Látkové vložky – návrat k pohodlí aneb Nejen děti se mohou mít „jako v bavlnce“

vlozky_1.jpg V dnešní „moderní“ době si můžeme koupit jednorázové kapesníky, jednorázové ručníky a utěrky, jednorázové plenky, jednorázové vložky a tampóny a kdoví, co ještě. Musím přiznat, že zpočátku jsem z toho všeho byla nadšená.  

Už se nemusely žehlit kapesníky, i toho praní ubylo, obdivovala jsem vložky pro jejich tenkost a vynikající savost. Toto období trvalo několik let. Pak se mi občas v hlavě vylíhla zpočátku nenápadná myšlenka, že tyhle věci musím kupovat pořád nové a nové a že je tedy potřeba stále nových surovin na jejich výrobu. A že ty použité se někde hromadí nebo musí likvidovat. Dlouho jsem to nechávala být a netrápila se tím, ale jak čas plynul, začínalo mi docházet, že moje nadšení pro jednorázové věci není úplně ideální. Jednak to trochu leze do peněz a pak taky „do přírody“.

Vzpomněla jsem si na staré dobré látkové kapesníky. Spokojeně jsem zjistila, že když je šikovně pověsím, nemusí se žehlit a  skoro to ani není poznat. S utěrkami to bylo stejné.

Ale někde se nebylo k čemu vracet. 

A to byly právě dámské vložky. Pouze pocit, že produkuji poměrně problematický odpad, mě znepokojoval mnohem víc než dřív. Když jsem je tedy v jednom internetovém obchodě objevila vedle dětských plínek, byla jsem jako u vytržení. Ani nevím přesně proč. Snad proto, že jsem něco takového podvědomě hledala, avšak netušila jsem, že to už dávno existuje. Po důkladném prozkoumání a prostudování nejrůznějších dostupných materiálů jsem si vložky objednala.

Taková byla tedy moje cesta k „látkovkám“. 

Když jsem je poprvé vyzkoušela, byla jsem trochu nervózní, protože jsem měla pocit, že jsem vlastně žádnou hygienickou potřebu nepoužila. Žádný igelit, žádné šustění, nic. Pouze poněkud větší objem. Ukázalo se ale, že šlo jen o nezvyk. Vše dopadlo výborně, k žádné nehodě nedošlo a co víc, zjistila jsem, že fakt, že o vložce nevím, je naopak významné plus. Jedině látka může zajistit takový stupeň vzdušnosti. Proto není látkové vložky třeba tak často vyměňovat, což se hodí zejména při slabší menstruaci.

Pokud jste se s látkovými vložkami dosud nesetkali, dovolte mi sdělit vám několik základních informací:

Díky poměrně širokému výběru nejrůznějších typů, které jsou u nás k dostání, si může každá žena vybrat, co jí vyhovuje nejvíc. Existují klasické bavlněné či froté vložky s výměnným jádrem, vhodné kvůli svému objemu především k domácímu pohodlí a pod volnější oblečení. Dále lze zakoupit tenké vložky s nepropustnou vrstvou, u nichž skutečně nemusíte mít obavy, že dojde ke znečištění oděvu. Na noc a pro silnou menstruaci je možné použít velké noční vložky a na denní nošení existují klasické slipovky vhodné též na začátku a na konci menstruace. 

Většina vložek se zapíná na patentky. Představte si, jak se ke kalhotkám upevňuje klasická jednorázová vložka s křidélky. S látkovou vložkou je to téměř stejné, až na to, že křidélka přetáhnete přes sebe a sepnete. Existují i vložky bez zapínání, u nich se však musí dávat pozor, aby při svlékání a oblékání nevypadly z prádla. Zpočátku to může být nepohodlné, ale někomu vyhovuje právě absence křidélek. 

S lehkou obavou jsem čekala, jaká bude manipulace s použitými vložkami a jejich praní. 

Rychle jsem si ale zvykla. Pokud nemáte k dispozici dostatečný počet kusů, aby vám vystačily na celou dobu menstruace, je potřeba vložky průběžně prát.

Opět existuje více možností. Můžete vložku ihned po použití  přemáchnout ve studené vodě s mýdlem, případně nechat odmočit a pak ručně doprat. Nejlepší je použít mýdlo, může být klasické toaletní nebo ještě lépe speciální prací mýdlo na skvrny. Můžete také prát víc kusů vložek najednou a pak máte dvě možnosti skladování. Buď vložky necháte tak a na sucho je uschováte např. v plastovém kyblíčku či jiné nádobě, nebo  je můžete předeprat ve studené vodě s mýdlem a skladovat v troše vody (případně s přidáním malého množství octa). Ideální je vodu každý den vyměňovat a vložky vyprat nejpozději do tří dnů.

Pokud vám látkové vložky vyhovují, je dobré si jich pořídit větší počet, abyste je nemusely průběžně přepírat. Toto řešení je rovněž dobré pro ty, kterým představa ručního praní vložek z různých důvodů nevyhovuje. Pak je samozřejmě vhodné pouze skladování na sucho. 

Abychom předešli možným skvrnám, je opět vhodná předpírka. 

Prát můžeme nejlépe na 60 stupňů, většinu vložek lze prát i na 90, není to však nutné a dochází k rychlejšímu opotřebení. Praní na vysokou teplotu se však doporučuje při používání v šestinedělí.

Počet vložek potřebných pro jeden cyklus je velmi individuální, ale obecně lze říci, že denní spotřeba je cca 1-4 kusy, záleží na síle krvácení a fázi cyklu. Je také dobré mít různé druhy, např.  několik kusů denních slipových, normálních, nočních, s nepropustnou vrstvou atd.

Pro vyzkoušení na začátek stačí investice cca 300 Kč.

Pokud se mám nyní zmínit o finanční náročnosti, je třeba říci, že kromě zakoupení (zejména na internetu v různých e-shopech) si vložky můžete také ušít. Fantazii se meze nekladou, jako předlohu můžete použít vložku jednorázovou, případně si došít zásoby podle vložek, které vám nejvíce vyhovují. Střihy lze najít i na internetu. V tomto případě vás vložky stojí pouze váš čas a látku, kterou na ně použijete. Můžete také zužitkovat různé vysloužilé oděvy jako pyžama, domácí úbory nebo ručníky či utěrky.

Kdo chce nakupovat, může si vybrat z nejrůznějších značek od domácích, tak zahraničních výrobců. Liší se samozřejmě také ceny. Začínají na cca 60 Kč, zejména pokud si koupíte balení o více kusech, a končí třeba i na 400 Kč za jednu vložku. Obecně platí, že cizí značky jsou dražší a rozhodně nemusí být lepší. Jde hlavně o to vyzkoušet několik druhů a vybrat si, co komu sedí.

Ze zkušenosti nejen své vím, že rozhodně není potřeba kupovat drahé vložky. Kvalitní bývají i ty nejlevnější. Denní normal vložku  pořídíte bez problémů za 100-200 Kč, noční jsou o něco dražší. 

Ráda bych se také zmínila, že látkové vložky lze kombinovat s vložkami jednorázovými či s menstruačním pohárkem. Já osobně se při výjimečném použití „jednorázovky“ už vůbec necítím komfortně, některé ženy ale „látkovky“ nosí pouze doma a v práci či jinde mimo domov používají jiný uvedený způsob.

Pokud se „jednorázovek“ nechcete vzdát, zkuste ekologičtější a zdravější variantu v podobě biologicky odbouratelných vložek. Jednak tolik nezatížíte přírodu, protože tyto vložky se relativně rychle rozkládají, ale také nebudete své tělo otravovat různými bělidly a dalšími vcelku zbytečnými látkami.

Pokud by některou z vás téma látkových vložek zajímalo podrobněji, ráda vám na vaše otázky odpovím.

Lenka Foltýnová (lenka.foltyn@seznam_cz)

Poznámka redakce: Lenka nás oslovila s přáním sepsat pro Bio-info.cz článek na vlastní ekologické téma. Rádi jsme jí to umožnili. Pokud máte stejné přání, neváhejte nás kontaktovat!

Související články:

1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách

2. díl velkého plenkového seriálu: Praktické tipy jak na plenkovou výbavičku

O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška

 

BioMáma na Facebooku. 

 

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Látkové vložky – návrat k pohodlí aneb Nejen děti se mohou mít „jako v bavlnce“ Odpovědět   Ellen 3. 04. 2011, 10:49:48
chtěla bych to zkusit, máte někdo tipy na nějaké konkrétní značky? koukala jsem po různých e-shopech a je toho tolik... a taky by mě zajímalo, jak se používají - co jsem pochopila, koupí se takové to upevnění na kalhotky a do toho se vkládají ty vložky? Díky :)
Látkové vložky – návrat k pohodlí aneb Nejen děti se mohou mít „jako v bavlnce“ Odpovědět   Lenka Foltýnová 3. 04. 2011, 18:58:06
Ahoj Ellen, odpovím ti do e-mailu :-)
Látkové vložky – návrat k pohodlí aneb Nejen děti se mohou mít „jako v bavlnce“ Odpovědět   Zuzana Citkova 6. 04. 2011, 11:25:04
Ellen, právě probíhá na Bio-info.cz testování látkových vložek. Po 3 měsících se dočkáte článku/recenze, kde budeme rozebírat jednotlivé typy i značky.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,