli bychom jej vyhledat i v případech vleklých problémů s pletí, které již nevyřeší ani dermokosmetické výrobky z lékárny v kombinaci s kosmetickou péčí. Týká se to především kožních problémů v jejich středním a těžkém stadiu – například je to akné, rosacea, dysseborhoické projevy i třeba extrémní citlivost pleti. „Těžší stadia kožních onemocnění jsou nepříjemná nejen ze zdravotního hlediska, ale i z důvodu estetického. Setkala jsem se ve své ordinaci s klientem, který se velmi styděl za silné akné do té míry, že odmítal chodit z domu, začaly u něj deprese a nebyl schopen vést běžný sociální život. Díky systémové terapii v kombinaci s lokálními metodami, aplikaci anti akné krémů, roztoků a peelingu se stav poměrně rychle zlepšil natolik, že nyní již řešíme jen drobné jizvičky, které po akné na pleti zůstaly,“ říká MUDr. Eliška Pojezná, dermatoložka a estetická dermatoložka.

Podobně i přecitlivělá pleť, na kterou nestačí ani specializovaná volně prodejná dermokosmetika, přímo volá po návštěvě dermatologa. „Příčin tohoto problému může být více, někdy je nutné komplexní vyšetření včetně testů na alergie. Může se stát, že vadí konkrétní složka, kterou stačí omezit či se jí vyvarovat, a problém postupně zmizí,“ vysvětluje MUDr. Eliška Pojezná.

Za zvýšenou citlivostí nebo problematickou pletí se sklonem k pupínkům či jiným problémům podle ní ale může také špatná domácí péče. „Často si klienti vybírají nevhodnou kosmetiku, pokožku zbytečně dráždí i mechanicky, například příliš častým používáním peelingu, nešetrným nebo nedostatečným odličováním. Závažné problémy mohou způsobit i prošlé kosmetické produkty,“ varuje dermatoložka.

Estetický dermatolog může naopak přispět k řešení problémů, na něž je i dlouhodobá profesionální kosmetická péče krátká. Například hlubší vrásky se dnes vyplňují kyselinou hyaluronovou, omezení výskytu zejména mimických vrásek se řeší injekcemi botoxu. „U těchto zákroků je ale časově omezena jejich účinnost.  Tam je zase vhodná následná pravidelná kosmetická péče, která účinek těchto zákroků může prodloužit. Podobně i kosmetická péče po laserové terapii významně přispívá k hojení a k vyššímu efektu ošetření,“ dodává MUDr. Eliška Pojezná. Nejvýhodnější kombinace podle ní je, když kosmetička a dermatolog spolupracují ideálně na jednom pracovišti. Například kosmetička při běžném ošetření objeví u klienta znaménko, dermatolog je hned může vyšetřit a doporučit další postup. „Kosmetické a estetické metody se spolu s dermatologickou léčbou ideálně doplňují,“ říká MUDr. Eliška Pojezná.

Největší hříchy podle našich odbornic:

  • Pečující kosmetika nevhodná pro váš typ pleti
  • Prošlá kosmetika – pečující i dekorativní
  • Nedostatečné čištění pleti
  • Nešetrné čištění pleti – drhnutí, pnutí
  • Nedostatek hydratace
  • Nedostatečný pitný režim

Tipy na pečující kosmetiku podle druhu pleti:

  • Mastná – prostředky regulující zvýšenou tvorbu kožního mazu
  • Suchá – hydratační a výživné prostředky, které pleť nevysušují a podporují elasticitu
  • Se sklonem k akné – prostředky regulující zvýšenou tvorbu kožního mazu zklidňující s antimikrobiálními účinky
  • Citlivá – nedráždivé, bez parfemace, barviv a dalších potenciálně dráždivých složek

Naše spolupracující odbornice:

MUDr. Eliška Pojezná, dermatovenerolog, estetický dermatolog

Promovala v roce 2009 na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, v roce 2014 získala atestaci v oboru dermatovenerologie. Absolvovala odborné stáže u předních odborníků na univerzitní klinice v Münsteru a univerzitní klinice AKH Vídeň. Několik let působila na dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Je členkou řady odborných lékařských společností, přednáší na odborných konferencích a publikuje v odborných lékařských periodikách. V současné době působí na soukromé klinice AmbiCare Clinic.

Helena Machová , kosmetička

Svou současnou profesí kosmetičky si splnila dětský sen. Absolvovala kurzy u nestorky české kosmetické péče Vlasty Feřtekové, která ji také seznámila s výrobky značky Nobilis Tilia. Začala s nimi pracovat ve své praxi, kterou měla nejprve jako vedlejší činnost, teprve posledních pět let se jí věnuje naplno. Spolupráci s MUDr. Eliškou Pojeznou navázaly před více než rokem a nabízejí tak klientům komplexní služby v péči o pleť i pokožku.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Nobilis Tilia

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,